SYSTEM DOKUMENTY ZASTRZEŻONE CHRONI NASZĄ TOŻSAMOŚĆ I PIENIĄDZE

  • 12.01.2022, 13:38
  • KPP Gryfice
SYSTEM DOKUMENTY ZASTRZEŻONE CHRONI NASZĄ TOŻSAMOŚĆ I PIENIĄDZE
Ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroni przed wyłudzeniami z ich użyciem. Kampanii informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE patronuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednym ze znaczących elementów Kampanii jest współpraca z Policją.

Dzięki aktywnemu wsparciu Komendy Głównej i Komend Miejskich i Powiatowych informacja o Systemie DZ trafia do wszystkich jednostek terenowych na terenie całego kraju, a stamtąd do każdej osoby, która zgłasza problem kradzieży dokumentów.

Kampania informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE działa już od trzynastu lat i jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Dzięki wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec października 2021r. w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ zastrzeżonych było ponad 2,1 mln dokumentów tożsamości. Wg danych z najnowszego, 47. „Raportu o dokumentach infoDOK” z października 2021r., w czasie trwania tego projektu udaremniono ponad 97,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,2 miliarda złotych.

Informacja o skradzionym bądź zagubionym dokumencie z jednego banku, poprzez System DZ, są błyskawiczne przekazywane do każdego banku i innych instytucji korzystających z Systemu DZ. Samo zgłoszenie na Policji, czy w Urzędzie Gminy, nie wystarczy!

Co zrobić po utracie dokumentów?

- Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

- W przypadku kradzieży powiadomić Policję.

Gdzie zastrzegać?

- W dowolnej placówce swojego banku.

- Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualne lista znajduje się na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl). Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać?

Najważniejsze są : dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa, dowód osobisty i karta płatnicza.

Dlaczego trzeba zastrzec dokumenty?

Nie ma znaczenia, czy dokument skradziono czy zagubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem:

- wyłudzenia kredytów i pożyczek,

- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzieże wyposażenia),

- kradzieże wypożyczonych samochodów i innych rzeczy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl

 

KGP/ZKS KMP

KPP Gryfice

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe