Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla JRG w Nowogardzie

  • 2.03.2018, 12:42 (aktualizacja 02.03.2018 12:48)
  • Piotr Suchy
Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla JRG w Nowogardzie
W środę, 28 lutego br., w Posterunku Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Nowogardzie odbyła się uroczystość wprowadzenia do podziału bojowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN TGM 13.290BB oraz uroczyste oddanie do użytku wyremontowanych pomieszczeń garażowych w Posterunku JRG.

Nowy wóz posiada napęd 4×4, turbodoładowany silnik o mocy 290 KM o normie czystości spalin EURO-6, klimatyzowaną kabinę załogi, metalowo kompozytową zabudowę, zbiornik wodny o pojemności 2835 litrów, najnowocześniejszy system piany sprężonej CAFS oraz sprzęt pożarniczy niezbędny do prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych. Jest to jeden z niewielu samochodów pożarniczych w Polsce wyposażonych w system CAFS. Wartość zakupu wyniosła 1 milion 13 tysięcy zł.

Zakup ten był możliwy dzięki dofinansowaniu przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie (500 tysięcy zł), Gminę Nowogard (250 tysięcy zł), Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej (250 tysięcy zł). Pozostałe środki uzupełnił Komendant Wojewódzki PSP w Szczecinie.

W tej szczególnej dla nowogardzkiej jednostki uroczystości udział wzięli m.in.: Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki st. bryg. Jacek Staśkiewicz, Burmistrz Nowogardu Robert Czapla, zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski, delegacja ze Starostwa Goleniowskiego, radni Rady Miejskiej w Nowogardzie, przedstawiciele służb mundurowych, emerytowani komendanci, emerytowani dowódcy JRG w Nowogardzie, Strażacy Komendy Powiatowej PSP w Goleniowie oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Dębic wraz z opiekunami.

***

Na początku uroczystości Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie, st. bryg. Arkadiusz Skrzypczak, przywitał zaproszonych gości, po czym przedstawił działalność z ostatniego roku funkcjonowania KP PSP w Goleniowie. Następnie przybliżył w zarysie wybrane elementy z czterdziestoletniej historii funkcjonowania budynku JRG w Nowogardzie.

Wręczono upominki okolicznościowe wykonawcom remontu, strażakom i osobom zaangażowanym w remont garaży oraz zakup nowego samochodu, w tym m.in. burmistrzowi Robertowi Czapli i zastępcy burmistrza Krzysztofowi Kolibskiemu.

- Dziękuję panu Burmistrzowi Nowogardu za podpis, dzięki któremu trafiło do nas dofinansowanie, bez którego nie byłoby tego wozu. Dziękuję również za te rozmowy i negocjacje, które pozwoliły nam tu dzisiaj się spotkać – powiedział w swym przemówieniu Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie st. bryg. Arkadiusz Skrzypczak.

- Swoje podziękowanie kieruję również do pana Burmistrza Nowogardu i wszystkich nowogardzkich samorządowców, że dołożyli się do zakupu nowego wozu bojowego. Bez tych 250 tys zł nie byłbym w stanie załatwić potrzebnej kwoty i ten samochód trafiłby wówczas do innej jednostki – podsumował swą wypowiedź Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki st. bryg. Jacek Staśkiewicz.

Następnie nastąpiło uroczyste wprowadzenie nowego pojazdu. Komendant Wojewódzki po odczytaniu uroczystego aktu przekazania wręczył oficjalnie Komendantowi Powiatowemu kluczyki od wozu bojowego, a ten przekazał je kierowcy z JRG w Nowogardzie.

***

Prowadzone przez burmistrza Roberta Czaplę rozmowy i negocjacje, o których wspomniał w swym wystąpieniu Komendant Powiatowy, dotyczyły przekazania wycofanego z Posterunku JRG w Nowogardzie wozu bojowego do jednej z jednostek OSP w gminie Nowogard. I tak też się stało. Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Jelcz, który trafił do miejscowej jednostki w roku 1994, będzie służył nadal w OSP w Osowie.

Jednak to nie koniec dobrych wiadomości dla tej jednostki OSP w Osowie. W czasie swego wystąpienia Komendant Wojewódzki poinformował, że otrzymał do dyspozycji 2 mln euro na zakup m.in. kolejnych wozów strażackich, w tym również dla jednostek OSP. Dlatego też, po zakończeniu uroczystości, burmistrz Robert Czapla wraz z dh Arturem Koniorem, Komendantem gminnym OSP, zwrócili się do Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Jacka Staśkiewicza z zapytaniem, jaka istnieje możliwość, aby z tego programu skorzystała jednostka OSP w Osowie. Bowiem strażacy rozmawiali z burmistrzem w dniu 19 stycznia br., o możliwości udzielenia przez Gminę wkładu w wysokości 160 tys zł w zakup nowego samochodu bojowego dla jednostki OSP w Osowie (strażacy sami chcą napisać projekt na dofinansowanie tego zakupu oraz chcą sami pozyskać pozostałą kwotę). Padła odpowiedź, że jest to możliwe i niech komendant osowskiej jednostki w tej sprawie skontaktuje się z Komendantem Powiatowym. Jest więc szansa na kolejny nowy wóz bojowy dla jednostki OSP w gminie Nowogard.

***

Przypomnijmy, że środowa uroczystość była możliwa dzięki podpisaniu, 21 kwietnia 2017 r., w siedzibie Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, przez burmistrz Robert Czapla wraz ze st. kpt. Markiem Michalakiem p.o. Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie, w obecności dh Artura Koniora Komendanta Gminnego OSP i zastępcy burmistrza Krzysztofa Kolibskiego, dokumentu potwierdzającego dofinansowanie przez Gminę Nowogard zakupu nowego wozu bojowego dla posterunku JRG w Nowogardzie. Zaś prowadzone przed podpisaniem ww. dokumentu rozmowy spowodowały, że wycofany z Posterunku JRG w Nowogardziewóz bojowy pozostał w gminie Nowogard do dyspozycji jednostki OSP w Osowie, która jest włączona do krajowego systemu ratowniczego. (ps)

Piotr Suchy

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe