Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – kiedy warto je wnieść?

  • 2.01.2018, 00:38 (aktualizacja 09.01.2018 10:37)
  • "materiał partnera"
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – kiedy warto je wnieść?
Podstawowym warunkiem otrzymania odszkodowania jest zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela. Najlepiej jest zrobić to zaraz po zdarzeniu, którego efektem było wystąpienie szkody. Do zgłoszenia dobrze jest dołączyć nie tylko wszystkie wymagane dokumenty, ale również inne dowody, które mogą być istotne przy rozpatrywaniu danej sprawy. Z całą pewnością ułatwi to wydanie decyzji oraz ewentualne wniesienie odwołania.

Wydanie decyzji dotyczącej wypłaty odszkodowania

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Zgodnie z przepisami, w przypadku szkody na mieniu firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na podjęcie decyzji dotyczącej wypłaty bądź też odmowy odszkodowania. Termin ten biegnie od chwili zgłoszenia szkody. Poszkodowany powinien przekazać ubezpieczycielowi wszystkie posiadane dokumenty. Mogą to być notatki z policji, oświadczenie sprawcy, czy też nagrania, które wskazują w jakich okolicznościach dany pojazd został uszkodzony.

 

Co zrobić gdy decyzja nie jest satysfakcjonująca?

Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, którego wysokość nie satysfakcjonuje poszkodowanego. Ma to miejsce bardzo często w przypadku szkód na mieniu, które powstały w wyniku pozornie niegroźnie wyglądającej stłuczki. Współcześnie produkowane pojazdy wyposażone są w szereg różnego rodzaju czujników, które mają za zadanie wspomagać kierowcę podczas jazdy. Najczęściej jednak uszkodzenie samochodu wiąże się z koniecznością ich wymiany, która nie jest prostą i tanią czynnością. Podobnie rzecz ma się z innymi elementami. Mogą być one wymienione na części oryginalne lub tańsze zamienniki. Fakt ten powoduje, iż ubezpieczyciele często kwestionują konieczność naprawy przy pomocy oryginalnych części, co przekłada się na wysokość odszkodowania przyznanego w decyzji. Wówczas to poszkodowany może wnieść odwołanie do zarządu firmy ubezpieczeniowej, która jeszcze raz rozpatrzy całą sprawę.

 

Gdy odwołanie nie przynosi zamierzonego rezultatu

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela może jednak nie przynieść skutku, którego oczekuje poszkodowany. Wówczas pozostaje droga sądowa, która jest kosztowna i czasochłonna, bądź też sprzedaż roszczenia firmie specjalizującej się uzyskiwaniem tego typu należności. Zdaniem specjalisty z firmy Automobilis, Możliwość ta cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Wynika to z faktu, iż rozwiązanie to pozwala uzyskać pieniądze najszybciej jak jest to możliwe – po podpisaniu umowy z firmą. Uzyskane w ten sposób pieniądze można potraktować jako swego rodzaju dopłatę do sumy, którą wcześniej wypłacił ubezpieczyciel.

Kwestie związane z dochodzeniem odszkodowań nie należą do najłatwiejszych. Ubezpieczyciele stosują bowiem rozmaite sztuczki, które mają na celu zmniejszenie wypłaconej kwoty. Niemniej jednak, na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które pomagają poszkodowanym w takich właśnie sytuacjach. Dzięki profesjonalnej pomocy możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy w bardzo krótkim czasie.

 

 

"materiał partnera"
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe