Czy na Pomorzu Zachodnim jesteśmy bezpieczni?

  • 29.11.2021, 18:38
  • Redakcja
Czy na Pomorzu Zachodnim jesteśmy bezpieczni?
Dyskusja o zagrożeniu hybrydowym

Think tank Nobilis Media prowadzony przez kmdr. por. rez. Artura Bilskiego podejmuje od kilku lat inicjatywy szkoleniowe mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Dziś bezpieczeństwo to nie tylko wojsko ale możliwość odparcia ataków hybrydowych, ponieważ zagrożenia hybrydowe mają obecnie różnorakie oblicza. Kolejna konferencja szkoleniowa w ramach platformy Security Forum Szczecin: "Bezpieczeństwo ekologiczne i epidemiologiczne Pomorza Zachodniego. OZE dla samorządów i rolnictwa". Nasz region należy liderów w Polsce pod względem rozwoju zielonych technologii.

Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego zdominowały tematy bezpieczeństwa ekologicznego i farm wiatrowych, a także tematy związane z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce. W Forum oprócz samorządowców wzięli również udział dyrektorzy, kierownicy, przedstawiciele takich instytucji jak Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Sanepidu, Wód Polskich, KOWR-u, BGK, GDDKiA a także zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Na Pomorzu Zachodnim do ważnych strategicznie miejsc można zaliczyć: terminal LNG w Świnoujściu, porty na Bałtyku, Zespół Elektrowni Dolna Odra czy sieci przesyłowe gazu.

Warto sobie uzmysłowić, że w bilansie energetycznym tego roku 10 proc. energii w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych. Dlatego tematyka OZE była ważnym elementem spotkania. Uczestnicy Forum Samorządowego mieli okazję wysłuchać prezesa zarządu szczecińskiej firmy Vortex Macieja Peplińskiego, który zaprezentował możliwości współpracy z samorządami odnośnie budowy farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych . Maciej Pepliński wyjaśniał wątpliwości związane z kwestiami budowy farm wiatrowych a następnie ich utylizacji. Podczas debaty z zastępcą dyrektora RDLP Krzysztofem Sieleckim podkreślał on, iż w przypadku budowy wiatraków w obszarach leśnych są dobre praktyki. - W wielu krajach europejskich bowiem takie obiekty w lasach działają. Forma Vortex buduje obecnie farmy wiatrowe na prywatnych terenach leśnych – podkreślił Sielicki.

Na poprzednim Forum Samorządowym Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka potwierdził możliwości budowy przez Lasy Państwowe farm wiatrowych , zwłaszcza w obszarach które są w zarządzie leśników, zdegradowane przemysłowo, i nie zawsze nadające się do zalesienia. Ale do tego trzeba jeszcze przygotować się legislacyjnie – zauważył wtedy.minister.

W wystąpieniu zastępca dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Krzysztof Sielecki przedstawił sytuację związaną zakażeniami ASF wśród dzików żyjących w lasach i działania RDLP by przeciwdziałać temu zagrożeniu. Z kolei dr n. wet. Maciej Prost, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Weterynarii, jako główne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i producentów żywności wymienia m.in. bioterroryzm i agroterroryzm (wykorzystanie patogenów chorobotwórczych przeciwko zwierzętom hodowlanym oraz uprawom rolniczym dla wywołania strat w gospodarce państwa), który w okresie 1995-2020 w gospodarce światowej spowodowały straty rzędu ponad 100 miliardów euro. – Powodem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest m.in. duża liczebność dzików, olbrzymie pola kukurydzy i rzepaku, rozdrobnienie oraz niski poziom produkcji we wschodniej części kraju, a także brak utożsamiania prywatnego interesu z interesem narodowym – wyliczał Prost. – Nie wykluczamy, że może dochodzić też do celowego zakażenia hodowli. Polska do 2020 roku do walki z ASF wydała ponad 140 milionów - dodał.

Biznes musi na bieżąco analizować zagrożenia dotyczącego jego działalności. Stąd potrzebne są nowoczesne technologie wspierające zarządzanie takie jak na przykład drony dla infrastruktury krytycznej. W Polsce jest dużo firm, które oferują produkty na dobrym poziomie. W Gnieźnie jest producent dronów w kształcie skrzydła, który startuje od razu w górę. Nowe zabezpieczenia będą też potrzebne przy instalacjach i magazynach produkujących wodór. - Nowoczesne technologie wymuszają szkolenia dla pracowników z nowych kompetencji. Uczelnie i szkoły średnie coraz częściej oferują kształcenie na kierunkach, które są odpowiedzią na dzisiejsze czasy - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

 

 

Redakcja

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe