Ubezpieczenie od kradzieży - dla kogo to?

  • 6.02.2018, 08:40
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie od kradzieży - dla kogo to?
Mimo że z roku na rok w statystykach policyjnych odnotowuje się coraz mniej kradzieży samochodów, to niestety wciąż się one zdarzają. Żeby się nie martwić ryzykiem utraty pojazdu z powodu działalności złodziei, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie od kradzieży. Wyjaśniamy, jak ono działa i do kogo jest skierowane.

Kradzieże aut w Polsce

Każdego roku w Polsce dochodzi do dziesiątek tysięcy kradzieży aut. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2016 r. łupem złodziejów padły dokładnie 13542 samochody osobowe, co oznacza, że średnio co 40 min. jeden pojazd bezprawnie przechodzi w ręce przestępcy. Najczęściej są to samochody wyprodukowane 5-10 lat temu, które następnie rozbiera się na części w celu ich sprzedaży. Do kradzieży dochodzi przeważnie na ulicach i niestrzeżonych parkingach. Szczególnie dużym zainteresowaniem złodziejów cieszą się auta niemieckie, francuskie i włoskie.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Na podstawie powyższych informacji łatwo wysnuć wniosek, że ubezpieczenie auta od kradzieży powinno zainteresować przede wszystkim właścicieli francuskich, niemieckich i włoskich aut z roczników 2008-2013. Jeżeli samochód jest parkowany na ulicy lub niestrzeżonym parkingu, tym bardziej warto go zabezpieczyć polisą od kradzieży. Jednak w gruncie rzeczy każdy samochód powinien być nią objęty, ponieważ licho nie śpi, a złodzieje niestety tylko czekają na okazję.

Przydatne ubezpieczenie

Poszukując ubezpieczenia od kradzieży, do wyboru są dwie możliwości: autocasco lub tzw. minicasco, czyli ograniczona wersja autocasco. Pełne autocasco jest ubezpieczeniem o bardzo szerokim zakresie, które nie tylko chroni przed konsekwencjami finansowymi kradzieży, ale również gwarantuje odszkodowanie w razie szkód spowodowanych przez ubezpieczonego, zdarzenia losowe lub osoby trzecie. Ubezpieczenie przed kradzieżą to tylko jeden z elementów AC.

Z kolei minicasco jest z reguły ograniczone wyłącznie do ryzyka kradzieży. Dzięki temu w sytuacji, gdy auto padnie łupem złodziei, można odzyskać od ubezpieczyciela dużą część jego wartości. Z uwagi na ograniczony zakres ochrony minicasco może być nawet kilka razy tańsze niż pełne AC. Warto polecić polisę minicasco właścicielom samochodów, dla których z uwagi na niską wartość nie da się wykupić autocasco.

Podsumowując – dla własnego spokoju właściciela ubezpieczeniem od kradzieży powinien być objęty każdy samochód. Jeżeli dodatkowo polisa ma zapewniać kompleksową ochronę, warto dopłacić i zakupić autocasco. Chcąc oszczędzić lub będąc właścicielem mało wartościowego auta, polcamy natomiast zainteresować się minicasco. Jeśli zaś chcesz zakupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomoże Ci kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe