Strach przed skutkami „Polskiego Ładu”

  • 11.01.2022, 19:37
  • Redakcja
Strach przed skutkami „Polskiego Ładu”
W poniedziałek 10 stycznia, przed budynkiem administracji gryfickiego szpitala odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła na Sejm RP Artura Łąckiego oraz dyrektora ZSZZOZ Gryfice Piotra Sołtysińskiego.

Poseł Artur Łącki zwrócił uwagę, że cała polityka gospodarcza prowadzona przez obecny rząd wywołuje zamieszanie zarówno wielu grup społecznych, instytucji, placówek oświatowych a także indywidualnych podatników. Horrendalne podwyżki cen prądu i gazu sprawiają, że ostro drożeją wszystkie towary oraz usługi i jak twierdzą znawcy to dopiero początek.

Wprowadzone pośpiesznie drastyczne zmiany w systemie podatkowym w połączeniu z horrendalnymi podwyżkami cen energii i gazu powodują bezradność, niepewność i strach o przyszłość zarówno w wielu instytucjach, placówkach oświatowych, małych i średnich firmach ośrodkach opiekuńczych a także w szpitalach.

Niepokój dyrektora SPZZOZ w Gryficach wynika głównie z drastycznych podwyżek cen energii powodujących, że szpital musi zapłacić ponad 1mln 600 tysięcy złotych więcej i to tylko dlatego, że wcześniej udało się zawrzeć korzystniejsze umowy z dostawcą energii i gazu.

Niepokój jest tym większy, że bieżący rok jest rokiem „odniesienia” do kategoryzacji szpitali w ramach wprowadzanej z kolejnymi poślizgami nowej „sieci szpitali”. Dzisiaj szpital ma niezłą sytuację finansową co pozwala liczyć na dobrą kategorię, sęk w tym, że głównym kryterium oceny ma być ocena wyniku finansowego szpitala w 2022 roku.

Jeżeli szpital zacznie się borykać z rosnącymi lawinowo kosztami, może się okazać, że w momencie klasyfikacji sytuacja finansowa może być znacznie gorsza.

– Szpital ma się zajmować się leczeniem pacjentów, a nie szukaniem pieniędzy na regulowanie opłat. Gryficka placówka to nowoczesny, dobrze wyposażony szpital, posiadający dodatkowo oddział covidowy, groźba „spadku” do niskiej kategorii to nawet zagrożenie dla przyszłości szpitala który jest największym pracodawcą w powiecie gryfickim.

Dzięki zapobiegliwości samorządów lokalnych oraz wojewódzkiego szpital kupuje gaz i prąd w konsorcjum i dzięki temu te podwyżki nie są tak straszne, jak w innych rejonach Polski, ale około 2 mln złotych trzeba znaleźć na te opłaty – mówił Artur Łącki.

Jeżeli szpital nie znajdzie odpowiedniego wsparcia to trzeba będzie znaleźć pieniądze w budżecie szpitala prawdopodobnie odbędzie się to kosztem planowanych inwestycji. Szalejąca inflacja to też naciski pracowników o podwyżki płac a to wszystko może mocno obniżyć rangę szpitala.

 

Redakcja

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe