Szkolne Koło Strzeleckie LOK "Herbert"

  • 25.01.2018, 12:19
  • RW
Szkolne Koło Strzeleckie LOK "Herbert"

Szkolne Koło Strzeleckie LOK "Herbert" w Trzebiatowie zostało zawiązane we wrześniu 2009 roku przez nauczyciela przysposobienia obronnego, edukacji dla bezpieczeństwa i szkolenia wojskowego mjr. rez. Ryszarda Wrońskiego, oficera 36 brygady Zmechanizowanej im. Legii Akademickiej. Koło na początku skupiało w swoich szeregach tylko uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie. W 2013 roku dołączyli do nich uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego w Trzebiatowie. Uczniowie-członkowie tych szkół skupiają się w dwóch sekcjach: Sekcja "G" - uczniowie gimnazjum i Sekcja "H" - uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej. Prym członkowski w Kole Strzeleckim wiodą uczniowie mundurowych klas wojskowo-policyjnych funkcjonujących w ZSP im. Z. Herberta oraz uczniowie klas o innych profilach, których interesuje problematyka strzelecka. Od początku istnienia koła przez jego szeregi przewinęło się około 100 uczniów. Członkami koła są także nauczyciele: dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego Alicja Iwanowska i wychowawca klasy wojskowo-policyjnej Jolanta Mruk z ZSP im. Z. Herberta.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

W swojej działalności uczniowie koła realizują przede wszystkim działania statutowe LOK - strzelectwo sportowe poprzez uczestnictwo w treningach i zawodach strzeleckich o charakterze proobronnym i patriotycznym - Szkolna Liga Strzelecka, w zawodach o Srebrny Muszkiet, w dwuboju strzeleckim, zawodach okolicznościowych z okazji Dnia  Dziecka, WOŚP czy noworocznych. Ponadto członkowie przygotowują się do uczestnictwa w zawodach sprawnościowo-obronnych "sprawni jak żołnierze", których organizatorem w Zachodniopomorskiem jest Kuratorium Oświaty.

Zajęcia na strzelnicy podczas treningów oraz uczestnictwo w różnych zawodach strzeleckich i proobronnych są dokumentowane zdjęciami. Absolwenci szkół honorowani są dyplomami okolicznościowymi i pamiątkowymi nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Powiatowy LOK.

Aktywność i działalność członków koła pozytywnie postrzegana jest w środowisku lokalnym, gdzie na co dzień propagują ideę działalności proobronnej i patriotycznej. Podczas zawodów uczniowie obu sekcji oraz innych kół nawzajem poznają się, nawiązują przyjaźnie i znajomości. Kreowane są postawy zdrowej rywalizacji sportowej i patriotyzmu.

Działania kół wspomagane są przez dyrektorów obu placówek szkolnych, nauczycieli oraz działaczy i przedstawicieli Zarządu Powiatu LOK w Gryficach. Wsparcie kierownika strzelnicy i jednocześnie sekretarza ZP LOK w Gryficach - Mariana Radeckiego, który jest głównym prowadzącym zajęcia strzeleckie, jest nieocenione, za co wszyscy członkowie są mu wdzięczni.

Za wspieranie działalności koła dyrektorzy szkół oraz nauczyciel i wychowawca klasy wojskowo-policyjnej Jolanta Mruk uhonorowani zostali przez Prezesa Zarządu Głównego LOK na wniosek Zarządu Powiatowego odznaczeniami resortowymi za zasługi dla Ligi Obrony Kraju. Obecnie do Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK "Herbert" w Trzebiatowie należy 32 członków i 5 sympatyków koła.

Opiekun Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK "Herbert" mjr Ryszard Wroński

RW

Zdjęcia (10)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe