Wypadek a roszczenie o utracone zarobki

  • 22.02.2018, 13:13 (aktualizacja 22.02.2018 13:22)
  • K.
Wypadek a roszczenie o utracone zarobki
Praca dająca możliwości rozwoju, zaspokojenia ambicji, dobrze płatna to zajęcie marzeń. Nie każdy jednak ma możliwość zatrudnienia w wymarzonym miejscu, czy zawodzie. Jednakże najgorszym scenariuszem jest utrata i niemożność wykonywania pracy w konsekwencji wypadku. Czy poszkodowany ma prawo do uzyskania rekompensaty z tytułu utraconego dochodu?

Zakres odszkodowania za utracone dochody i zarobki

W sytuacji zatrudnienia u jednego pracodawcy na umowę o pracę, wykazanie utraconych zarobków przedstawia się dosyć łatwo. Odszkodowanie za utracony dochód jest pomniejszane o świadczenia otrzymane z ubezpieczenia społecznego. Wchodzą w to zarówno świadczenie rehabilitacyjne, jak i renta za częściową lub całkowitą niezdolność do pracy.

Podobnie sprawa ma się w przypadku osób samozatrudnionych, wykonujących jednoosobową działalność gospodarczą. Zasada dokonywania wyliczeń pozostanie niezmienna.

Sprawa komplikuje się w przypadku, gdy dochód dotychczasowy lub przyszły, albo jeden i drugi, miał obejmować premie, bonusy, udziały w zyskach lub też podobne dodatki. Złożona będzie również sytuacja, gdy umowa o pracę albo inna forma zatrudnienia miała zakończyć się przed okresem powstania niezdolności do pracy.

Zakres świadczenia w przypadku wykonywania działalności gospodarczej

Wyliczenie dotyczące przedsiębiorcy są już kwestią bardziej złożoną i wymagają niejednokrotnie pomocy specjalisty. Wysokość dochodów osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, może zmieniać się w ciągu roku wielokrotnie, dlatego też sprawy dotyczące przedsiębiorców winny być każdorazowo oceniane indywidualnie. - tłumaczy przedstawiciel kancelarii Codex.

Przy czym należy zaznaczyć, że roszczenie o zwrot utraconych zarobków w praktyce dotyczy krótszych okresów. W przypadku dłuższego czasu niedyspozycji spowodowanej wypadkiem, mamy do czynienia ze świadczeniami rentowymi.

Przedłużanie się niezdolności do pracy

Czasami nie wystarczy samo odszkodowanie od sprawcy wypadku, zwłaszcza w sytuacji odniesienia ciężkich obrażeń ciała lub powstania traumatycznych przeżyć. Mowa tu o trwałej niezdolności, niekoniecznie nieodwracalnej.

Poważne urazy skutkują znacznym wydłużeniem niezdolności do pracy. W takim przypadku poszkodowanemu przysługuje renta o charakterze odszkodowawczym, ale nie można mylić jej ze świadczeniem przyznawanym przez ZUS. Podobnie o tego typu świadczenie ubiegać się można w przypadku zwiększenia się potrzeb poszkodowanego lub zmniejszenia się jego widoków powodzenia na przyszłość. Każda bardziej lub mniej skomplikowana sprawa z zakresu dochodzenia renty, zadośćuczynienia wymaga pomocy prawniczych profesjonalistów.

Zespół złożony z fachowców- doradców, radców prawnych oraz lekarzy będzie gwarantem kompleksowej analizy każdego przypadku i udzielenia skutecznej, indywidualnej pomocy.
 

K.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe