Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi – spotkania z policjantami

  • 23.10.2017, 20:48 (aktualizacja 23.10.2017 20:52)
  • KPP Gryfice
Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi – spotkania z policjantami
Handel Ludźmi określany jest najczęściej jako współczesna forma niewolnictwa. O skali zjawiska i formach współczesnego „niewolnictwa” młodzież rozmawiała z funkcjonariuszami gryfickiej komendy. Podczas spotkań w szkołach policjanci przestrzegali przed zagrożeniami jakie niesie ze sobą właśnie Handel Ludźmi.

„Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi” został ustanowiony w celu pogłębiania świadomości społecznej o tym negatywnym zjawisku oraz wskazania gdzie można szukać pomocy. Co roku obchodzony jest właśnie 18 października.

Często „Handel Ludźmi” określa się jako niewolnictwo XXI wieku. Jest to nie tylko problem krajów słabo rozwiniętych ale dotyka również krajów gdzie poziom rozwoju cywilizacyjnego jest znacznie wyższy.

Dzięki zniesieniu granic możemy bezproblemowo podróżować a perspektywa dobrego zarobku powoduje, że wiele osób decyduje się bezkompromisowo na proponowaną pracę, naukę - wyjazd za lepszą przyszłością.

Nieprzemyślane, szybko podjęte decyzje w nadziei na spełnienie marzeń czy zarobienia dużych pieniędzy powodują że życie staje się dramatem, który z perspektywy doświadczeń ofiar można nazwać właśnie Handlem Ludźmi.

Wczoraj podczas spotkań w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu gryfickiego mundurowi rozmawiali z młodzieżą o współczesnych zagrożeniach jakie niesie ze sobą Handel Ludźmi. W trakcie kilkugodzinnych zajęć młodzi ludzie mogli poznać skale tego zjawiska na świecie i w Polsce a także uzyskać informacje o tym gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia.

W trakcie prowadzonych wykładów funkcjonariusze dokładnie omawiali pojęcie „Handlu Ludźmi”, który określa się jako werbowanie, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby przy użyciu przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd lub nadużycia stosunku zależności oraz wskazywali jego formy tj.: wykorzystanie seksualne, żebractwo i eksploatacja kryminalna( czyli zmuszanie np. do kradzieży …), niewolnictwo domowe, wyłudzanie kredytów i świadczeń socjalnych.

Policjanci przedstawiali materiały multimedialne przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a podczas dyskusji młodzi ludzie wyrażali swoje opinie i przemyślenia wskazując, że o problemie Handlu Ludźmi trzeba rozmawiać i być szczególnie ostrożnym szczególnie podczas zawierania umów o pracę np. podczas wyjazdów za granicę, czy kontaktu z przygodnie poznanymi osobami.

Podczas prowadzonych działań mundurowi wręczali uczestnikom spotkań materiały informacyjne.

KPP Gryfice

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe