Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje….

 • 13.02.2018, 12:16 (aktualizacja 13.02.2018, 12:45)
 • PSSE
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje….
SOLARIA – uregulowania prawne:

W dniu 16 lutego 2018r. wchodzą w życie przepisy prawne regulujące kwestie salonów świadczących usługi w zakresie solarium. W ustawie z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, znalazły się zapisy dotyczące m.in.

 1. Zakazu korzystania z solarium osobom, które nie ukończyły 18 r.ż. – pracownicy salonów będą mieli prawo żądania od osoby pragnącej skorzystać z usługi okazania dokumentu potwierdzającego wiek, jeśli istnieją wątpliwości co do jej pełnoletności.
  W salonie będzie musiała znaleźć się informacją o zakazie korzystania przez osoby niepełnoletnie;
 2. Ostrzeżenia przed skutkami zdrowotnymi – świadczący usługi będzie musiał umieścić w miejscu widocznym w salonie solarium czytelną informację o ryzyku związanym
  z korzystania z solarium.

Mając na względzie czytelność informacji ujętych w punktach 1 i 2 wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia, które dokładnie określa wielkość, wzór, format, zapis
i sposób ich umieszczenia.

 1. Zakazu reklamy i promocji – przepisy prawne wprowadziły całkowity zakaz reklamy
  i promocji w zakresie udostępniania solarium. Nie będzie można polecać swoich usług w mediach, na portalach internetowych, w podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo – wychowawczych, na terenie obiektów sportowo – rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych.

 

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonywać będą organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy. Organy kontroli będą miały możliwość nałożenia na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium kary pieniężnej w wysokości od 1 do 50 tys. zł kary.

Z badań wynika, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Rozwiązań zawartych w ustawie od dawna oczekiwali onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego. Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym.

PSSE

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe