Walne Zebranie Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy

  • 21.03.2018, 21:47
  • Stanisław Razmus
Walne Zebranie Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy
W niedzielę 18 marca w świetlicy SM „Nad Regą” w Gryficach Odbyło się walne Zebranie Członków Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy. Rejonowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Gryficach to prężnie działająca organizacja producencka zrzeszająca 45 członków hodujących 1295 rodzin pszczelich. W stosunku do ub. roku ubyło 5 pasiek.

Obszerne sprawozdanie z rocznej działalności Zarządu Zrzeszenia przedstawił Prezes inż. Eugeniusz Rozbicki.

Pszczelarstwo jest specyficzną dziedziną produkcji rolnej i reprezentowanie członków Zrzeszenia wobec różnych instytucji administracji państwowej i samorządowej to istotna część pracy zarządu. Szczególnie uczestnictwo w różnych programach refundacji wymaga stale aktualizowanej wiedzy i zaangażowania aby efektywnie wykorzystać stosunkowo skromne możliwości wsparcia rozwoju i produkcji pozyskiwanych w pasiekach produktów.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że cały ten proces wspierania produkcji pszczelej i programy refundacji to instytucje potwornie zbiurokratyzowane. Osobiście jak usłyszałem zapisy warunków umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu czy materiałów w skali wudatków rzędu góra kilkuset złotych to - jak niektórzy powiadają „włos się na głowie jeży” - obwarowania prawne i regulaminowe jakby chodziło tu o wielomilionowe inwestycje i to obarczone ogromnym ryzykiem nieprawidłowości a nieproducenta który prawie hobbystycznie obsługuje 20 do 50 uli jak wielkoprzemysłowego producenta rolnego. W dodatku wszystko jest przejrzyście zaewidencjonowane i praktycznie bardzo proste do sprawdzenia. To trochę obrazuje skalę trudności i zadań do wykonania ze strony zarządu Zrzeszenia. Członkowie Zrzeszenia na szczęście wyraźnie to dostrzegają i zebrani wysoko ocenili dotychczasową pracę Zarządu udzielając jednogłośnie absolutorium.

Pszczoły to ważny element naszego ekosystemu, są jednym z najważniejszych „zapylaczy” roślin będących podstawą produkcji rolnej. Narażone są też na liczne zagrożenia cywilizacyjne jak skażenie środowiska czy niewłaściwie prowadzone przez rolników opryski roślin.

Stąd też nie bez znaczenia była obecność lekarza weterynarii Jolanty Gliwy oraz informacja na temat chorób pszczół, proponowanych do leczenia leków oraz przestrzegania zasad sanitarno-higienicznych w pasiece.

Ciekawą formą wymiany doświadczeń jest Dyskusyjny Klub Pszczelarski odbywający swe spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach.

 

Stanisław Razmus

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe