„Ferie w Pałacu” – sposób na nudę!

  • 21.01.2018, 18:58 (aktualizacja 25.01.2018 19:02)
  • A.Rzepecka
„Ferie w Pałacu” – sposób na nudę!
Ponad 120 dzieci weźmie udział w tegorocznych zajęciach organizowanych w czasie ferii w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Program ferii jest ciekawy i zróżnicowany. Nikt na pewno nie będzie się nudził.

W pierwszym tygodniu ferii, oprócz miejscowych dzieci odwiedzały Pałac dzieci z Chomętowa, Robów, Gąbina, Wlewa. Pierwszego dnia w trakcie warsztatów artystycznych „ARTrzebiatów” wykonaliśmy przepiękne prezenty dla Babć i Dziadków z okazji ich zbliżającego się święta: kartki, zakładki do książek, ramki do zdjęć. Taki, własnoręcznie wykonany przez wnuki prezent, zapewne ucieszy kochane Babcie i Dziadków. Chcemy pokazać dzieciom, że bez komputera i telefonu można się świetnie bawić.
W trakcie drugiego dnia „Ferii w Pałacu”  na uczestników czekały więc gry „bez prądu”, takie jak: „Dobble”, „Halli Galli”, ”Pszczółki”, „Węże i drabiny”, „Chwiejąca się wieża”, klocki z korka, Bampy i … poszukiwanie ukrytego w pałacowych zakamarkach skarbu. Poprzez zabawę dzieci uczą się kreatywnego myślenia, a rola gier i zabaw  w rozwoju człowieka, jego inteligencji, kreatywności i emocjonalności jest niepodważalna.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

W Muzeum Pałacowym przygotowaliśmy oryginalne i kreatywne spotkanie z historią miasta i jego mieszkańców. Trójetapowa gra ,,Szukamy skarbu Gryfa” zaskoczyła uczestników, z których wielu po raz pierwszy zajrzało do pałacowych sal, zakamarków i na pełne tajemnic poddasze. Podzieleni na kolorowe grupy poszukiwacze skarbu wyruszyli rozszyfrowywać zagadki. Odpowiedzi należało szukać w eksponatach. Ukryte były w obrazach, dawnych fotografiach, zegarze, pianinie, stole jadalnym, strojach księżnych, za pałacowym oknem, wiejskiej izbie, gabinecie sekretarki Krysi, przedwojennej kuchni i …XVI-wiecznych cegłach. Zaskoczyła naturalna ciekawość i chęć odkrywania przeszłości połączone z rywalizacją o zdobycie skarbu strzeżonego przez gryfa. Intrygujące rozgrywki kończyły się wraz z odnalezieniem szkatuły pełnej słodyczy, otrzymaniem certyfikatów i przewodników po Trzebiatowie oraz wspólnym zdjęciem.

Wraz z grupą dzieci wybraliśmy się także do Reduty Solnej w Kołobrzegu, zabytkowego fortu obronnego, gdzie znajduje się siedziba Piratów. W programie „Piracka przygoda” opartym na starych, tradycyjnych żeglarskich zabawach w formie konkursów, oprawionych muzyką folkową i szantami nie zabrakło wielu ciekawostek i wiedzy na temat życia oraz pracy piratów. Dzieci dowiedziały się gdzie znajduje się dziób, rufa, burty oraz maszt i żagle na statku, kto to jest bosman, cieśla okrętowy oraz inni marynarze czy żeglarze. Poznały różne rodzaje węzłów linowych (np.: babski, kapitański, cumowniczy, beczka, płaski, prosty ). Były zabawy przy muzyce folkowej, nauka i śpiewanie tradycyjnej szanty. Chętnie uczestniczyły w licznych konkursach np. ciesielskim ( kilka sposobów wbijania gwoździ), wyścigach na deskach, siłowania na rękę, walki na boomie, tańca z odbijaczem, ławeczka bosmańska, czy wyplątywania z więzów (wcale nie takie trudne, ale trzeba być sprytnym!). A na koniec smakowite kiełbaski pieczone nad ogniskiem, palce lizać! Była to świetna zabawa integracyjna prowadzona przez Piratów z Reduty Solnej z Kołobrzegu.   A na koniec pierwszego tygodnia ferii propozycja teatralna. Któż z nas nie zna choćby jednego wiersza Jana Brzechwy? Całe pokolenia wychowały się na takich utworach jak „Kwoka”, ”Na straganie”, "Żuraw i czapla", czy "Samochwała". Do dziś dzieci śpiewają piosenki o "Kaczce Dziwaczce" i tajemniczych „Wyspach Bergamutach". Teatr Rozmaitości Gwitajcie zaprosił na pełen humoru i bogato okraszony piosenkami spektakl oparty właśnie na tych najbardziej znanych i nadal aktualnych wierszach. Podczas spektaklu aktorzy wcielają się w rozmaite postaci, przywdziewając niemal dwadzieścia różnorodnych kostiumów. Spektakl ten z pewnością nie tylko dostarczył  niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, ale także pozwolił dorosłym chociaż na chwilę powrócić we wspomnieniach do czasów beztroskiego dzieciństwa.Zabawa była przednia! W drugim tygodniu ferii czekają nas: szaleństwo zumbowe, warsztaty klauniarskie, tajemnicza  „Noc w Bibliotece”, wyprawa do „Dzikiego Zachodu” w Zieleniewie i na finał „DinoParty” z Klaunami Kulkami.

A.Rzepecka

A.Rzepecka

Zdjęcia (50)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe