Czy zadośćuczynienie może być wypłacane w formie świadczenia okresowego?

  • 16.05.2018, 19:44 (aktualizacja 16.05.2018 19:54)
  • Grzegorz Kociuba
 Czy zadośćuczynienie może być wypłacane w formie świadczenia okresowego?
Zadośćuczynienie jest świadczeniem, które ma na celu zrekompensowanie szkody niematerialnej, czyli tak zwanej krzywdy. Jest ono niezależne od odszkodowania. O obydwa te świadczenia może ubiegać się osoba będąca pokrzywdzonym w wypadku komunikacyjnym lub też jeżeli w takim wypadku straciła ona swoich bliskich. Czy jednak zadośćuczynienie może być wypłacane w sposób okresowy?

Charakterystyka zadośćuczynienia

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

 

Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, zadośćuczynienie jest świadczeniem, które jest należne na przykład w sytuacji uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Co więcej, można je uzyskać także w przypadku śmierci osoby najbliższej w wyniku obrażeń doznanych w wypadku drogowym. Nic więc dziwnego, że poszkodowani w wypadkach drogowych dochodzą zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Chodzi tutaj przede wszystkim o wynagrodzenie cierpień, których doznał poszkodowany w związku z leczeniem i rehabilitacją, a także wskutek przerwania więzi z najbliższymi.

 

Zadośćuczynienie jest świadczeniem o charakterze całościowym. Oznacza to, że obejmuje ono swoim zakresem nie tylko cierpienia, których już zaznał poszkodowany, lecz również te, które nastąpią w przyszłości w związku ze zdarzeniem, które miało miejsce. Stąd też powinno ono zostać wypłacone jednorazowo. Należy jednak zwrócić uwagę, iż istnieje szereg czynników, od których uzależniona jest wysokość kwoty zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, jak również i za inne nieszczęśliwe zdarzenia. Wszystkie są one dogłębnie badane przez ubezpieczyciela lub sąd, dzięki czemu możliwe jest ustalenie odpowiedniej sumy.

 

Dochodzenie zadośćuczynienia

 

Dochodzenie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku drogowym wiąże się zawsze z koniecznością podjęcia odpowiednich kroków. Jak przyznaje ekspert z kancelarii Kompensja, Pierwszym działaniem, które należy podjąć jest złożenie wniosku w firmie ubezpieczeniowej. Ta ma określony czas na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji. Jeżeli będzie ona niesatysfakcjonująca, wówczas istnieje możliwość wniesienia odwołania do zarządu danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Gdyby okazało się, że i to nie przyniesie spodziewanych rezultatów, pozostaje dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej. Jak zatem widać, arsenał środków do walki o swoje prawa jest bogaty. Niemniej jednak, warto dobrze przemyśleć wszystkie okoliczności sprawy, a jeśli jest to potrzebne, należy skonsultować się z prawnikiem, który pomoże znaleźć rozwiązanie.

 

Zadośćuczynienie jest świadczeniem, które zostało uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. W myśl tych przepisów, ma ono charakter całościowy. Oznacza to, że nie może być ono wypłacane w periodycznych ratach. Poszkodowani coraz skuteczniej walczą o zadośćuczynienia, nawet w sądach, jeżeli jest taka potrzeba.

Grzegorz Kociuba
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe