7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia - „ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”

 • 30.03.2018, 19:17 (aktualizacja 30.03.2018 19:20)
 • PSSE
7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia - „ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje, że jak co roku dzień 7 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera priorytetowy obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia. Tegorocznym tematem przewodnim jest powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego, a tegoroczne hasło obchodów brzmi: „ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”.

Co warto wiedzieć na temat ZDROWIA?

 

 • Według definicji ogłoszonej w 1947 roku przez Światową Organizację Zdrowia – ZDROWIE, to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego.
 • Już w latach 70. ubiegłego wieku dowiedziono, iż styl życia jest głównym determinantem zdrowia człowieka.
 • Kanadyjski minister zdrowia LaLonde opracował koncepcję tzw. pól zdrowia, wymieniając 4 grupy czynników warunkujących zdrowie, które oszacował procentowo, tj. styl życia stanowił w nich 53%, środowisko fizyczne i społeczne ok. 21%, predyspozycje genetyczne ok. 16% i system opieki zdrowotnej jedynie 10%.
 • To głównie od naszych codziennych decyzji oraz zachowań zależy, czy będziemy zdrowi czy nie.

Jak wygląda sytuacja na świecie w zakresie dostępności do świadczeń zdrowotnych?

 

 • Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.
 • Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 dolara lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.
 • Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".

 

Głównym hasztagiem wykorzystywanym do oznaczania postów jest

#ZdrowieDlaKażdego ( ang. #HealthForAll).

PSSE
Podziel się:
Oceń:
 • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe