Czy czeka nas pokolenie krótkowidzów? Spowolnij rozwój wady wzroku twojego dziecka jak najwcześniej!

  • 28.11.2021, 14:39
  • On Board KK
Czy czeka nas pokolenie krótkowidzów? Spowolnij rozwój wady wzroku twojego… Adobe Stock
Specjaliści zauważają coraz więcej problemów ze wzrokiem polskich dzieci po pandemii i alarmują - czeka nas epidemia krótkowzroczności! Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Hoya Lens Poland blisko ⅓ rodziców zauważyła pogorszenie widzenia u swoich dzieci, a prawie połowa z nich ma już stwierdzoną wadę wzroku. Według prognoz już za kilka lat co drugie dziecko będzie nosić okulary korekcyjne.

W ramach kampanii “UWAGA KRÓTKOWZROCZNOŚĆ” Hoya Lens Poland przeprowadziła badanie, którego celem było określenie wpływu zmian w stylu życia wywołanych pandemią na wzrok dzieci w wieku 3-15 lat w Polsce. Rodzicom zadano pytania dotyczące m.in. zmian w spędzaniu czasu przez ich dzieci przed i podczas pandemii. Wyniki badania wskazują, że pogorszenie wzroku u swojego dziecka zauważyła blisko 1/3 rodziców (29%). Blisko połowa badanych przyznała, że ich dzieci mają już zdiagnozowaną wadę wzroku (47%). Najczęściej jest nią krótkowzroczność (62% dzieci posiadających wadę wzroku).

Podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 znacznie wzrósł czas spędzany przez dzieci przed ekranem - co trzecie dziecko (34%) spędzało tak nawet 5 i więcej godzin dziennie (przed pandemią było to jedynie 11%). Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieci w wieku 6-12 lat powinny spędzać przed ekranem nie więcej niż 2 godziny dziennie, a nastolatki powyżej 13 roku życia mogą spędzać do 4 godzin dziennie używając urządzeń elektronicznych, takich jak komputer czy smartfon. Długi czas spędzany przez dzieci na wpatrywaniu się w wyświetlacz telefonu lub tabletu wiąże się z około 30% wyższym ryzykiem krótkowzroczności, a w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z komputera ryzyko to wzrasta do około 80%.[1]

Niepokojący jest nie tylko fakt, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami, ale też to, że odbywa się to kosztem czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Odsetek dzieci badanych rodziców, które przebywały na dworze przynajmniej 2 godziny dziennie zmniejszył się z 70% przed pandemią do 55% w czasie pandemii. W czasie pandemii pojawiła się też grupa (1,3%), która w ogóle nie spędzała czasu na świeżym powietrzu.

 

Umieść kontrolę wzroku dziecka na liście rzeczy do zrobienia

Zdecydowana większość rodziców deklaruje, że wzrok ich dzieci jest regularnie badany przez specjalistów (86%), jednak czynią to z różną częstotliwością. 57% robi to co roku, 19% rzadziej niż raz w roku, a kolejne 10% tylko w przypadku pogorszenia widzenia. Jeden na siedmiu rodziców (14%) nie wysyła swoich dzieci na badanie wzroku, z czego 2% tłumaczy to utrudnieniami związanymi z dostępnością specjalistów w okresie pandemii. ​

Specjaliści ochrony wzroku zwracają uwagę na rosnącą w ostatnich miesiącach skalę problemów ze wzrokiem dzieci i podkreślają konieczność regularnej kontroli wzroku raz na rok w przypadku braku niepokojących objawów. Pocieranie oczu (47%), problemy z koncentracją (30%), pieczenie, łzawienie oczu (30%), niechęć do czytania (25%) to najczęściej zgłaszane symptomy, które mogą świadczyć o pogarszającym się wzroku. Z dzieckiem skarżącym się na te niedogodności rodzic powinien natychmiast zgłosić się do specjalisty.  

- Wydaje się, że istnieje powszechna luka w wiedzy na temat wzroku, a wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, na co na co dzień zwracać uwagę i dlaczego regularne badania kontrolne są tak ważne dla dzieci. Wzrok ma kluczowe znaczenie dla  rozwijających się młodych ludzi. Wpływa na osiągane przez nich wyniki w nauce, samopoczucie, samoocenę oraz relacje międzyludzkie. Przeprowadzanie regularnych badań przesiewowych pomaga wykryć wady na wczesnym ich etapie, a tym samym wdrożyć odpowiednią korekcję i zapobiec poważnym problemom w przyszłości – mówi optometrysta Tomasz Tokarzewski.

Tokarzewski, który jest również wykładowcą Kontaktologii i Widzenia obuocznego na Uniwersytecie Warszawskim, zwraca uwagę, że krótkowzroczność to coś więcej niż gorsze widzenie i konieczność noszenia okularów korekcyjnych, a o wadach wzroku należy myśleć holistycznie.

- Jeśli krótkowzroczność nie jest korygowana szybko i prawidłowo, może się pogłębiać i prowadzić do poważnego niedowidzenia, a nawet ślepoty. Może mieć to wpływ na całe przyszłe życie naszego dziecka - jego samoocenę, aktywność fizyczną, możliwości realizowania hobby, potencjał realizacji planów zawodowych. Zmiany stylu życia są nieodwracalne - nie jesteśmy w stanie zupełnie zaniechać korzystania z urządzeń elektronicznych, dlatego kluczowa jest profilaktyka i kontrola wzroku - dodaje Tokarzewski.

 

Możliwości spowolnienia postępu krótkowzroczności

Światowa Organizacja Zdrowia uznała krótkowzroczność za problem globalny, a kontrolę jej progresji za główne wyzwanie. Jednym z zaleceń, aby spowolnić postęp krótkowzroczności wśród dzieci, jest spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Ważna jest także odpowiednia korekcja, jeśli wada wzroku zostanie zdiagnozowana. Obecnie u dzieci z krótkowzrocznością w celu spowolnienia rozwoju wady  stosuje się metody takie jak zakraplanie atropiną o niskim stężeniu czy zakładane na noc ortokeratologiczne soczewki kontaktowe. Stosowane powszechnie jednoogniskowe soczewki okularowe co prawda korygują wadę, zapewniając dobrą ostrość widzenia, ale nie spowalniają jej postępu, a wręcz mogą pobudzać oko do dalszego rozrostu. Najnowszą metodą są soczewki okularowe MiYOSMART. Zastosowana w soczewkach technologia D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie w peryferyjnych częściach siatkówki, dzięki czemu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu i w konsekwencji postęp krótkowzroczności jest wolniejszy.

- Mimo, że krótkowzroczności nie da się wyleczyć, nie musimy pozostawać bezradni. Okulary to najczęściej wybierana metoda korekcji w przypadku dzieci, dlatego możemy śmiało stwierdzić, że noszenie okularów z soczewkami MiYOSMART to najwygodniejsze z dostępnych metod spowalniania progresji krótkowzroczności, na dodatek całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne.  - mówi Sylwia Kijewska, ekspert firmy Hoya

Wykonana w technologii D.I.M.S. soczewka MiYOSMART jest owocem współpracy firmy Hoya Vision Care i Politechniki w Hongkongu (PolyU). Soczewka mimo iż na pierwszy rzut oka nie odbiega wyglądem od standardowych soczewek jednoogniskowych, posiada dwa obszary. W centralnej jej części znajduje się optyczna strefa korekcji, zapewniająca najlepszą skorygowaną ostrość wzroku. Optyczną strefę korekcji otacza obszar strukturą przypominający plaster miodu, składający się z „wysp” krótkowzrocznego rozogniskowania. Każda z „wysp” powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie w peryferyjnych częściach siatkówki, na poziomie 3,5 D.  Dzięki temu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu, a w konsekwencji rozwój krótkowzroczności jest wolniejszy.

W marcu 2021 roku HOYA Vision Care opublikowała wyniki 3-letniego klinicznego badania1, którego celem była ocena skuteczności działania soczewek MiYOSMART z technologią D.I.M.S w spowolnieniu progresji krótkowzroczności u dzieci.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Ophthalmology”, zostało przeprowadzone w Centrum Badań nad Krótkowzrocznością przy Politechnice w Hongkongu i było kontynuacją 2-letnich badań, które wcześniej potwierdziły spowolnienie krótkowzroczności średnio o 60% u dzieci w wieku 8-13 lat2 stosujących soczewki MiYOSMART.

 

Postępująca wada

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, z którą w najbliższych latach będzie mierzył się cały świat. Szacuje się, że do roku 2050 połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna. Niektórzy badacze podkreślają, że obecna sytuacja pandemiczna znacznie przyspieszy te prognozy. Wskazówki, jak dbać o wzrok i jakie są metody kontroli krótkowzroczności znajdują się na stronie: https://mamwzrokok.pl/

 

1https://bjo.bmj.com/content/early/2021/03/17/bjophthalmol-2020-317664

2 Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomised clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Published Online First: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739

 

[1] Association between digital smart device use and myopia: a systematic review and meta-analysis, Joshua Foreman, PhD Arief Tjitra Salim, BEng Anitha Praveen, PhD Dwight Fonseka, MEdu Daniel Shu Wei Ting, MD Prof Ming Guang He, MD et al.

 

 

Partnerstwo, które zrewolucjonizowało branżę soczewek okularowych

Wszyscy znamy inspirujące opowieści o nagłych momentach olśnienia („Eureka!”) i spektakularnych sukcesach rozwiązań będących ich efektem. Taka właśnie była historia fizyka, Paula Lauterbura, który twierdził, że swój projekt skanera MRI naszkicował na serwetce w pittsburskim barze z hamburgerami w 1971 r. Trzy dekady później jego spontaniczny pomysł przyniósł mu nagrodę Nobla. Równie rewolucyjny okazał się garażowy start-up HP w Dolinie Krzemowej, podobnie jak Tesla, Uber czy Airbnb. Informacje o ich przełomowych innowacjach obiegły całą Ziemię, przedstawiane jako technologie, które zmieniły świat.

Sukcesy te tylko pozornie są efektem chwilowego przebłysku geniuszu innowatorów. W rzeczywistości niestrudzeni wizjonerzy pracowali nad nimi przez lata, nie poddając się trudnościom. Dzięki ich wytrwałości w dążeniu do potwierdzenia swoich teorii i realizacji pomysłów, mamy dziś dostęp do wielu rozwiązań, które zmieniają nasze życie na lepsze.

Podobny scenariusz ma historia soczewek MiYOSMART firmy HOYA Vision Care, opracowanych w ramach partnerstwa HOYA Vision Care i Politechniki w Hongkongu (PolyU). W dwuletnim badaniu przeprowadzonym przez Center for Myopia Research na Politechnice w Hongkongu, opublikowanym w British Journal of Ophthalmology1, klinicznie udowodniono, że soczewka ta spowalnia krótkowzroczność średnio o 60 proc. Niemniej ta niewątpliwa rewolucja branży optycznej mierzyła się z wieloma wyzwaniami, zanim odniosła sukces.

Historia

Na początku lat 90. w Hongkongu odnotowano niepokojący wzrost występowania przypadków krótkowzroczności, szczególnie u dzieci. W 1997 r. utworzono tam Centrum Badań nad Krótkowzrocznością, a rząd zapewnił finansowanie badań mających na celu rozwiązanie narastającego problemu. Z kolei na Politechnice w Hongkongu powstała klinika gdzie zrodził się pomysł opracowania specjalnej soczewki kontaktowej do kontroli krótkowzroczności. Jednak jej stworzenie wcale nie było proste.

Zespół PolyU (prof. Chi-ho To i prof. Carly Lam) był zmuszony szukać partnera na lokalnym rynku, po tym jak globalne firmy odrzucały propozycje współpracy. Znaleziony producent wykonał prototypy, które w latach 2000-2006 przetestowano na zwierzętach, a w latach 2007-2010 przebadano klinicznie na ludziach. Wyniki wykazały, że soczewki kontaktowe opracowane przez PolyU (D.I.S.C.) spowalniają postęp krótkowzroczności o 25 proc., zaś efekt kontroli krótkowzroczności u dzieci, które nosiły soczewki przez co najmniej osiem godzin dziennie sięga 60 proc.

W 2002 roku prof. Chi-Ho To publicznie zaprezentował wyniki badań zespołu PolyU nad krótkowzrocznością w ramach otwartego seminarium w Hongkong Science Museum. Wystąpienie zaowocowało dołączeniem do badań nad soczewkami ponad 200 rodziców, którzy dotychczas bezskutecznie próbowali zaradzić rosnącemu problemowi krótkowzroczności u swoich dzieci. Ich chęć pomocy swoim pociechom stała się dla prof. To pasją i motywacją do dalszych badań.

Partnerstwo z HOYA Vision Care

W 2011 r. Politechnika w Hongkongu zwróciła się do firmy HOYA z propozycją wspólnej pracy nad rozwojem soczewek kontaktowych spowalniających postęp krótkowzroczności u dzieci. Uniwersytet przedstawił wyniki testów przeprowadzonych na kurczakach, świnkach morskich, a także na małpach.  Wyniki były jednoznaczne – nowatorska dwuogniskowa soczewka o strukturze pierścieniowej w niemal 50 proc. przypadków przyczyniała się do ograniczenia postępu wady. W międzyczasie zespół PolyU uzyskał patent na swoją technologię. Tak solidne przygotowanie badawcze okazało się pomocne w pozyskaniu partnera z branży optycznej. Zespół HOYA Vision Care, który z Politechniką w Hongkongu łączyły wcześniejsze relacje z lat 90., zgodził się podjąć współpracę nad rozwojem projektu.

Na rynku były już co prawda dostępne soczewki kontaktowe mające spowalniać postęp krótkowzroczności, a także terapeutyczne soczewki okularowe bazujące na soczewkach progresywnych lub wieloogniskowych, jednak ich skuteczność nie była znacząca.

Zespół HOYA przeanalizował możliwość dalszego rozwoju soczewek kontaktowych przeznaczonych do kontroli krótkowzroczności, które nie były idealnym rozwiązaniem dla dzieci i omówił perspektywę badania klinicznego z użyciem specjalnych soczewek okularowych.

Co ciekawe, ta decyzja nie była dla PolyU punktem zwrotnym. Koncepcja soczewki okularowej spowalniającej postęp krótkowzroczności u dzieci była już wcześniej rozważana przez zespół prof. To. Po dogłębnej wymianie doświadczeń zespoły HOYA i PolyU doszły do wniosku, że rozwiązaniem problemu może być koncepcja optycznego rozogniskowania. Podjęto bezprecedensowe wyzwanie -opracowania soczewki okularowej pełniącej taką samą funkcję i osiągającą taką efektywność jak soczewki kontaktowe D.I.S.C.

Droga do sukcesu

HOYA i Politechnika w Hongkongu rozpoczęły współpracę w celu stworzenia łatwej do przepisania soczewki okularowej, o  atrakcyjnej estetyce zbliżonej do standardowej soczewki jednoogniskowej. Bardzo pomocne okazały się badania kontroli krótkowzroczności zrealizowane wcześniej przez zespół PolyU, a także możliwość przeprowadzenia badań w Hongkongu na dużej grupie dzieci z krótkowzrocznością.

Zespoły ekspertów HOYA i PolyU połączyły siły aby opracować mikrosoczewkową strukturę, łączącą obszar o mocy optycznej (z korekcją wady wzroku) dopasowanej do indywidualnego użytkownika z powierzchnią, która powoduje rozogniskowanie optyczne (z korekcją spowalniającą krótkowzroczność). Było to innowacyjne rozwiązanie, które spędzało sen z powiek twórców. Wspólnie przeprowadzono badania nad materiałami oraz nad procesem produkcyjnym, by zoptymalizować technologię.

Owocem tej wieloletniej współpracy, nad rozwojem soczewki okularowej spowalniającej postęp krótkowzroczności, jest obecnie już opatentowany produkt, oparty na teorii jednoczesnego rozogniskowania, które ogranicza wzrost długości gałki ocznej. Ta soczewka okularowa okazała się przełomem w kontroli krótkowzroczności.

Pierwszy prototyp soczewki został ukończony pod koniec 2012 r. i, po wdrożeniu kilku ulepszeń, poddany badaniom klinicznym. W 2014 r. soczewkę przetestowano na grupie 200 dzieci. Wyniki dwuletniego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Krótkowzroczności przy Politechnice w Hongkongu wykazały, że stosowanie opracowanej przez HOYA i PolyU soczewki okularowej spowalnia postęp krótkowzroczności średnio o 60 proc. w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych1, co znacznie przewyższało początkowe przewidywania. Zespoły uzyskały wspólny patent na soczewkę okularową wykonaną w technologii wielosegmentowego rozogniskowania D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments).

 

 

Skuteczność potwierdzona badaniami

W marcu 2021 roku HOYA Vision Care opublikowała wyniki 3-letniego klinicznego badania2, którego celem była ocena skuteczności działania soczewek MiYOSMART z technologią D.I.M.S w spowolnieniu progresji krótkowzroczności u dzieci.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Ophthalmology”, zostało przeprowadzone w Centrum Badań nad Krótkowzrocznością przy Politechnice w Hongkongu i było kontynuacją 2-letnich badań, które wcześniej potwierdziły spowolnienie krótkowzroczności średnio o 60% u dzieci w wieku 8-13 lat1 stosujących soczewki MiYOSMART.

W trzyletnich badaniach wzięło udział 120 dzieci z Azji. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy: w pierwszej 65 dzieci, które przez 3 lata użytkowały soczewki MiYOSMART, oraz w drugiej 55 dzieci, które po dwóch latach użytkowania soczewek jednoogniskowych, w trzecim roku badania przeszły na korekcję soczewkami MiYOSMART. Po zakończeniu badania porównano wyniki progresji krótkowzroczności w dwóch grupach. W grupie pierwszej odnotowano stałe, nieprzerwane spowolnienie progresji krótkowzroczności przez okres 3 lat, z kolei w grupie drugiej zaobserwowano nagłe spowolnienie krótkowzroczności w końcowych miesiącach badania, kiedy dzieci przeszły z korekcji standardowymi soczewkami jednoogniskowymi na korekcję MiYOSMART. To tylko dowodzi jak skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek MiYOSMART do spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci, także tych, które już noszą okulary.

Od idei do światowego uznania

Przełomowa soczewka MiYOSMART została wprowadzona na wybrane rynki w lipcu 2018 r. Niemniej, HOYA Vision Care i Politechnika w Hongkongu nieustannie pracują nad rozpowszechnieniem tego rozwiązania na całym świecie poprzez podnoszenie świadomości lekarzy i społeczeństwa w zakresie zwalczania narastającego problemu krótkowzroczności u dzieci.

Wykonana w technologii D.I.M.S. soczewka okularowa MiYOSMART, została doceniona nie tylko przez rodziców dzieci z krótkowzrocznością. Jest wyróżniania nagrodami branżowymi jako pierwsza soczewka okularowa do kontroli krótkowzroczności o tak wysokich wskaźnikach skuteczności. Została nagrodzona Grand Prize, Grand Award i Gold Medal na 46. edycji Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w kwietniu 2018 r., a w październiku 2020 r. otrzymała nagrodę SILMO d’Or w kategorii Widzenie, podczas Targów Optycznych Silmo w Paryżu. 

Sukces soczewki MiYOSMART z pewnością nie był błyskawiczny,  ale udowodnił, że warto wytrwale dążyć do celu wraz z równie zdeterminowanymi partnerami. A wszystko po to, by ograniczyć rozwój zbierającej coraz większe żniwo krótkowzroczności, i zadbać o dobro małych pacjentów.

 

Disclaimer: Soczewka MiYOSMART nie została zatwierdzona do postępowania w  krótkowzroczności we wszystkich krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, nie jest więc dostępna w sprzedaży we wszystkich krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

 

 

1 Lam CSY, Tang WC, Tse DY, Lee RPK, Chun RKM, Hasegawa K, Qi H, Hatanaka T, To CH. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomised clinical trial. British Journal of Ophthalmology. Published Online First: 29 May 2019. doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739


2https://bjo.bmj.com/content/early/2021/03/17/bjophthalmol-2020-317664

On Board KK

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe