Zmiany w płacach pracowników oświaty w Nowogardzie

  • 25.02.2018, 08:54
  • Stanisław Razmus
Zmiany w płacach pracowników oświaty w Nowogardzie
Związek Zawodowy Pracowników Oświaty Niebędących Nauczycielami „dopatrzył” się, że pensje pracowników porządkowych na umowach które nie osiągały poziomu minimalnego wynagrodzenia ze stosunku pracy rekompensowane są w Nowogardzie w formie "dodatku wyrównawczego do pensji minimalnej", co zdaniem związkowców jest niezgodne z obowiązującym prawem. W tej sytuacji Związek Zawodowy Pracowników Oświaty Niebędących Nauczycielami zaskarżył gminę Nowogard.

Na zwołanej w związku z tą sytuacją konferencji prasowej na którą zaproszono też przedstawicielki związku zawodowego burmistrz Nowogardu oświadczył, że zarzuty zawarte we wniosku zostały przeanalizowane pod względem prawnym i zasadnym przez pracowników Urzędu i przyznano rację Związkowi - "błąd" faktycznie istniał. Burmistrz Robert Czapla oświadczył, że zostanie to ciągu najbliższych dni naprawione a Panie sprzątające w szkołach i przedszkolach dostaną aneksy do umów, które nie były podpisywane od ponad dwóch lat. Od 1 marca zgodnie z obowiązującym prawem, zniknie "dodatek" a kwota zasadnicza plus dodatek za staż będzie równy 2100 zł brutto. Trzeba też zaznaczyć, że błąd miał charakter tylko „księgowy” – pracownicy otrzymywali wynagrodzenie w wysokości takiej jaka im się należała a problem był tylko w formie zapisów.

W trakcie analizy wynagrodzeń w grupie pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej zwrócono też uwagę, że takie samo wynagrodzenie otrzymują pracownicy z długoletnim stażem pracy jak ci dopiero rozpoczynający pracę. W sensie formalnym jest wszystko w porządku, ale stanowi to jednak pewną – jak to określił burmistrz - „niesprawiedliwość”. W tej sytuacji pracownicy ze stażem pracy ponad 20 lat i otrzymujący wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej otrzymają podwyżkę o 100 złotych – bo na tyle pozwalają możliwości budżetowe gminy i kolejne podwyżki będą rozłożone na okres 3 lat.

Stanisław Razmus

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe