Dołącz do leśników, posadź drzewko!

  • 23.04.2018, 12:30 (aktualizacja 24.04.2018 12:35)
  • Stanisław Razmus
Dołącz do leśników, posadź drzewko!
Lasy Państwowe prowadzą kampanię Dołącz do leśników, posadź drzewko! W skali kraju leśnicy sadzą 1000 drzew na minutę. W tym roku zaplanowano posadzenie w lasach Nadleśnictwa Gryfice 1mln drzew. Nasadzenia prowadzone są głównie siłami Zakładu Usług Leśnych ale do akcji przyłączają się też organizacje i szkoły.

W czwartek 19 kwietnia na jednym ze zrębów spotykamy grupę uczniów klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryficach którzy postanowili wesprzeć leśników w tej pożytecznej akcji. Do zasadzenia przygotowano teren o powierzchni 10 arów na którym młodzież posadzi około 1000 rocznych sadzonek sosny. Udział w akcji sadzenia lasu to nie tylko fizyczna praca ale też zajęcia z edukacji leśnej. Pracownicy Nadleśnictwa przygotowali dla młodzieży materiały edukacyjne, informacje o lesie i zasadach prawidłowego sadzenia drzewek. Na zakończenie też ognisko i pieczone kiełbaski dla regeneracji sił po ciężkiej i pożytecznej pracy.

Doskonałą ilustracją prowadzonej przez leśników akcji jest obrazek jaki zaobserwowaliśmy na sąsiednim zrębie gdzie kolejną „porcję” nowych drzew sadzili pracownicy Zakładu Usług Leśnych.

Gdy mówimy o ogólnopolskiej akcji „sadzimy 1000 drzew na minutę” warto dodać – za Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych - że leśnicy w Polsce sadzą rocznie 500 mln. drzew – to prawie 13 sadzonek na mieszkańca.

Lasy zajmują blisko 1/3 powierzchni Polski, a od końca II wojny światowej przybyło w Polsce 2,7 mln ha lasów.

Aż 77% powierzchni lasów znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych. Gwarantuje to zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami człowieka i przyrody.

Leśnicy dbają o to aby gospodarka leśna była prowadzona z pożytkiem dla przyrody. Dzięki temu polskie lasy są ostoją wielu gatunków roślin i zwierząt. Ponad 80% rezerwatów w Polsce znajduje się na terenach Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe są głównym w Polsce dostawcą drewna. Ten ekologiczny i odnawialny surowiec służy m.in. do wyrobu mebli, materiałów budowlanych i papieru. Leśnicy dbają o to, aby nigdy go nie zabrakło, pozyskując tylko część przyrastającego drewna.

Dzięki temu, że większość lasów znajduje się pod zarządem publicznym, weszyscy moghą korzystać z nich bez większych ograniczeń.To dla was budujemy parkingi, ścieżki edukacyjne i inne obiekty turystyczne.

str

Stanisław Razmus

Zdjęcia (18)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe