ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

  • 26.11.2021, 10:08
  • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE xABo. Ksiądz Boniecki
Program wydarzeń kulturalnych – grudzień 2021

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie reżimu sanitarnego według aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia (ze względu na trwającą epidemię COVID-19) i regulaminów: obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach.

 

Spotkania, wystawy, spektakle i koncerty - wydarzenia z udziałem publiczności, odbywają się z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

WYDARZENIA MIESIĄCA

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

10-12 grudnia (piątek – niedziela)

dziedzińce zamku, wstęp wolny

Organizator Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Partner Województwo Zachodniopomorskie

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

 

Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany od lat przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie doskonale wpisuje się w europejskie tradycje kiermaszów świątecznych i spotkań w niezwykłej atmosferze. Na odwiedzających czeka w tym roku wiele atrakcji, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym pozwolą poczuć magię świat i związanych z nimi tradycji.

Na Dużym Dziedzińcu stanie kilkunastometrowa choinka, udekorowana barwnymi ozdobami i światełkami. Będzie można zajrzeć do bajkowej zagrody renifera Świętego Mikołaja. Atrakcją będą także karuzele - wenecka i łańcuszkowa. Pary będą mogły spotkać się w romantycznej scenerii pod jemiołą, a wszyscy chętni zatrzymać magiczne chwile korzystając z fotobudki. Odbędzie się także pokaz tworzenia lodowych rzeźb.

 

Na stoiskach z rękodziełem zakupić będzie można świąteczne ozdoby i prezenty, a w smaczne kulinaria oraz produkty regionalne zaopatrzyć się w ramach "Alei Zachodniopomorskich Smaków".

 

Zamek zaplanował bogaty program artystyczny z koncertami, spektaklami, konkursami i wspólnym kolędowaniem..W korowodzie kolędników po zamkowych dziedzińcach przechadzać się będą animatorzy w świątecznych strojach, żonglerzy i szczudlarze. Najmłodszych zapraszamy na interaktywne przedstawienia teatralne dla dzieci i spotkania z Mikołajem. Podczas Jarmarku królować będzie świąteczna muzyka i kolędy. Chętni będą mogli spróbować się w świątecznym karaoke. Odbędą się koncerty zespołów Sweet Four, Trio Con Fuoco, Optymalni, występy Orkiestry Wojskowej w Szczecinie i Piotra Huegela Piterskiego. W niedzielę, na zakończenie Jarmarku zapraszamy do wspólnego kolędowania na żywo z udziałem Teatru Gwitajcie.

Przez trzy dni trwania imprezy, odbywać się będą konkursy o tematyce świątecznej. Organizatorzy zachęcają gości do ciekawego doboru garderoby, ponieważ zaplanowano m.in. konkurs na najładniejszy strój świąteczny.

Nie zabraknie tradycyjnych iluminacji świątecznych. Na zamkowych elewacjach mienić się będą płatki śniegu, na Wieży Dzwonów pojawi się Mikołaj z zaprzęgiem reniferów. Na dziedzińcach będzie można znaleźć doskonale znane iluminacje 3D, renifera i wielką bombkę.

 

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego 2021

10 grudnia (piątek), godz. 16:00-20:00

16:00    Skrzaty witają gości Jarmarku, uroczyste rozpoczęcie i zapalenie światełek na choince

16:30    Zbliża nas świąteczny czas. Spotkanie z Mikołajem - przedstawienie teatralne dla dzieci

18:00    koncert zespołu SWEET FOUR

19:00    zabawy i konkursy dla dzieci

 

11 grudnia (sobota), godz. 12:00-20:00

12:00    Skrzaty witają gości Jarmarku, konkursy

13:00    świąteczny Rap/Freestyle/Beat box – pokaz i warsztaty dla dzieci

13.30    zabawy i konkursy dla dzieci

14:00    Bajkowa Podróż - interaktywne przedstawienie teatralne dla dzieci

15:00    koncert zespołu Trio Con Fuoco

15:45    spotkanie ze Świętym Mikołajem

16:30    świąteczne zagadki i konkursy dla całych rodzin

17:00    świąteczne karaoke

18:00    koncert Orkiestry Dętej „Szczecińska Trzynastka”

18:50    świąteczne Led Show

19:15    kolędowanie z Piotrem Huegelem Piterskim

 

12 grudnia (niedziela), godz. 12.00-20.00

12:00    Skrzaty witają gości Jarmarku

12:30    świąteczne zagadki i konkursy dla całych rodzin

13:00    pokaz świątecznej magii - występ iluzjonisty

13:30    zabawy i konkursy dla dzieci

14:00    świąteczne karaoke

15:00    Zimowa Opowieść Choinkowa - przedstawienie teatralne dla dzieci

16:00    spotkanie z Mikołajem i konkurs na najładniejszy strój świąteczny

17:00    spotkanie z Bałwankiem Olafem

17:30    koncert zespołu Optymalni

18:20    koncert Orkiestry Wojskowej w Szczecinie

19:00    wspólne kolędowanie z Teatrem Gwitajcie

 

Ponadto, w sobotę i w niedzielę, 11 i 12 grudnia w Kinie Zamek odbywać się będą projekcje świątecznych bajek (godz. 12.00 i 15.00)

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie Jarmarku.

 

 

NOWA WYSTAWA!

RAFAŁ OLBIŃSKI. WYSTAWA MONOGRAFICZNA

od 17 grudnia 2021 do 27 lutego 2022

Galeria Gotycka, Wejście J (poziom -1)

Rafał Olbiński  to jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Ilustrator, grafik, malarz, scenograf, projektant. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl z pogranicza symbolizmu i surrealizmu, pełen metafor, odniesień do literatury i sztuki. Bogata wyobraźnia oraz świetna technika sprawiły, że Olbiński stał się bardzo popularny i zdobył jako jeden z niewielu polskich, współczesnych twórców międzynarodową sławę.

Na wystawie oprócz obrazów i rzeźb pokazane zostaną m.in. projekty okładek czasopism i ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku oraz plakaty i designerskie przedmioty.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.


POLSKI DOKUMENT 2021: NIEZWYKLI, SILNI, GENIALNI

Żuławski, Boniecki, Krafftówna, Herbert i Rola

3-5 grudnia 2021

Kino Zamek zaprasza na przegląd najnowszych polskich filmów dokumentalnych, które poświęcone są wybitnym postaciom życia artystycznego i społecznego. Reżyser Andrzej Żuławski, poeta Zbigniew Herbert, ksiądz Adam Boniecki, ceniona sportsmenka Aleksandra Rola i niezwykła aktorka Barbara Krafftówna, to nietuzinkowe i powszechnie szanowane osobistości, których życiowe losy prawdziwie poruszają. Warto poznać te historie, bo skrywają one wielkie emocje i dokumentalną prawdę. W większości przypadków filmy te będzie można zobaczyć w Szczecinie premierowo.

- Zaprosiliśmy do udziału w przeglądzie filmy, które bardzo się wyróżniają w tegorocznej produkcji dokumentalnej, ale sięgnęliśmy też po nieco starszy, bardzo piękny, mądry i ciągle aktualny film o księdzu Bonieckim, którego mądrość życiowa zachwyca i inspiruje. Potrzebujemy takich spotkań – mówi Krzysztof Spór z Kina Zamek. - Historia reżysera i najsłynniejszego polskiego filmu, który nigdy nie powstał w zamierzonym kształcie, trudne i poruszające losy Zbigniewa Herberta, niezwykły świat Barbary Krafftówny oraz w kontrze do tej poezji, opowieść o młodej kobiecie, która pięściami toruje sobie drogę przez życie. Każda z tych postaci to osobowość niezwykła, silna, genialna – dodaje.

 

W 2022 roku Kino Zamek planuje kontynuować spotkania z nowymi polskimi filmami dokumentalnymi, ich bohaterami i twórcami. - Mamy nadzieję, że ten rodzaj filmów spotka się z zainteresowaniem widzów, a Kino Zamek w Szczecinie stanie się miejscem znanym z pokazywania polskich filmów dokumentalnych i wypełni znaczącą lukę w repertuarowych propozycjach naszego miasta – dodają organizatorzy przeglądu.

 

 

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB

3 grudnia (piątek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (65 min)

Reżyseria Kuba Mikurda

Dokument o największej tajemnicy i największym niespełnionym marzeniu polskiego kina. „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne? Polityczne? Artystyczne? Osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata. I emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu.

 

xABo. KSIĄDZ BONIECKI

4 grudnia (sobota), godz. 15:30

dokumentalny, Polska 2020 (73 min)

Reżyseria Aleksandra Potoczek

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań. Historia ta zaczęła się zaś na lotnisku w… Goleniowie.

 

FURIA

4 grudnia (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 (85 min)

Reżyseria Krzysztof Kasior

Ola marzy o karierze zawodowej fighterki. Chciałaby się w końcu wyrwać z prowincjonalnego blokowiska, zostawić za sobą osiedlowe patologie i rozpocząć życie na własny rachunek. Na treningach daje z siebie wszystko i jej marzenie zaczyna się powoli materializować. Ale piętrzą się też przeszkody: wraz ze stawką walk rośnie stres, mnożą się kontuzje i konflikty. Żeby osiągnąć sukces, dziewczyna musi w zasadzie wyrzec się prywatnego życia, choć jednocześnie rozpaczliwie szuka bliskości i uczucia. Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by zdobyć upragniony mistrzowski pas?

 

HERBERT. BARBARZYŃCA W OGRODZIE

5 grudnia (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska/Francja 2021 (95 min)

Reżyseria Rafael Lewandowski

Na świecie Zbigniew Herbert jest uznanym poetą, a w Polsce postacią kultową. Jednak za uniwersalnym pięknem jego wierszy i nieskazitelną moralnością artysty kryje się burzliwe i trudne życie. Jeden z największych poetów XX wieku. Jego twórczość została przetłumaczona na 40 języków, była wielokrotnie nagradzana za swój ponadczasowy oraz uniwersalny charakter. W Polsce jej znaczenie jest jeszcze większe, ponieważ Herbert był w swoim ojczystym kraju moralnym przewodnikiem, którego wierszy uczono się na pamięć w czasach walki z komunizmem. Za krystalicznym pięknem pozostawionej poezji kryje się mało znane życie prywatne Herberta – poety i humanisty, człowieka pełnego humoru i finezji, który zmagał się z niepewnością, gniewem, bólem fizycznym, a nawet chorobą psychiczną.

 

KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW

5 grudnia (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (82 min)

Reżyseria: Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow

Barbara Krafftówna staje się w filmie postacią bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni, przekracza granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: "Sky is the limit". Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Jej życie wpisało się w niełatwą polską historię - Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła była: "ucieczką z próżni". Główną narracją filmu są monologi bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, „Jak być kochaną”.

 

Bilety na seanse w Kinie Zamek są do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl. Koszt 14 i 12 zł (ulgowy).

 

BARDZO FILMOWE URODZINY KINA ZAMEK

28-30 grudnia 2021

„Urodziny Kina Zamek” to coroczne święto filmowe w przestrzeni Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W tym roku obchodzimy 58. rocznicę narodzin naszego kina. Wszystkie urodzinowe seanse edycji 2021 mają charakter pokazów przedpremierowych. Tegoroczny program „Urodzin w Kinie Zamek” to dwa głośne filmy z tegorocznego programu festiwalu w Cannes (kontrowersyjna „Benedetta” Paula Verhoevena i „Wszystko poszło dobrze” Francoisa Ozona), premierowe pokazy najlepszego polskiego debiutu 2021 roku („Sonata” Bartosza Blaschke, nagroda na festiwalu w Gdyni) oraz przedpremierowy pokaz najnowszego filmu, uwielbianego przez widzów, Pedro Almodovara („Matki równoległe” – otwarcie i nagroda na festiwalu w Wenecji).

 

WSZYSTKO POSZŁO DOBRZE

28 grudnia (wtorek), godz. 17:00

dramat, Francja 2021 (113 min)

Reżyseria François Ozon

Obsada: Sophie Marceau, André Dussollier, Géraldine Pailhas

Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak wiele zmieni on w jej życiu. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku. Wraz z siostrą wpadają w spiralę szpitalnego życia, większość czasu spędzając przy łóżku osłabionego André. To dla Emmanuèle chwila na spojrzenie w przeszłość i przeanalizowanie skomplikowanych relacji z ojcem. Sytuacja w jednej chwili się odwróciła, bo nagle on stał się całkowicie zależny od córki. Zwłaszcza że udar spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie mężczyzny. Kiedy po przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa. Sytuację komplikuje obecność niejakiego Gerarda, co jakiś czas pojawiającego się w szpitalu…

 

MATKI RÓWNOLEGŁE

28 grudnia (wtorek), godz. 19:30

30 grudnia (czwartek), godz. 17:00

dramat/komedia, Hiszpania 2021 (120 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez

Najnowszy film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach –  przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. >>Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce”<< (Variety), „Penélope Cruz w swojej najlepszej roli” (Time), „Pulsująca emocjami historia” (The Wrap), „Wielki pean na cześć kobiet” (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci. 

 

BENEDETTA

29 grudnia (środa), godz. 19:30

dramat, Holandia/Belgia/Francja 2021 (131 min)

Reżyseria Paul Verhoeven

Obsada: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphne Patakia

Nowy film jednego z największych skandalistów światowego kina Paula Verhoevena ("Nagi instynkt", "RoboCop", "Elle") to wybuchowa mieszanka historycznej opowieści, erotycznego thrillera i kina religijnego feminizmu. Umiejętnie posługując się estetyką kiczu, satyrą, reżyser stworzył jeden z najodważniejszych filmów roku, który także nad Wisłą budzi wiele kontrowersji. Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie.

 

SONATA

29 grudnia (środa), godzina 17:00

30 grudnia (czwartek), godz. 19:30

dramat/komedia, Polska 2021 (118 min)

Reżyseria Bartosz Blaschke

Obsada: Małgorzata Foremniak, Michał Sikorski, Łukasz Simlat

Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

Bilety na seanse w Kinie Zamek są do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl. Koszt 14 i 12 zł (ulgowy).

 

TEATR

Spektakle dla dzieci

 

ŚLIMAK

4 grudnia (sobota), godz. 9:30

5 grudnia (niedziela), godz. 9:30

19 grudnia (niedziela), godz. 9:30

Sala Kina Zamek (wejście A)

Bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

Przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztaczając przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

 

MISIACZEK

6 grudnia (poniedziałek), godz. 10:00

18 grudnia (sobota), godz. 10:00

Sala 101 (wejście A)

Bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Reżyseria Paweł Niczewski

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Teksty piosenek Marta Guśniowska

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada:Marta Uszko – Tychulska, Paweł Niczewski

Spektakl teatralny dla dzieci od 18 miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.

 

Dla widzów dorosłych

DZIEŁA WSZYSTKIE SZEKSPIRA (W NIECO SKRÓCONEJ WERSJI)

Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield

18 grudnia (sobota), godz. 17:00

Sala Kina Zamek (wejście A), bilety: 30 zł, ulgowy 20 zł

Występuje Kompania Szekspirowska w składzie: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki

Reżyseria Arkadiusz Buszko

Scenografia i kostiumy Wanda Kowalska

Przedstawienie już od 18 lat cieszy się uwielbieniem szczecińskich widzów. Sztuka została napisana ponad dwie dekady temu przez trzech amerykańskich studentów: Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda. Przekładu na język polski dokonał Włodzimierz Kaczkowski. To doskonała mieszanka pastiszu, parodii, odniesień do współczesności oparta na kanwie dzieł największego dramaturga wszech czasów. O przedstawieniu najlepiej świadczą dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003 / 2004”, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży (czerwiec 2005), Buława Hetmańska 2006, nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.

 

 

KONCERTY

CZWARTKOWY WIECZÓR CHÓRALNY

Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto

14 grudnia (wtorek), godz. 18:00

Hol Wschodni, bilety 10 zł

Chór został założony w lutym 2011 roku w Dębczynie, w gminie Białogard. Od czerwca 2011, zespół działa przy Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Ma już na swoim koncie szereg osiągnięć. Dużo koncertuje uświetniając różne uroczystości świeckie i sakralne. Jest laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów i Zespołów Kameralnych, wydarzenia organizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. W październiku 2021 roku Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. W ramach Koncertu Galowego zaprezentował bogaty repertuar pieśni chóralnych.

Chór należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy.

Akompaniatorem zespołu jest Mirosław Gałęski z Akademii Muzycznej z Poznania oraz Krzysztof Skrzypczak z Koszalina. Chór występuje pod batutą Pawła Mielcarka.

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

Zamkowe Gawędy Historyczne

Karta świąteczno-noworoczna od końca XIX w. po 1939 rok

8 grudnia (środa), godz. 17:00

Sala Literacka, bilety 5 zł

Prowadzenie dr hab. prof. US Renata Gałaj-Dempniak.

 

Spotkanie przybliży zwyczaj wysyłania kart świątecznych i ewolucję stosowanej na kartach symboliki. Pierwsze drukowane kartki świąteczne, jak twierdzą Brytyjczycy powstały prawdopodobnie w 1842 r. w Anglii. Kartki pocztowe w obiegu lokalnym dopuszczono do wysyłki pomiędzy 1856 a 1873 rokiem, ale dopiero wojna prusko-francuska lat 1870-1871 upowszechniła wysyłanie kart pocztowych. W wieku XIX i początkach XX wieku ludzie zaczęli kolekcjonować kartki, wysyłać ich ogromne ilości. Każdy naród na kartach świątecznych umieszczał ikonografię pasująca do własnej tradycji, czasu pokoju bądź wojny, życzeń najbardziej pożądanych przez społeczeństwo. Tylko częściowo symbolika świąteczna łączy wszystkie narody, wyraźnie dostrzegalne są cechy indywidualne kultury poszczególnych państw. Estetyka dawnych kart pocztowych nie do końca odpowiada dzisiejszym narodom.

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Zdrowie psychiczne w czasach pandemii

7 grudnia (wtorek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek, bilety 10 zł

Gościem spotkania będzie dr n.med. Jerzy Pobocha, psychiatra. Prowadzenie Michał Józef Kawecki, psycholog, twórca i gospodarz Zamkowych spotkań z Psychologią i Sztuką. Oprawa muzyczna Przemysław Bielec (gitara).

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Wiersze Wisławy Szymborskiej i Artura Międzyrzeckiego czyta Adam Zych

9 grudnia (czwartek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek, bilety 10 zł

Słowo wstępne Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji. Wybór wierszy Dorota Kawecka. Oprawa muzyczna Magdalena Pajestka (skrzypce).

 

Podczas grudniowego spotkania sympatycy zamkowego cyklu będą mieli okazję wysłuchać wierszy noblistki Wisławy Szymborskiej oraz wybitnego poety i tłumacza Artura Międzyrzeckiego w interpretacji aktora Teatru Polskiego w Szczecinie Adama Zycha.

Wisława Szymborska - jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996), felietonistka i tłumaczka. Była doskonałą obserwatorką i komentatorką otaczającej rzeczywistości, a jej nieco ironiczne spojrzenie na świat można odnaleźć w twórczości,  pełnej przewrotnego humoru, filozoficznej głębi i przenikliwego namysłu nad tym, kim jest człowiek.

 

Artur Międzyrzecki - poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Wiersze autora były mocno osadzone w tradycji i historii kultury europejskiej. Pisał o ludzkich losach w czasach szczególnie trudnych. Język jego poezji łączył w sobie indywidualną mowę podmiotu lirycznego z doświadczeniem, głosem przeszłości i dziedzictwem wielkich twórców klasycznych.ZAMKOWE WIECZORY KSIĄŻĘCE PRZY MUZYCE

Na styku dwóch epok, czyli między klasztorem a dworem

19 grudnia (niedziela), godz. 16:00

Sala Anny Jagiellonki, bilety 10 zł

Prowadzenie dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

Goście: Damian Kacner (harfa celtycka) i Paweł Jakub Wojtasiewicz (śpiew).

Gospodarze opowiedzą słuchaczom m.in. o muzyce sakralnej, kulturze dworskiej i instrumentach dawnych. Będzie się można dowiedzieć, co dokładnie zawiera Czerwona księga z Montserrat, czym różni się harfa eolska od celtyckiej i jak brzmiały w średniowieczu wysokie głosy męskie. Na spotkaniu zabrzmi muzyka średniowieczna i renesansowa w wykonaniu Pawła Jakuba Wojtasiewicza (śpiew) i Damiana Kacnera (harfa celtycka). Usłyszymy pieśni średniowiecznych pielgrzymów do klasztoru Montserrat w Katalonii ze słynnej "Czerwonej Księgi",  "Primaverę"  Francesco Landiniego oraz kolędę "Cicha noc" zaaranżowaną autorsko, specjalnie na zamkowe spotkanie, w stylu renesansowym.

 

 

KINO

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl

 

PRZEGLĄD FILMÓW DOKUMENTALNYCH EWY GRABOWSKIEJ

1 grudnia (środa), wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Kina Zamek ( na godzinę przed pierwszą projekcją, filmy w polskiej wersji językowej.

godz. 16:30

OJCIEC ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W CHORWACJI - PAŹDZIERNIK 1998

Reżyseria i scenariusz Ewa Grabowska

Produkcja TV Chorwacja.

Jedyny materiał filmowy o pobycie Papieża w Sanktuarium Marii Bistricy, Zagrzebiu i Splicie.

 

godz. 18:00

ORESTES NASZYCH CZASÓW

Reżyseria i scenariusz Ewa Grabowska

Obsada Robert Więckiewicz

Muzyka Tadeusz Woźniak

Produkcja Pula Festiwal Chorwacja.

Dawne tradycje antyczne znów pojawiły się na Bałkanach, ale czy mogły się sprawdzić? Na to pytanie odpowie sam film.

godz. 19:15

LOVRAN - MIASTO TAJEMNIC

Reżyseria i scenariusz Ewa Grabowska

Muzyka Adam Opatowicz

Produkcja Urząd Miejski Lovran, Chorwacja

Nieznane fakty polskiej historii, kultury i polityki od końca XIX w. do teraźniejszości.

 

Ewa Grabowska - reżyser, scenograf, autorka wielu sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych ukończyła teatrologia na uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie studia filmowe w byłej Jugosławii. Pracowała jako kierownik literacki i reżyser w wielu polskich i zagranicznych teatrach, ale na jej twórczość na pewno wpłynęła długoletnia współpraca z Józefem Szajną i Andrzejem Marią Marczewskim. Za promocję literatury polskiej zagranicą otrzymała wiele nagród oraz złoty krzyż za zasługi od polskiego ministerstwa Kultury i Sztuki studia filmowe w byłej Jugosławii zaowocowało jej stałą współpracą z chorwacką telewizją i realizacją wielu programów filmowych. Filmy, które Państwo obejrzą w kinie Zamek miały już swoje chorwackie premiery, które cieszyły się wielkim powodzeniem.

Ewa Grabowska jest członkiem Warszawskiej sekcji ZASP, oraz szczecińskiego oddziału literatów.

-------------------------------

 

BO WE MNIE JEST SEKS

2 grudnia (czwartek), godz. 17:00

2 grudnia (czwartek), godz. 19:30

8 grudnia (środa), godz. 17:00

9 grudnia (czwartek), godz. 19:30

21 grudnia (wtorek), godz. 17:00

22 grudnia (środa), godz. 19:30

dramat, Polska 2021 (105 min)

Reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz

Obsada: Maria Dębska, Krzysztof Zalewski, Leszek Lichota

Rok 1962, Kalina Jędrusik ma łatkę skandalistki. Z mężem Stanisławem Dygatem prowadzą otwarty dom. Ich częstymi gośćmi są Jeremi Przybora, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Kutz, Barbara Krafftówna oraz Lucek, młody kochanek Kaliny. Artystka na scenie gorszy kobiety, oczarowuje mężczyzn. Tymczasem jej nowy przełożony pragnie gorącego romansu. Wykorzystując władzę, stawką za odrzucenie czyni jej karierę. Czy uda mu się złamać kobietę, która uwielbia niezależność, ale nie potrafi żyć bez występów?

 

LOKATORKA

3 grudnia (piątek), godz. 17:00

4 grudnia (sobota), godz. 19:30

5 grudnia (niedziela), godz. 15:00

8 grudnia (środa), godz. 19:30

15 grudnia (środa), godz. 17:00

16 grudnia (czwartek), godz. 19:30

dramat, Polska 2021 (118 min)

Reżyseria Michał Otłowski

Obsada: Sławomira Łozińska, Krzysztof Stroiński, Jan Frycz, Piotr Głowacki

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się nowego właściciela budynku. Narastającymi represjami mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Ostatnia, najbardziej uparta lokatorka zostaje w okrutny sposób zamordowana. Śledztwo policji nie przynosi rezultatu. Po pewnym czasie przejmuje je młoda, ambitna oficer – Anna Szerucka. Poszlaki naprowadzają kobietę na trop intrygi, w którą zamieszani są urzędnicy, ludzie służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niewyjaśnionej zbrodni, skorumpowanym systemie i walce, jaką toczy z nim prowadząca dochodzenie policjantka.

 

---------------------------------------

1970

10 grudnia (piątek), godz. 19:00

12 grudnia (niedziela), godz. 19:00

POKAZ SPECJALNY ZWIĄZANY Z ROCZNICĄ GRUDNIA ’70:

17 grudnia (19:00), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2020 (70 min)

Reżyseria Tomasz Wolski

W 1970 roku w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

----------------------------------------

BIAŁY POTOK

11 grudnia (sobota), godz. 19:00

15 grudnia (środa), godz. 19:30

16 grudnia (czwartek), godz. 17:00

17 grudnia (piątek), godz. 17:00

21 grudnia (wtorek), godz. 19:30

22 grudnia (środa), godz. 17:00

dramat/komedia, Polska 2021 (79 min)

Reżyseria Michał Grzybowski

Obsada: Marcin Dorociński, Dobromir Dymecki, Agnieszka Dulęba-Kasza

Komedia pomyłek o dwóch zaprzyjaźnionych małżeństwach. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie podporządkowane pracy i drugiej ciąży. Mieszkający po sąsiedzku Kasia i Bartek borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Niespodziewanie dla wszystkich podczas kłótni Kasia wyjawia mężowi, że łączy ją coś więcej z Michałem… Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień. Emocje sięgają zenitu. Na dodatek w małżeński spór angażują się windykatorzy, policja oraz wścibski sąsiad. Chaos narasta mnożąc zabawne sytuacje aż do finałowej tragedii, która okaże się szansą dla obydwu małżeństw – ratunkiem dla ich relacji.

 

WYSTAWY

 

WYSTAWY CZASOWE

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00

Wystawy w galeriach: bilety 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

 

SZANCER, WYOBRAŹ SOBIE!

do 20 marca 2022

Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)

Analogowa ekspozycja zaprasza do świata twórczości wybitnego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany doskonale wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Zapraszamy widzów do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.

Oprócz rysunków Jana Marcina Szancera na wystawie znajdą się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: szafa z podwójnym dnem, scena teatralna czy ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiadać będzie również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczenia polskich Żydów w XX wieku.

Wystawa przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja

 

Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku

od 7 grudnia 2021 do 27 lutego 2022

Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

Najwybitniejszym i najbardziej znanym dziełem Owidiusza jest pisany heksametrem, pomiędzy drugim a ósmym rokiem n.e. poemat epicki - Metamorfozy. Poemat składa się z 246 mitów, opowiadających o przemianach ludzi w zwierzęta leśne, ptaki, owady, drzewa, kwiaty, skały, konstelacje gwiazd, bogów, bożków oraz o przemianach grzybów, kamieni, zwierząt w ludzi.

Na wystawie w szczecińskim Zamku zostaną pokazane dwie serie odbitek graficznych stanowiące ilustracje do poematu Owidiusza Metamorfozy. Pierwsza z serii to piętnaście miedziorytów autorstwa Francisa Cleyna (rysunki) i Salomona Savery’go (rytowanie) z paryskiego wydania poematu, opublikowanego w 1637 roku. Na drugą serię składa się dwadzieścia grafik Hendrika Goltziusa w 1589 roku.

Ilustracje Cleyna i Savery’go to przykład relacjonowania mitologii w sposób symultaniczny – mity zazębiają się przechodząc z jednej opowieści w drugą (historie bogów, herosów, nimf i ludzi). Grafiki Goltziusa odnoszą się kolejno do jednej konkretnej historii mitologicznej (m.in. zbrodnia Laokona, Kalisto przemieniona w niedźwiedzicę, zagłada Ziemi podczas wielkiego Potopu). Wystawa przygotowana przez Muzeum Powiatowe w Nysie.


MARTWE KAŁUŻE

Wystawa fotograficzna Krzysztofa Lachowicza

od 1 grudnia 2021 do 13 lutego 2022

Hol wschodni – wstęp wolny

Monochromatyczne obrazy utrzymane w klimacie tradycyjnej fotografii, inspirowanej pejzażem zimowym. Kałuże to coś, co staramy się omijać, na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, są często przeszkodą w naszych wędrówkach po mieście. Nabierają swej mocy po deszczu, nikną w gorących letnich dniach, wysychają w promieniach słońca. Bywa też tak, że potrafią dotrwać do pierwszych mrozów. I wtedy może stać się coś nieoczekiwanego. W jednej chwili przestają być niemiłym dla nas małym zagłębieniem z brudną deszczówką. Z odpowiedniej perspektywy będą jakby miniaturą wielkich jezior skutych lodem. Gdyby nie tytuł prac, trudno byłoby ocenić skalę fotografowanych obiektów. Zaskakuje gra świateł, struktury tworzone przez powietrze uwięzione w lodzie, pęknięcia i załamania światła.

 

 

WYSTAWY STAŁE

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Na zamku szczecińskim wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand, Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

Nowa, niewielka ekspozycja na zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty, to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

CELA CZAROWNIC

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy.

Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.

Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.

 

Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz

Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

SPACER PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH z pracownikiem Zamku

Niezwykła okazja, aby poznać historię rodu Gryfitów i ich siedziby. Po zamkowych dziedzińcach wraz z chętnymi spaceruje pracownik instytucji, który opowiada o szczecińskim zamku i jego mieszkańcach.

Bilety 15 zł

Przebieg trasy:

  • Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona, makieta zamku)
  • Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III).

Spacer trwa około 35 minut. Propozycja adresowana jest do grup minimum czteroosobowych. Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie.

Cena nie zawiera wstępu na wystawy stałe i czasowe.

Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.

Szczegółowe informacje w Centrum Informacji Kulturalne i Turystycznej Zamku, tel. +48 91 489 16 30

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa:

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (wtorek-niedziela) i Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 13 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (16)

1970
Benedetta
Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto
Biały Potok
Bo we mnie jest seks
Furia
Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie
Jarmark na Zamku (archiwum). Fot. Włodzimierz Piątek, materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Krafftówna w krainie czarów
Krzysztof Lachowicz - Martwe Kałuże
lokatorka
Olbiński Harmony of Shape, 2000 q
Olbiński Pochodzenie znaczenia II, 2015 q
Sonata
Ucieczka na srebrny glob
Wszystko poszło dobrze

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe