Dzień Edukacji Narodowej – podsumowanie osiągnięć gryfickiego „Miłosza”

  • 24.10.2017, 11:37 (aktualizacja 24.10.2017 19:15)
  • Stanisław Razmus
Dzień Edukacji Narodowej – podsumowanie osiągnięć gryfickiego „Miłosza”
Rozmowa z dyrektorem ZSP w Gryficach im. Czesława Miłosza w Gryficach panem Stanisławem Stolzem.

Przed kilkoma dniami obchodziliśmy uroczyście święto pracowników oświaty - Dzień Edukacji Narodowej. Odwiedziliśmy z tej okazji uroczystość w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach. Uroczystość typowa, zaproszeni goście, okolicznościowe wystąpienia, nagrody, upominki i gratulacje dla wyróżniających się pedagogów i pracowników szkoły – uroczystość jak wiele innych w szkołach w całym kraju.

Święto pracowników oświaty to także okazja do podsumowania tego co w danej szkole wydarzyło się i dzieje na bieżąco. W wypadku „Miłosza” jest się czym pochwalić. O takie okolicznościowe podsumowanie poprosiliśmy dyrektora szkoły Stanisława Stolza.

- W tym roku z okazji naszego święta nagrodą dyrektora wyróżniłem 11 osób, dodatkowo jedna osoba otrzymała nagrodę starosty.

Był to też dobry rok pod względem sukcesów uczniowskich. Kilkanaście dni temu w Gryf Arenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i stypendiów Starosty Powiatu Gryfickiego. Na tę uroczystość „zaprowadziłem” siedmioro laureatów konkursów, olimpiad i zawodów sportowych, także 4 drużyny – lącznie 16 osób oraz 4 osoby – w kategorii najlepsi uczniowie w każdej ze szkół. W zespole mamy tylko 3 szkoły ale w Technikum Ekonomicznym wyróżniono 2 osoby ex aequo. Ponadto 17 osób to stypendyści za wysokie wyniki w nauce. Uprawnia mnie to chyba do stwierdzenia, że był to dobry rok.

Do takiego stwierdzenia również upoważnia mnie fakt, że mamy właściwie stale – to się nie zmienia – wysoką zdawalność egzaminów zawodowych.

Sukcesy uczniowskie, sukcesy i wyróżnienia nauczycieli to jedno warto też powiedzieć o projektach unijnych.

O projekcie Erasmus+ już rozmawialiśmy – przypomnijmy w ramach. W ramach tego projektu grupa 15 uczniów wyjechała do Włoch gdzie w ramach podnoszenia jakości kształcenia odbywają prektyki w hotelach i pensjonatach w zakresie swojego zawodu.

Jest też drugi projekt - który przygotowywaliśmy w ciągu ub. roku szkolnego – pod nazwą Nowe kwalifikacje i umiejętności gwarancją sukcesu edukacji w powiecie gryfickim. Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego dopasowanego do potrzeb rynku pracy. W ramach tego projektu, na 130 uczniów ze wszystkich szkół powiatu gryfickiego przystąpiło 50 naszych uczniów. Mówimy tu oczywiście o szkołach zawodowych czyli w naszym wypadku Technikum Ekonomiczne i Branżowa Szkoła I stopnia.

Formalnie projekt już ruszył ale jeszcze prowadzimy nabór bo jest tutaj spora liczba kursów nadających konkretne uprawnienia zawodowe. Największym zainteresowaniem cieszą się kursy obsługi kasy fiskalnej i kursem kelnerskim ale – jak wspomniałem propozycji jest więcej i nabór jeszcze trwa.

Udział w tym projekcie to wymierne korzyści dla szkoły pozyskaliśmy 20 laptopów i trzy stanowiska do prowadzenia egzaminów zawodowych w zawodzie sprzedawca. My już jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym dla zawodu sprzedawca ale od tego momentu będziemy kompletnym ośrodkiem egzaminacyjnym w tym zawodzie. W naszym powiecie jest to jedyny taki ośrodek a chyba też w powiecie kamieńskim bo my egzaminujemy młodzież z Kamienia Pom. czyli tam takiego ośrodka nie ma i to jest też jeden z ważnych atutów naszej szkoły. To dwa projekty przygotowane w ubiegłym roku szkolnym, w tym roku pełną parą ruszyła ich realizacja.

To także dobry rok w działalności LO Mistrzostwa Sportowego – mam na myśli pion sportowy czyli oddziały Mistrzostwa Sportowego których młodzież odnosi spore sukcesy. W ramach tego co im się absolutnie należy jeżdżą też na obozy sportowe, nie dalej jak kilka dni temu kolejna grupa wróciła z takiego obozu z Karpacza. Zdarza się, że w roku odbywają się dwa takie obozy.

Jest jeszcze inna ważna rzecz na którą chciałbym zwrócić uwagę. Otóż nasza szkoła – jak chyba żadna inna – funkcjonuje w środowisku. Oznacza to, że widać nas poza murami szkoły, że jesteśmy aktywni, że jako szkoła mamy świadomość, że szkoła to nie tylko nauka i praca dla nauczycieli ale też funkcjonowanie w realiach z których każdy uczeń pochodzi. To wolontariat i honorowe krwiodawstwo. Nasi wolontariusze ściśle współpracują – już kolejny rok – z gryfickim DPS, a jak współpracują? – nie będę mówił – ale gdyby zapytać panią dyrektor to byłbym spokojny o odpowiedź.

W minionym roku szkolnym odbyła się już druga ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam” popularyzująca czytelnictwo. Kolejny raz otrzymaliśmy wyróżnienie a w pierwszej edycji w ogóle uznano, że przeprowadziliśmy to najlepiej w Polsce.

Szkoła – też już po raz kolejny organizowała warsztaty literackie dla gimnazjalistów – czyli po raz kolejny robimy coś nie dla nas. Dla gimnazjalistów organizowaliśmy także zawody sportowe i wreszcie konkursy – jak np. konkurs ekonomiczny.

Rok był trudny i pracowity, ale efektów tego roku na pewno się nie powstydzę.

A już na sam koniec chciałby dodać, że ja najbardziej sobie cenię, że na kilka dni przed „świętem nauczyciela” został złożony – chyba już ostatni brakujący – podpis pod uchwałą o termomodernizacji szkoły.

 

Stanisław Razmus

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe