POLSKI DOKUMENT 2021: NIEZWYKLI, SILNI, GENIALNI Żuławski, Boniecki, Krafftówna, Herbert i Rola

  • 20.11.2021, 12:34
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
POLSKI DOKUMENT 2021: NIEZWYKLI, SILNI, GENIALNI Żuławski, Boniecki, Krafftówna,… Furia
Działające w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Kino Zamek zaprasza na przegląd najnowszych polskich filmów dokumentalnych, które poświęcone są wybitnym postaciom życia artystycznego i społecznego. Reżyser Andrzej Żuławski, poeta Zbigniew Herbert, ksiądz Adam Boniecki, ceniona sportsmenka Aleksandra Rola i niezwykła aktorka Barbara Krafftówna, to nietuzinkowe i powszechnie szanowane osobistości, których życiowe losy prawdziwie poruszają. Warto poznać te historie, bo skrywają one wielkie emocje i dokumentalną prawdę. W większości przypadków filmy te będzie można zobaczyć w Szczecinie premierowo.

Przegląd Polski Dokument 2021: Niezwykli, Silni, Genialni odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2021. - Zaprosiliśmy do udziału w przeglądzie filmy, które bardzo wyróżniają się w tegorocznej produkcji dokumentalnej, ale sięgnęliśmy też po nieco starszy, bardzo piękny, mądry i ciągle aktualny film o księdzu Bonieckim, którego mądrość życiowa zachwyca i inspiruje. Potrzebujemy takich spotkań – mówi Krzysztof Spór z Kina Zamek. - Historia reżysera i najsłynniejszego polskiego filmu, który nigdy nie powstał w zamierzonym kształcie, trudne i poruszające losy Zbigniewa Herberta, niezwykły świat Barbary Krafftówny oraz w kontrze do tej poezji, opowieść o młodej kobiecie, która pięściami toruje sobie drogę przez życie. Każda z tych postaci to osobowość niezwykła, silna, genialna – dodaje.

 

W 2022 roku Kino Zamek planuje kontynuować spotkania z nowymi polskimi filmami dokumentalnymi, ich bohaterami i twórcami. - Mamy nadzieję, że ten rodzaj filmów spotka się z zainteresowaniem widzów, a Kino Zamek w Szczecinie stanie się miejscem znanym z pokazywania polskich filmów dokumentalnych i wypełni znaczącą lukę w repertuarowych propozycjach naszego miasta – dodają organizatorzy przeglądu. Jeszcze w grudniu w Kinie Zamek będzie można zobaczyć dokument Tomasza Wolskiego „1970”.

 

Bilety na seanse w ramach przeglądu Polski Dokument 2021: Niezwykli, Silni, Genialni trafiły już do sprzedaży (14 i 12 zł ulgowy). Są do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl.

 

Link do wydarzenia w serwisie Facebook https://www.facebook.com/events/4074713635961998/

 

 

Program wydarzenia POLSKI DOKUMENT 2021: NIEZWYKLI, SILNI, GENIALNI

 

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB

3 grudnia (piątek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (65 min)

Reżyseria Kuba Mikurda

Dokument o największej tajemnicy i największym niespełnionym marzeniu polskiego kina. „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne? Polityczne? Artystyczne? Osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata. I emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu.

 

xABo. KSIĄDZ BONIECKI

4 grudnia (sobota), godz. 15:30

dokumentalny, Polska 2020 (73 min)

Reżyseria Aleksandra Potoczek

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań. Historia ta zaczęła się zaś na lotnisku w… Goleniowie.

 

FURIA

4 grudnia (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 (85 min)

Reżyseria Krzysztof Kasior

Ola marzy o karierze zawodowej fighterki. Chciałaby się w końcu wyrwać z prowincjonalnego blokowiska, zostawić za sobą osiedlowe patologie i rozpocząć życie na własny rachunek. Na treningach daje z siebie wszystko i jej marzenie zaczyna się powoli materializować. Ale piętrzą się też przeszkody: wraz ze stawką walk rośnie stres, mnożą się kontuzje i konflikty. Żeby osiągnąć sukces, dziewczyna musi w zasadzie wyrzec się prywatnego życia, choć jednocześnie rozpaczliwie szuka bliskości i uczucia. Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by zdobyć upragniony mistrzowski pas?

 

HERBERT. BARBARZYŃCA W OGRODZIE

5 grudnia (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska/Francja 2021 (95 min)

Reżyseria Rafael Lewandowski

Na świecie Zbigniew Herbert jest uznanym poetą a w Polsce postacią kultową. Jednak za uniwersalnym pięknem jego wierszy i nieskazitelną moralnością artysty, kryje się burzliwe i trudne życie. Jeden z największych poetów XX wieku. Jego twórczość została przetłumaczona na 40 języków, była wielokrotnie nagradzana za swój ponadczasowy oraz uniwersalny charakter. W Polsce jej znaczenie jest jeszcze większe, ponieważ Herbert był w swoim ojczystym kraju moralnym przewodnikiem, którego wierszy uczono się na pamięć w czasach walki z komunizmem. Za krystalicznym pięknem pozostawionej poezji kryje się mało znane życie prywatne Herberta – poety i humanisty, człowieka pełnego humoru i finezji, który zmagał się z niepewnością, gniewem, bólem fizycznym, a nawet chorobą psychiczną.

 

KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW

5 grudnia (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (82 min)

Reżyseria: Maciej Kowalewski, Piotr Konstantinow

Barbara Krafftówna staje się w filmie postacią bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni, przekracza granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: "Sky is the limit". Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Jej życie wpisało się w niełatwą polską historię - Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła była: "ucieczką z próżni". Główną narracją filmu są monologi bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, „Jak być kochaną”.

 

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (4)

Herbert1
Kraftówna
Ucieczka na srebrny glob
xABo

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe