Platforma wiertnicza TAX FREE!

  • 19.02.2020, 09:00
  • Material partnera
Platforma wiertnicza TAX FREE!
Platforma wiertnicza od wielu lat przyciąga już pracowników żądnych zarówno wysokich zarobków, jak i prestiżu. Platforma to ciężka praca dla najtwardszych ludzi morza, z dala od lądu w odosobnieniu od rodziny oraz przyjaciół.

Same platformy wiertnicze są postrzegane jako małe miasta. Pełna obsada platformy składa się często z kilkuset pracowników, którzy zajmują się zarówno wydobyciem ropy naftowej, ale równie pracownicy obsługi samej wieży, jak spawacze, elektrycy, chemicy oraz reszta pracowników, którzy są nieodłączną częścią dużych projektów jak lekarze, pielęgniarki, obsługa gastronomiczna oraz obsługa zakwaterowania. Wielu pracowników zarówno platformy, jak i marynarzy zastanawia się, w jaki sposób zarobki uzyskane z pracy na morzu zostaną rozliczone w kwestii prawa. Spójrzmy szczegółowo na tę kwestię biorąc pod uwagę zwrot podatku z Holandii dla marynarza oraz pracownika platformy wiertniczej.

Przepisy międzynarodowe są nadrzędne

W przypadku pracy na morzu, w tym na platformie wiertniczej pod lupę musimy wziąć wszelkie zapisy umowy międzynarodowej, która dotyczy kwestii uniknięcie podwójnych podatków dla marynarzy. Zgodnie z ustawą PIT, przepisy powinny być zastosowane wraz z uwzględnieniem umów w sprawie uniknięcie podwójnego podatku w sytuacji, gdy jedną ze stron jest Polska. Zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w tym przypadku Konwencją OECD, dochody marynarzy uzyskiwane z tytułu pracy mogą podlegać opodatkowaniu w Państwie, w którym zarejestrowane jest przedsiębiorstwo. Polska, podobnie jak inne kraje podpisały ze sobą dokument, zgodnie z którym zrzekł się opodatkowania dochodu pracownika, który ów dochód wygenerował w przedsiębiorstwie zarejestrowanym w innym kraju.

Jakie będzie miejsce opodatkowania dochodów

Bardzo wielu Polaków, w tym marynarzy wyjeżdża za granicę w celu znalezienia pracy zapewniającej lepsze wynagrodzenie. W związku z tym coraz powszechniej zadawane są pytania o faktyczne opodatkowanie dochodów. Miejsce podatku z tytułu umowy o pracę nie jest jednak tylko uzależnione od firmy wypłacające wynagrodzenie, lecz o miejsce wykonywania tej pracy oraz miejsce zamieszkania. Przykładem może być sytuacja, gdy firma zarejestrowana w Niemczech wyśle nas do pracy na platformie wiertniczej w Holandii. Jak rozstrzygnąć jednak kwestie opodatkowania pomiędzy krajem przedsiębiorstwa a faktycznym krajem przebywania pracownika? Na to i wiele innych pytań od lat odpowiadają firmy takie jak holandia.org.

Opodatkowanie marynarzy i pracowników platformy - warto skorzystać z usług profesjonalistów

Sytuacja prawna dotycząca podatków marynarskich jest skomplikowana. Niejasne przepisy, sprzeczne interpretacje sądów, opinie kolegów po fachu – wszystko to może mocno zakrzywić obraz podatnika. Nie ryzykuj złożenia błędnego zeznania podatkowego i wynikających z tego poważnych problemów prawnych.

Jeżeli rozliczasz dochody z pracy na statku lub masz dodatkowe pytania dotyczące podatków marynarskich, skorzystaj z pomocy profesjonalistów gwarantujemy rzetelną ocenę Twojej sytuacji podatkowej.

 

Material partnera
Artykuł tematyczny ekspercki
Podziel się: