Firmy z Pomorza Zachodniego Chcą uczestniczyć w budowie offshore i rozwoju wodoru

  • 12.11.2021, 23:45
  • Redakcja
Firmy z Pomorza Zachodniego Chcą uczestniczyć w budowie offshore i rozwoju… porozumienie przedsiębiorców na rzecz gospodarki niskoemisyjnej
Przedsiębiorcy rozumieją potrzeby zmian gospodarczych i ekologicznych. W Kołobrzegu podpisali intencyjny na rzecz gospodarki niskoemisyjnej przy wykorzystaniu wodoru i oze. Sygnatariuszami porozumienia są; Zakład Elektryczny Gryfice, Port w Kołobrzegu, Eprosument, Poldrone, Polska Grupa Wodorowa, Kensington Green, Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Północna Izba Gospodarcza oddział w Koszalinie, Targi Bałtyk. Porozumienie na rzecz współpracy w zakresie współpracy przy offshore kilka tygodni temu podpisali samorządowcy z Pomorza Zachodniego.

Uroczystość odbyła się w trakcie konferencji dotyczącej innowacji dla przedsiębiorstw i samorządów. Jej organizatorem była Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Jako gospodarz miejsca pierwszy głos zabrał Prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski, który mówił o potencjale gospodarczym w dobie zmian energetycznych Portu Morskiego w Kołobrzegu. - Port w Kołobrzegu ze względu na komunikację kolejową, drogę ekspresową jest dobrą lokalizacją dla firm, które chcą uczestniczyć w budowie i serwisie farm wiatrowych na Bałtyku. Port w Kołobrzegu to miejsce do transportu sprowadzanych do Polski produktów w głąba kraju i na teren UE - przekonywał Artur Lijewski.

 

Innowacyjne rozwiązanie dla budownictwa przedstawił Aleksander Bohdziewcz z Kensington Green. Założeniem technologii jest zabezpieczenie betonu, który ma stały kontakt z wodą lub innym cieczami przed utratą właściwości budowlanych.

 

Magdalena Hilszer, dyrektor Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu przedstawiła ofertę wzmocnienia polskich firm w nowej perspektywie po czasie covidu. Biuro w Poznaniu odpowiada za współpracę z firmami i samorządami na terenie m.in. Pomorza Zachodniego. uczestnicy spotkania w Kołobrzegu mieli możliwość poznania nowoczesnych technologii pozwalających dbać o jakość wody w procesie oczyszczania. Firma Celan Bacter z Lublina oferuje również rozwiązania dla przemysłu pozwalające w szybkim czasie usunąć rozlane oleje z powierzchni.

 

Wystąpienie Michała Szczepańskiego z Eprosument było odpowiedzią na dzisiejszą potrzebę zmniejszenia kosztów energii. Firma oferuje nie tylko prąd ze słońca ale również jego magazynowanie i zarządzanie nim. - Samowystarczalne miasta pod względem energetycznym to nie przyszłość ale realne projekty już dziś - mówi Michał Szczepański. Do korzystanie z prądu OZE na potrzeby samochodów zachęcali też przedstawiciele Auto Bruno ze Szczecina. Warto zaznaczyć, że jednym ze źródeł energii jest zielony wodór. Polska Grupa Wodorowa proponuje miastom wytwarzanie zielonej energii z bioodpadu. Między innymi Wałcz na Pomorzu Zachodnim chce w taki sposób produkować ciepło dostarczane do mieszkańców miasta. Polska Żegluga Wodorowa już dziś użytkuje jednostki pływające zasilane wodorem, które mogą być odpowiedzią na transport w zakorkowanych miastach lub atrakcją turystyczną umożliwiającą ruch na akwenach wodnych, gdzie obowiązuje zakaz pływania dla tradycyjnych statków. Dorny produkowane przez POLDRONE mogą być zastosowane w miastach na potrzeby prac geodezyjnych, inspekcji sieci energetycznej oraz farm wiatrowych na morzu.

 

Tomasz Aniuksztys ze Starostwa Powiatowego w Gryficach konsultował możliwość pozyskiwania funduszy na projektu zgłaszane przez uczestników konferencji organizowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości. W spotkaniu uczestniczyła też Małgorzata Stachowiak, radna powiatu białogardzkiego, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

 

- Zmieniające się warunki rynku energetycznego przyspieszają innowacje w tym obszarze. Potrzeba obniżenia kosztów energii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery to powodu wprowadzania zmian w codziennym życiu. Za tym musi podążać edukacja nowych specjalistów. Ktoś musi naprawiać auta zasilane prądem, stacje ładowania, drony i instalacje wodorowe. Tu są potrzebne nowe kompetencje - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy i zespołu krajowego do spraw wodoru.

 

 

Redakcja

Zdjęcia (3)

Prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski
Marina Solna w Kołobrzegu
Polska Żegluga Wodorowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe