Zachowaj ostrożność na drodze – apel gryfickiej policji

  • 27.02.2018, 13:40
  • KPP Gryfice
Zachowaj ostrożność na drodze – apel gryfickiej policji
Zima to trudny okres dla uczestników ruchu drogowego. Od 1 stycznia do 19 lutego gryficka policja odnotowała 89 kolizji drogowych. Policjanci apelują o rozwagę, zachowanie szczególnej ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa w tym trudnym okresie.

Tegoroczna niekorzystna  aura pogodowa, a więc duże wahania temperatur, a w najbliższym czasie nadchodzące wysokie mrozy to powód aby każdy uczestnik ruchu drogowego zachował wyjątkowe środki ostrożności i zasady bezpieczeństwa na drodze.

W okresie od 01 stycznia do 19 lutego gryficka policja odnotowała na terenie naszego powiatu 89 kolizji drogowych. Główną przyczyną niebezpiecznych zdarzeń  było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami  tj w 13 przypadkach oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze w 11 przypadkach. W pozostałych zdarzeniach wśród przyczyn prym wiodły sytuacje   związane z niewłaściwym bądź  nieostrożnym wykonywaniem manewrów takich jak cofanie w 11 zdarzeniach, wymijanie i wyprzedzanie gdzie odnotowano po 4 takie zdarzenia.

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze. Należy pamiętać, że przy tak dużych rozbieżnościach w obecnych warunkach pogodowych, przy niskich temperaturach, opadach śniegu czy deszczu a tym samym śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdu wydłuża się średnio o połowę, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności na drodze.

Zwiększenie odległości za poprzedzającym pojazdem oraz zmniejszenie prędkości umożliwia odpowiednio wczesną reakcje kierowcy na stale zmieniające się warunki na drodze, a tym samym zapobiega przykrym i czasami bardzo niebezpiecznym zdarzeniom.

Szczególną ostrożność należy zachować także przy wykonywaniu manewrów m.in. cofania, wyprzedzania i wymijania, które wbrew pozorom uchodzą za najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne, ponieważ wymagają od kierowcy zdolności przewidywania, właściwej oceny odległości, skupienia i koncentracji.

Pamiętajmy, że w przypadku ograniczonej widoczności przy wykonywaniu manewru cofania np. zza samochodu , muru lub innej przeszkody, kierujący pojazdem zobowiązany jest zgodnie z przepisami ruchu drogowego przybrać sobie do pomocy inną osobę np. pasażera lub gdy go nie ma inną postronną osobę.

Po za wszelką wątpliwością w tym wyjątkowo trudnym okresie dla kierowców niezwykle ważna jest kondycja psychofizyczna kierujących, stan techniczny pojazdu m.in. opony zimowe, sprawny układ hamulcowy, oświetlenie pojazdu no i oczywiście bezwzględna trzeźwość.

KPP Gryfice
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe