Zamek na monecie. Piąta rocznica "piątki" z Zamkiem

  • 22.11.2021, 18:25
  • Agnieszka Stańczyk - Zamek Książąt Pomorskich
Zamek na monecie. Piąta rocznica "piątki" z Zamkiem Zamek NBP
W listopadzie mija 5 lat od wydania okazjonalnej monety (o nominale 5 zł) przedstawiającej Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z tej okazji szczeciński Zamek przygotował szereg niespodzianek dla odwiedzających.

W sobotę 27 listopada rozpocznie się wielkie świętowanie, wśród atrakcji zaplanowano m.in. rocznicowy wykład dla kolekcjonerów numizmatów i miłośników historii o zabytkach, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których będą tworzone ekologiczne „monety” oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, który przybliży historię mennictwa Księstwa Pomorskiego. Będzie to świetna okazja, aby zobaczyć replikę monety z czasów władania księcia Bogusława X. Podczas spaceru udamy się m.in. pod tablicę upamiętniającą mennicę książęcą. Tego dnia przewidziano także konkursy z rocznicowymi nagrodami. Z tej okazji w listopadzie obowiązuje wielka promocja na monografię „Karty z dziejów zamku książęcego w Szczecinie”.

 

Program (27 listopada, sobota):

11:00 Warsztaty dla dzieci „O zamkowej monecie w duchu ekologii. Co po nas zostanie?” – prowadzenie Marta Wróblewska, Sala Literacka.

14:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem – start pod pomnikiem Bogusława X i Anny Jagiellonki (obok wejścia do Zamku od ul. Korsarzy).

18:30 Wykład „Podwójnie cenne. Zabytki na monetach Narodowego Banku Polskiego” – prowadzenie Marta Łopuch, Sala Literacka.

 

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie (Duży Dziedziniec, wejście A, piętro I, od wtorku do niedzieli, w godz. 10-18).

 

Zamkowa moneta wyemitowana została w listopadzie 2016 roku w serii Narodowego Banku Polskiego "Odkryj Polskę". Jest to szósta moneta z serii przybliżającej miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju i druga po Zamku Królewskim w Warszawie prezentująca na awersie znajdujący się w Polsce zamek. Znalazł się na niej wizerunek Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wg zdjęcia autorstwa Marka Czasnojcia. Projektantką numizmatu była Dobrochna Surajewska. Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

 

Partnerem akcji jest Narodowy Bank Polski.

Agnieszka Stańczyk - Zamek Książąt Pomorskich

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe