Dbajmy o środowisko - Międzynarodowy Dzień Lasu

  • 21.03.2018, 12:28
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Dbajmy o środowisko  -  Międzynarodowy Dzień Lasu
Ten tydzień to dwie daty ważne punktu ochrony środowiska na ziemi. 21. marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasu. 22. marca przypada Światowy Dzień Wody.

21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.
Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.

 

Dobrym przykładem dbania o las i jego przyrost jest Puszcza Bukowa znajdująca się na pograniczu Szczecina i Gryfina. Przeprowadzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zalesienia gruntów porolnych i podmiejskich powiększyły obszar Puszczy o ok. 500 ha nowego lasu. Wtedy był ponoszony trud likwidacji szkód wojennych oraz odbudowy Polski po wojnie, gdyż dużo drewna wyjechało stąd do Warszawy. Systematycznie rośnie zapas i zasobność drzewostanów Puszczy Bukowej, zarówno za przyczyną zmian w strukturze wiekowej, jak i zmiennego w czasie, lecz zawsze mniejszego od przyrostu, pozyskania drewna.

Rozmiar użytkowania drzewostanów na terenie Puszczy Bukowej w latach 2007-2016 kształtował się średniorocznie na poziomie 57 663 m³. Na najbliższe 10-lecie średnioroczny rozmiar użytkowania zaplanowano na poziomie 58 388 m³. Stanowi to różnicę wynoszącą 1%. Zapas drewna w Puszczy Bukowej (obręb Rozdoły) wzrastał i wynosił: 1997 r. - 2 702 819 m³, 2007 r. – 3 091 678 m³, 2017 r. – 3 272 721 m³ a na 2027 planowany jest 3 318 785 m³.

 

Drewno potrzebne człowiekowi

Zachowując bioróżnorodność w lasach pozyskiwane jest drewno. Zasada ta polega na m.in. na pozostawianiu w trakcie cięć biogrup (ostoi stanowiących min. 5 % każdego użytkowanego fragmentu lasu) czy licznych drzew ekologicznych (pozostawianych w użytkowanym drzewostanie do naturalnej śmierci i rozkładu). Wszędzie tam, gdzie odnowienie naturalne nie jest możliwe (np. na powierzchniach, gdzie nie udał się samosiew albo w trakcie przebudowy drzewostanów iglastych na liściaste) - las odnawiany jest sztucznie przez sadzenie. Niezbędne do tego sadzonki wyrastają z nasion zebranych w tutejszych drzewostanach nasiennych.

Dzięki drewnu budowane są ekologiczne domy w konstrukcji drewna, które są tańsze i szybsze w powstawaniu z murowanymi. Z odpadów drewna powstają drewniane zabawki, które zasługują na miano ekologicznych również dlatego, że służą dzieciom zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe. Są trwalsze, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci – szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska.

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest zgodnie z zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP międzynarodowe certyfikaty. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie posiada dwa certyfikaty – FSC i PEFC.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe