„Słowo JEST” – spotkanie autorskie z Waldemarem Wierzbą

  • 05.12.2021, 00:22
  • Stanisław Razmus
„Słowo JEST” – spotkanie autorskie z Waldemarem Wierzbą
W piątek 3 grudnia, w Sali kawiarnianej Gryfickiego Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Waldemarem Wierzbą poświęcone najnowszemu tomikowi wierszy pt. „Słowo JEST”

W rolę moderatora z subtelnym wdziękiem i doskonałą znajomością twórczości autora wcieliła się Monika Maliszewska-Gruca.

Muzyczne wprowadzenie w poetycki nastrój to występ młodego, utalentowanego i już zdobywcy wielu sukcesów na scenach i konkursach krajowych i zagranicznych Piotrka – a właściwie już należałoby powiedzieć – Piotra Piętala.

W poetycką narrację spotkania doskonale się wpisały utwory m.in. Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego w wykonaniu naszego znanego już dobrze barda Mariusza Ściesińskiego.

Myśl przewodnia spotkania „trzeba dostrzegać urodę tego świata” przebija się prze kolejne prezentowane utwory.

Zarówno te krótkie, wręcz lapidarne wypowiedzi jak i te obszerne z bardziej złożoną narracją to utwory bardzo plastycznie językiem poezji odmalowana i rzeczywistość i także nastroje. To wiersze bardzo osobiste i zarazem uniwersalne w treści.

Specyfiką utworu poetyckiego jest to, że każdy czytelnik odbiera ją na swój sposób a często nawet różnie zależnie od aktualnego dnia i nastroju. Poezja Waldemara Wierzby daje czytelnikowi wiele okazji do własnych osobistych odniesień co dało się zauważyć w reakcjach słuchaczy i ich wypowiedziach.

Dlatego spotkanie z autorem to tylko zachęta. Aby poczuć „urodę” tej poezji, aby ją przeżyć, to trzeba zasiąść wygodnie z tomikiem w ręku i zagłębić się w treści kolejnych utworów – i wtedy być może uda się usłyszeć „pomruk UNIVERSUM”

Szczerze zachęcam do zagłębienia się w poezję Waldemara Wierzby.

Stanisław Razmus

 

 

Z notki biograficznej zamieszczonej na stronie Gryfickiego Domu Kultury:

Waldemar Wierzba od ponad dwudziestu lat jest właścicielem „Domu Wydawniczego Waldemar Wierzba”. Oprócz pracy edytorskiej w jego ramach prowadzi również wykłady, prezentacje i warsztaty na temat gwary poznańskiej. Jest autorem wielu publikacji na temat gwary poznańskiej. Opublikował miedzy innymi: „Słownik. Poznańskie słowa i audrucki”, „Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski – z polskiego na nasze”, „Kieszonkowy słownik gwary”, „W rytmie poznańskiej gwary”, „Kupidyn z Rataj czyli gwarą poznańską o miłości” i wiele innych. Ponadto jest autorem wielu publikacji z zakresu BRD dla dzieci i dorosłych.

Prowadzi również warsztaty twórczego pisania, pomaga w wydawaniu książek początkującym autorom na zasadzie self-publishingu, jest wykładowcą w zakresie fonetyki oraz fonologii artykulacyjnej, a także gramatyki języka polskiego oraz emisji głosu, jest autorem wielu tekstów piosenek, miedzy innymi piosenki „Bo życie jedno mam” emitowanej w telewizyjnym show „Sanatorium miłości”.

Jest również autorem artykułów na temat sztuki współczesnej w ogólnopolskim czasopiśmie Artluk. Od dwóch lat uczestniczy w pracach międzynarodowego projektu „Kafka bez granic”, którego kuratorem jest prof. Zbigniew Bajek z krakowskiej ASP. W projekcie tym m.in. przetłumaczył aforyzmy Franza Kafki na gwarę poznańską i koordynuje prace tłumaczy aforyzmów Kafki na ginące języki; na potrzeby jednej z wystaw zorganizowanej w ramach projektu opublikował wiersz „Portret pamięciowy Franza K.”

Najbardziej znany jest jako pedagog pracujący z młodzieżą, autor licznych publikacji, autor powieści fantastycznej dla dzieci i młodzieży „Kellador i nić” oraz tomiku poezji „Słowo jest”.

 

Stanisław Razmus

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe