FONTANNA ULICZNA – ZAGROŻENIA ZDROWOTNE

 • 14.05.2018, 09:25 (aktualizacja 14.05.2018 09:30)
 • PSSE Gryfice
FONTANNA ULICZNA – ZAGROŻENIA ZDROWOTNE
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach w związku ze zbliżającym się sezonem letnim oraz mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne osób korzystających z fontann ulicznych, w aspekcie występowania potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych w wodzie pozostającej w obiegu w tego typu obiektach przypomina:
 • Fontanny to urządzenia wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz. Stanowią one ozdobne  elementy tzw. małej architektury i nie są przeznaczone do kąpieli.
 • Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie  uważana jest za wodę o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli !!!
 • Pamiętajmy, że z fontann korzystają również zwierzęta, szczególnie ptaki, psy, które załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne.
 • W fontannach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się w niej wiele bakterii i grzybów. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie oraz przeniesieniem mikroorganizmów chorobotwórczych, za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów, do jamy ustnej.
 • Potencjalnym zagrożeniem mikrobiologicznym w wodzie pozostającej w obiegu takich obiektów może być występowanie różnych drobnoustrojów miedzy innymi bakterii gronkowca, pałeczek Legionella, bakterii kałowych np. Escherichia coli, Enterokoków. Mogą one powodować reakcje alergiczne w postaci wysypki, grzybice stóp lub inne choroby skórne, zapalenie spojówek, zapalenie uszu, ostre zapalenie płuc wywołane pałeczkami Legionella, infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami Escherichia, zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy i migdałków.
 • Innym zagrożeniem mogą być skutki urazów m.in. skaleczenia spowodowane poślizgnięciem i upadkiem a naruszeniem powłok skórnych, co sprzyja powstawaniu zakażeń. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
 • Należy zawsze czytać regulamin korzystania z fontanny, umieszczony zwykle
  w pobliżu, w celu upewnienia się o dozwolonych sposobach jej użytkowania.
PSSE Gryfice
Podziel się:
Oceń:
 • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe