Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na Zamku

  • 08.11.2021, 22:25
  • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich
Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na… CHAPS (foto Grzegorz Press)
To będzie gratka dla miłośników muzyki chóralnej. W listopadzie na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wystąpią chóry akademickie z naszego województwa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Koncert odbędzie się 25 listopada i będzie towarzyszyć obchodom 75 LAT TRADYCJI AKADEMICKICH NA POMORZU ZACHODNIM. Na zamkowym dziedzińcu zaprezentują się znane i utytułowane chóry czterech zachodniopomorskich uczelni.

Wystąpi m.in. Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”. Zespół powstał w styczniu 2017 roku, kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne dwóch grup: Chóru Politechniki Koszalińskiej (założonego w 1993) oraz Chóru „Canzona” Centrum Kultury 105 w Koszalinie (istniejącego od 1999 roku). Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, a członkami chóru - studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej oraz absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje. W swoim repertuarze zespół ma utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym, a także opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej. Chór od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie wykonując wiele dzieł wokalno-instrumentalnych. Zdobył nagrody w konkursach chóralnych, m.in. w Międzyzdrojach, Łodzi, Częstochowie, Toruniu, Gdańsku, Gnieźnie oraz w Rimini i Gorizii we Włoszech.

Usłyszymy też Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Zespół powstał w listopadzie 1952 roku. Jego założycielem był Jan Szyrocki, ówczesny student Politechniki Szczecińskiej i późniejszy profesor. Chór nosi dziś jego imię. Założyciel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem odniósł liczne sukcesy na świecie. Obecnie dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest dr Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Jana Szyrockiego. Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno-kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów wybierało ten szczeciński chór na prawykonawcę swoich utworów. Zespół ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych. Chór był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. otrzymał na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród oraz medali od władz państwowych i regionalnych. W 2014 roku chór został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na dużej scenie wystąpi również Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Barbary Halec. Grupa istnieje od 2010 roku. Powstała wraz z utworzeniem w naszym mieście nowej wyższej uczelni artystycznej – Akademii Sztuki. Zespół skupia studentów oraz absolwentów uczelni, którzy rozwijają swoje muzyczne pasje. W swym repertuarze ma różnorodne dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne. Koncentruje się głównie na wykonywaniu muzyki a cappella, a także utworów wokalno-instrumentalnych kompozytorów różnych epok. Chór wykonuje m.in. Kantatę 61 oraz Weihnachts-Oratorium J. S. Bacha, Dixit Dominus J. F. Haendla, a także utwory W. A. Mozarta, A. Ramireza, J. Ruttera, C. Jenkinsa, współczesne wokalne kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych. Wielokrotnie koncertował w Polsce, Niemczech, Danii, Irlandii. Brał udział w festiwalach chóralnych, m. in. w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim, Neuruppin, Greifswaldzie. W 2015 roku na zaproszenie Polskiej Ambasady koncertował w Nowym Jorku. Wyjazd ten stał się uhonorowaniem pięcioletniej działalności zespołu. Ponownie Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie wystąpił w Stanach Zjednoczonych w roku 2018 uświetniając Uroczystą Mszę Dziedzictwa Polskiego w stulecie odzyskania Niepodległości Polski.

Podczas koncertu zaprezentuje się także Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Zespół działa na muzycznej scenie już 18 lat. Szybko stał się wizytówką Pomorza Zachodniego, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertował m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina. W ciągu ostatnich lat chór zdobył blisko 70 głównych nagród festiwalowych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix i 40 Złotych Medali), a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół ma na swoim koncie siedem płyt. Chór dokonał kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich. Do współpracy zapraszali go wybitni artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (m.in. Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Piaseczny). Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Repertuar chóru zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach.

Początek koncertu o godz. 16. W programie m.in. utwory kompozytorów polskich, kompozycje o tematyce marynistycznej, a także znane piosenki z gatunku muzyki popularnej i utwory gospel. Wstęp jest wolny.

Organizatorem koncertu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i Operą na Zamku.

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (3)

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie
Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie
Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe