Listopadowe wydarzenie w Kinie Zamek. Seans "Żeby nie było śladów" i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem

  • 09.11.2021, 22:14
  • Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich
Listopadowe wydarzenie w Kinie Zamek. Seans "Żeby nie było śladów" i spotkanie… kadr z filmu „Żeby nie było śladów” (mat. dystrybutora)
Specjalny pokaz filmu “Żeby nie było śladów" i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem - autorem reportażu, na podstawie którego powstał obraz - odbędzie się 23 listopada w Kinie Zamek w Szczecinie. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Żeby nie było śladów” to dramat z 2021 roku w reż. Jana P. Matuszyńskiego. Jest rok 1983. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka jest jeden z jego kolegów, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tys. ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

W filmie zagrali: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Jacek Braciak, Aleksandra Konieczna, Agnieszka Grochowska, Andrzej Chyra, Mateusz Górski, Bartłomiej Topa, Michał Żurawski.

„Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego to filmowa adaptacja reportażu dziennikarza i publicysty Cezarego Łazarewicza. Po seansie w Kinie Zamek odbędzie się spotkanie z autorem książki.

- „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, reportaż Cezarego Łazarewicza, to jedna z najważniejszych polskich książek ostatnich lat i nieprzypadkowo zdobyła Nagrodę Nike. To przejmujący zapis historii, świadectwo pewnej epoki i tragicznych wydarzeń, jakie wtedy miały miejsce. Informacje o przeniesieniu tej historii do kina i oparcie się na pracy Cezarego Łazarewicza od początku budziły moje zainteresowanie. Jaką drogą pójdą filmowcy, jak opowiedzą tak bogatą historię w ramach filmu fabularnego? Dziś już wiem, że powstał film bardzo udany, bardzo ciekawie korzystający z pracy Cezarego Łazarewicza, w twórczy sposób czerpiący z książkowego pierwowzoru. Co na to sam autor, jak odebrał film Jana P. Matuszyńskiego, jakimi materiałami podzielił się z twórcami scenariusza i producentami? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania z Cezarym Łazarewiczem, które odbędzie się bezpośrednio po seansie filmu „Żeby nie było śladów” – zapowiada Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i współautor programu filmowego Kina Zamek, który poprowadzi spotkanie.

Początek seansu o godz. 18. Bilety na wydarzenie w cenie 20 zł do kupienia na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasach Zamku (wejście A oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej).

 

 

 

 

 

 

Sylwia Polachowska - Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (1)

Cezary Łazarewicz (autor fot.: Adam Tuchliński)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe