ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

  • 31.10.2021, 23:27
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Zło nie istnieje
Program wydarzeń kulturalnych – listopad 2021

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie reżimu sanitarnego według aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia (ze względu na trwającą epidemię COVID-19) i regulaminów: obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach.

 

Spotkania, wystawy, spektakle i koncerty - wydarzenia z udziałem publiczności, odbywają się z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

WYDARZENIA MIESIĄCA

 

 

Nowa wystawa!

 

SZANCER, WYOBRAŹ SOBIE!

Od 5 listopada 2021 do 20 marca 2022

Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1

Bilety 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

Analogowa ekspozycja zaprasza do świata twórczości wybitnego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany doskonale wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Zapraszamy widzów do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.

Oprócz rysunków Jana Marcina Szancera na wystawie znajdą się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: szafa z podwójnym dnem, scena teatralna czy ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.

W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiada również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczenia polskich Żydów w XX wieku.

Wystawa przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja.

 

 

Zamek na monecie. Piąta rocznica "piątki" z Zamkiem

6-7 i 27 listopada

Zamek Książąt Pomorskich

 

Mija 5 lat od wydania okazjonalnej monety (o nominale 5 zł) przedstawiającej Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wyemitowana została w listopadzie 2016 r. w serii Narodowego Banku Polskiego "Odkryj Polskę". Była to szósta moneta serii przybliżającej miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju, a druga po Zamku Królewskim w Warszawie prezentująca na rewersie znajdujący się w Polsce zamek. Znalazł się na niej wizerunek Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wg zdjęcia autorstwa Marka Czasnojcia. Projektantką numizmatu była Dobrochna Surajewska. Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

 

Z okazji pięciolecia wydania monety, instytucja przygotowała szereg niespodzianek dla odwiedzających.

W dniach 6 i 7 listopada będzie można zwiedzić zamkowe atrakcje (wyjątkowo dostępna będzie dla zwiedzających Wieża Dzwonów) i wystawy (w tym najnowszą „Szancer, wyobraź sobie!”) w ramach biletu w promocyjnej cenie. W specjalnych cenach będzie też można nabyć zamkowe wydawnictwa i gadżety.

27 listopada planowany jest rocznicowy wykład, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem, który przybliży historię mennictwa Księstwa Pomorskiego. Przewidziano także konkursy z nagrodami.

Partnerem akcji jest Narodowy Bank Polski, który w listopadzie wydaje kolejną monetę z cyklu "Odkryj Polskę" z Zamkiem Książ na rewersie.

 

Program:

6 i 7 listopada (sobota, niedziela)

11:00 -18:00 Wejście na Wieżę Dzwonów oraz na wystawy (w tym najnowszą „Szancer, wyobraź sobie!”) za 5 złotych

 

27 listopada (sobota)

11:00 Warsztaty dla dzieci, „O zamkowej monecie w duchu ekologii. Co po nas zostanie?” - prowadzenie Marta Wróblewska

14:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem - start pod pomnikiem Bogusława X i Anny Jagiellonki

18:30 Wykład „Podwójnie cenne. Zabytki na monetach Narodowego Banku Polskiego” - prowadzenie Marta Łopuch, Sala Literacka 

 

 

I FESTIWAL WINA POMORZA ZACHODNIEGO

6 listopada (sobota), godz. 11:00-21:00

7 listopada (niedziela), godz. 10:00-18:00

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

 

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Zachodniopomorskie wraz ze Stowarzyszeniem Winnic Pomorza Zachodniego. Partner - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

To pierwsza edycja wydarzenia, które ma na celu popularyzację kultury winiarskiej i prezentację winnic działających na Pomorzu Zachodnim.

Tradycja uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim sięga XIII wieku. Zapoczątkował je zakon cysterek sprowadzony w okolice Szczecina. Upraw zaniechano dopiero po II wojnie światowej, a tradycja odżyła na nowo na początku wieku XXI. Obecnie w województwie zachodniopomorskim polskie winiarstwo dynamicznie się rozwija. Powstają kolejne winnice, a w nich lokalne produkty.

 

Podczas festiwalu, na zamkowym dziedzińcu zaprezentują się: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Kojder, Winnica Pałacu Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau i Winnica Zodiak. Będzie można porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie winiarstwa i przedstawicielami winnic oraz posłuchać interesujących prelekcji. Zaplanowano także koncerty i konkursy z nagrodami. Nie zabraknie stoisk regionalnych producentów kulinarnych.

 

Ponadto w programie wydarzenia:

6 listopada, sobota

sala Kina Zamek

godz.14:00 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk

godz. 15:30 – „Polskie winnice w statystyce” - prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński

godz. 17:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” - prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak

Duży Dziedziniec

godz. 18:00 koncert zespołu „Jazz Duo Tytus Ł. & Alex M.” (jazz/funk/pop/soul)

godz. 19: 30 koncert Beaty Romanowskiej „Roma” (jazz/funk/klasyka&soft elektronika/groove)

 

7 listopada, niedziela

sala Kina Zamek

godz. 14:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak

godz.15:30 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk

godz. 16:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński

 

Wykonawcy:

Jazz Duo Tytus Ł & Alex M. działa od 2015 roku. To dwóch młodych muzyków prężnie działających i kształcących się w dziedzinie jazzu. Ich twórczość to mieszanka jazzu, funku, dobrego popu i soulu wykonywana na pianinie, saksofonie i wokalnie. Od początku istnienia duet zrealizował wiele koncertów, współpracuje także z innymi muzykami.

 

Beata Romanowska „Roma” – „współczesna szamanka śpiewająca o snach. Oni - muzycy, pasjonaci, przyjaciele tworzący melodie, do których każdy chciałby śnić. Wokalistkę cechuje charakterystyczna maniera i barwa głosu, która przyciąga i zostaje w pamięci”. Beata Romanowska jest finalistką programu Voice Of Poland. Aranżacje zespołu charakteryzuje świetna sekcja rytmiczna oraz melodyjność. Kompozycje wypełnione dźwiękami klawiszy, od elektronicznych współczesnych wpływów po współcześnie wyrafinowane jazzowo funkowe melodie.

 

KONCERT CHÓRÓW AKADEMICKICH POMORZA ZACHODNIEGO

25 listopada (czwartek), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

 

Wystąpią:

Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

 

Wydarzenie towarzyszyć będzie obchodom 75 LAT TRADYCJI AKADEMICKICH NA POMORZU ZACHODNIM. Podczas koncertu zaprezentują się utytułowane chóry czterech zachodniopomorskich uczelni. W programie usłyszymy utwory kompozytorów polskich, kompozycje o tematyce marynistycznej, a także znane piosenki z gatunku muzyki popularnej i utwory gospel.

Organizatorami koncertu są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i Operą na Zamku.

 

Informacje o Chórach:

 

Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”

pod dyrekcją prof. Radosława Wilkiewicza

Zespół powstał w styczniu 2017 roku, kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne dwóch grup: Chóru Politechniki Koszalińskiej (założonego w 1993) oraz Chóru „Canzona” Centrum Kultury 105 w Koszalinie (istniejącego od 1999 roku).

Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie.

Członkami chóru są studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej oraz absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje.

W swoim repertuarze zespół ma utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym, a także opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej.

Chór od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie wykonując wiele dzieł wokalno-instrumentalnych.

Zdobył nagrody w konkursach chóralnych, m.in. w Międzyzdrojach, Łodzi, Częstochowie, Toruniu, Gdańsku, Gnieźnie oraz w Rimini i Gorizii we Włoszech.

 

 

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

pod dyrekcją dr. Szymona Wyrzykowskiego

Chór powstał w listopadzie 1952 roku. Jego założycielem był Jan Szyrocki, ówczesny student Politechniki Szczecińskiej i późniejszy profesor. Chór nosi dziś jego imię. Założyciel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem odniósł liczne sukcesy na świecie.

Obecnie dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest dr Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Jana Szyrockiego.

Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno-kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów wybierało ten szczeciński chór na prawykonawcę swoich utworów.

Zespół ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych.

Chór był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. otrzymał na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród oraz medali od władz państwowych i regionalnych. W 2014 roku chór został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

 

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie

pod dyrekcją dr hab. Barbary Halec

Chór powstał w 2010 roku wraz z utworzeniem w Szczecinie nowej wyższej uczelni artystycznej - Akademii Sztuki. Skupia on studentów oraz absolwentów Akademii, którzy rozwijają swoje muzyczne pasje. Zespół w swym repertuarze ma różnorodne dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne. Koncentruje się głównie na wykonywaniu muzyki a cappella, a także utworów wokalno-instrumentalnych kompozytorów różnych epok.

Wykonuje m.in. Kantatę 61 oraz Weihnachts-Oratorium J. S. Bacha, Dixit Dominus J. F. Haendla, a także utwory W. A. Mozarta, A. Ramireza, J. Ruttera, C. Jenkinsa, współczesne wokalne kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych.

Wielokrotnie koncertował w Polsce, Niemczech, Danii, Irlandii. Brał udział w festiwalach chóralnych, m. in. w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim, Neuruppin, Greifswaldzie. W 2015 roku na zaproszenie Polskiej Ambasady koncertował w Nowym Yorku. Wyjazd ten stał się uhonorowaniem pięcioletniej działalności zespołu.

Ponownie Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie wystąpił w Stanach Zjednoczonych w roku 2018 uświetniając Uroczystą Mszę Dziedzictwa Polskiego w stulecie odzyskania Niepodległości Polski. Zespół na co dzień pracuje pod kierunkiem Barbary Halec.

 

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie działa na scenie muzycznej już 18 lat. Zespół szybko stał się wizytówką Pomorza Zachodniego, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertował m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina.
W ciągu ostatnich lat chór zdobył blisko 70 głównych nagród festiwalowych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix i 40 Złotych Medali), a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół ma na swoim koncie siedem płyt.

Chór dokonał kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich. Do współpracy zapraszali go wybitni artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (m.in. Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Piaseczny). Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Repertuar chóru zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach.

 

 

42. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ

19-21 listopada (piątek-niedziela)

Sala Kina Zamek, wstęp wolny

liczba miejsc ograniczona (bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Zamku)

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to kontynuacja jedynego tej rangi konkursu diaporam w Polsce i jednego z pięciu na świecie. Odbywa się pod prestiżowym patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) oraz Fotoklubu RP.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 89 diaporam. W konkursie weźmie udział czterdziestu twórców reprezentujących takie kraje jak: Polska, Belgia, Holandia, Włochy, Słowacja, Irlandia Północna i Francja.

 

Pokazom konkursowym będzie towarzyszyć prezentacja diaporam autorstwa Michała Ludwiczaka oraz spotkanie z artystą, który zapozna widzów z tajnikami powstawania swoich prac.

Prowadzenie 42. Pomorskich Spotkań z Diaporamą – Joanna Osińska

 

Program wydarzenia:

 

19 listopada (piątek)

Zamknięta preselekcja zgłoszonych do Konkursu prac

 

20 listopada (sobota)

(wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Zamku, liczba miejsc ograniczona)

12:00 – otwarcie 42. Pomorskich Spotkań z Diaporamą

12:15 –„Impresje natury” – prezentacja diaporam Michała Ludwiczaka (w tym pokaz specjalny diaporamy „Cztery pory dzikiej przyrody” przygotowanej na 42. Pomorskie Spotkania z Diaporamą), spotkanie z autorem

13:30 – pokazy konkursowe

 

21 listopada (niedziela)

(wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Zamku, liczba miejsc ograniczona)

12:00 – ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

13:00 – pokaz nagrodzonych diaporam

 

 

SPECJALNY SEANS I SPOTKANIE Z CEZARYM ŁAZAREWICZEM, AUTOREM KSIĄŻKI „ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW. SPRAWA GRZEGORZA PRZEMYKA”

23 listopada (wtorek), godz. 18:00

Kino Zamek, bilety 20 zł

 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW

dramat, Polska 2021 (165 min)

Reżyseria Jan P. Matuszyński

Obsada: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Robert Więckiewicz

Rok 1983. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka jest jeden z jego kolegów Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tys. ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

Po seansie spotkanie publiczności z Cezarym Łazarewiczem, autorem reportażu (m.in. wyróżnionego Nagrodą Literacką „Nike” z 2017), na którego podstawie powstał film Jana P. Matuszyńskiego. Prowadzenie Krzysztof Spór.

 

 

 

 

TEATR

Spektakle dla dzieci

 

MISIACZEK

27 listopada (sobota), godz. 9:30

28 listopada (niedziela), godz. 9:30

Sala 101 (wejście A)

Bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Reżyseria Paweł Niczewski

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Teksty piosenek Marta Guśniowska

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Paulina Majtas / Marta Uszko – Tychulska, Paweł Niczewski

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18 miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.

 

Dla widzów dorosłych

 

KOLEGA MELA GIBSONA

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

27 listopada (sobota), godz. 17:00

28 listopada (niedziela), godz. 17:00

Sala Kina Zamek (wejście A); bilety: 30i 25 zł (ulgowy)

Reżyseria: Waldemar Patlewicz

 

Przedstawienie Kolega Mela Gibsona z doskonałą rolą Adama Dzieciniaka, cieszy się zainteresowaniem widzów od roku 2015.  Jest zabawną historią Feliksa Rzepki, aktora w średnim wieku, którego kariera ograniczyła się do jednej, "wielkiej" roli Cyrano de Bergeraca, co jednak dawało Rzepce poczucie wielkości na lata.

Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie – mówi reżyser Waldemar Patlewicz.

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY

Parnas romantyczny, czyli Czwarty wieszcz

14 listopada( niedziela), godz. 16:00

Sala Literacka, bilety 10 zł

Prowadzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski

We wrześniu tego roku minęła dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, najmniej poznanego z polskich wieszczów. Tego poetę jedni chcą uznać za spadkobiercę romantyzmu, inni zaliczają do obozu klasycznego jako parnasistę. Norwid był nie tylko literatem, ale także grafikiem, malarzem i rzeźbiarzem. Podczas spotkania gospodarze przybliżą biografię artysty, jego twórczość literacką i plastyczną oraz współczesne nawiązania i inspiracje m.in. wykorzystanie norwidowskich liryk przez Czesława Niemena czy Wandę Warską.

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Nadzieja mimo pandemii

16 listopada (wtorek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek, bilety 10 zł

Gościem spotkania będzie dr Marek Kamiński, pulmonolog, prezes Szczecińskiego Oddziału Towarzystwa Chorób Płuc.

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

Oprawa muzyczna – Roman Rydz (akordeon).

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czyta Sylwia Różycka

18 listopada (czwartek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek, bilety 10 zł

Słowo wstępne i wybór wierszy – Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

Oprawa muzyczna – Dawid Pajestka (gitara).

Podczas listopadowego spotkania sympatycy zamkowego cyklu będą mieli okazję wysłuchać wierszy wybitnej poetki dwudziestolecia międzywojennego Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w interpretacji aktorki szczecińskiego Teatru Polskiego Sylwii Różyckiej.

W twórczości poetyckiej Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przeważały wiersze miłosne. Uczucie przedstawiała w nowy bardzo bezpośredni i naturalny sposób. Poetka była mistrzynią formy krótkiej, którą wieńczyła zwykłe zaskakującą pointą. Jej twórczość z biegiem lat stawała się bardziej filozoficzna, traktująca o przemijaniu a po wybuchu II wojny światowej dzieła autorki były przesycone tęsknotą i katastrofizmem.

 

ZAMKOWE GAWĘDY HISTORYCZNE

Najnowsza ekspozycja w Muzeum Pomorza w Greifswaldzie – „Historia Pomorza w XX w.”

29 listopada (poniedziałek), godz. 17.00

Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł

Prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński

Kolejne z serii spotkań prezentujących bardzo interesujące dla szczecinian wystawy, które proponują muzea niemieckiego Pomorza. Tym razem zapoznamy się z prezentacją dziejów regionu w XX wieku.

 

 

KINO

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) - do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl

 

 

TEŚCIOWIE

2 listopada (wtorek), godz. 17:00 i 19:00

3 listopada (środa), godz. 17:00

komedia, Polska 2021 (82 min)

Reżyseria Kuba Michalczuk

Obsada: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Adam Woronowicz

Czy wesele po odwołanym ślubie to przepis na katastrofę? Owszem. Dwie rodziny różni wszystko – pochodzenie, status, zawartość portfela, gust. Rodzice pana młodego i panny młodej początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Co z weselem? Czy witać gości? Grać muzykę? Polewać wódkę? Kto pokroi tort? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba… A tymczasem, wesele rozkręca się w szaloną imprezę. I nikomu nie przeszkadza brak młodej pary.

 

PLEASURE

3 listopada (środa), godz. 19:00

14 listopada (niedziela), godz. 19:00

dramat, Szwecja/Holandia/Francja 2021 (105 min)

Reżyseria Ninja Thyberg

Obsada: Sofia Kappel, Revika Anne Reustle, Evelyn Claire

20-letnia Bella Cherry przyjeżdża do Los Angeles z małego miasteczka w Szwecji i marzy o tym, żeby zostać wielką gwiazdą porno. Szybko okazuje się, że droga do celu jest bardziej wyboista niż sobie wyobrażała. Imponujący debiut reżyserski Ninji Thyberg obnaża świat przemysłu filmów dla dorosłych bez lukru i patosu.

"Pokazuje, co stało się ze współczesną pornografią: czym jest, co się sprzedaje, dlaczego ludzie decydują się na pracę w tej branży oraz co im to daje, jak wpływa na nich, i w jaki sposób oddziałuje na nas wszystkich." Owen Gleiberman, Variety

"Ten film nie jest krytyką pornografii w kontekście kobiet, ale jest wstrząsającą analizą tego, czego przemysł oczekuje od mężczyzn, a czego od kobiet." - Alonso Duralde, The Wrap

FILM TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

 

 

BERLIN ALEXANDERPLATZ

4 listopada (czwartek), godz. 18:00

dramat, Niemcy, Holandia, Francja, Kanada 2020 (183 min)

Reżyseria Burhan Qurbani

Obsada: Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch

Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. „Berlin Alexanderplatz” to spektakularny powrót do legendarnej powieści, urodzonego w Szczecinie, Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.

 

TITANE

5 listopada (piątek), godz. 17:00

dramat, Francja, Belgia 2021 (108 min)

Reżyseria Julia Ducournau

Obsada: Vincent Lindon, Laïs Salameh, Agathe Rousselle

Zdobywca Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes. „Titane” rozsadza ekran: demolując granice gatunków, włamując się do męskich filmowych fantazji, przebijając balon naszych oczekiwań. Alexia posiadaczka tytanowych płytek, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar: rozpaczliwie walczysz o przetrwanie i nigdy nie wiesz, co będzie za zakrętem. Może baśń? Może horror? Melodramat? Feministyczna przypowieść o wewnętrznej przemianie? Choć wydaje się to niemożliwe, w „Titane” spotyka się wyobraźnia Davida Cronenberga, Luca Bessona i Claire Denis. Film Julii Ducournau zaczyna się od emocjonalnej eksplozji, po której napięcie nieustannie rośnie – aż do ostatniej sekundy tej zdumiewającej, atakującej wszystkie zmysły historii. Reżyserka bezbłędnie łączy pozornie odległe światy i stylistyki.

FILM TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

 

STRASZYMY W ZAMKU. HORROR NA HALLOWEEN

POST MORTEM

5 listopada (piątek), godz. 19:30

horror, Węgry 2020 (116 min)

Reżyseria Péter Bergendy

Obsada: Viktor Klem, Fruzsina Hais, Judit Schell

Jest mroźna zima 1918 roku. Przez kraj przeszła pierwsza wojna światowa i grypa hiszpanka. Wielu ludzi nie żyje, a niezliczone ilości duchów utknęły na naszym świecie. Tomás chodzi od wioski do wioski i fotografuje zmarłych. Za sprawą napotkanej osieroconej dziewczynki Anny, trafia do miejsca, które różni się od poprzednich. Nocą słychać tu niewyjaśnione odgłosy, ludzie umierają bez przyczyny, a na fotografiach Tomasa pojawiają się niewyraźne, nieznane postacie. Tomas, choć widział i przeżył niejedno, czuje się nieswojo i postanawia uciec z tego miejsca. Jednak nocą ma wizję i nabiera pewności, że duchy naprawdę istnieją. Wie, że musi im pomóc. Wraz z Anną wyrusza w ekscytującą podróż śladami duchów. Trzeba dowiedzieć się, jakie są ich intencje i im pomóc. Tylko czy to jest możliwe? I bezpieczne?

 

TRIUMFATORZY BERLINALE W KINIE ZAMEK

W oczekiwaniu na najbliższą edycję festiwalu w Berlinie, który odbędzie się w dniach 10-20 lutego 2022 roku, Kino Zamek zaprasza na seanse dwóch ostatnich triumfatorów tego wydarzenia. Na specjalnych pokazach zobaczyć będzie można zdobywcę Złotego Niedźwiedzia z 2020 roku, irańskie „Zło nie istnieje” oraz tegorocznego laureata „Niefortunny numerek lub szalone p*rno”.

 

NIEFORTUNNY NUMEREK LUB SZALONE P*RNO

9 listopada (wtorek), godz. 17:00

26 listopada (piątek), godz. 17:00

dramat, Rumunia, Chorwacja, Czechy, Luksemburg 2021 (106 min)

Reżyseria Radu Jude

Obsada: Katia Pascariu, Claudia Ieremia, Olimpia Malai

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale, filmowy traktat o pornografii, obsceniczności i perwersji. Produkcja opowiada o wycieku seks-taśmy i konsekwencjach, jakie upublicznienie małżeńskich zabaw w sypialni będzie miało dla Emi, nauczycielki w prestiżowym liceum. Prowokacyjny, błyskotliwy, kipiący gniewem i nieodparcie przy tym zabawny film Radu Jude bierze na warsztat zjawisko paniki moralnej, obnażając towarzyszącą jej hipokryzję, ignorancję i autorytarne ciągoty. Co tu jest bowiem „naprawdę” obsceniczne: widok osób uprawiających za obopólną zgodą seks czy może samozwańczy trybunał oburzonych rodziców, który zebrał się w szkole, by ją osądzić? „Niefortunny numerek…” jest katalogiem tej prawdziwej pornografii: politycznej, religijnej, klasowej, szerzącej się bezwstydnie pod szlachetnymi hasłami.

FILM TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

 

ZŁO NIE ISTNIEJE

9 listopada (wtorek), godz. 19:30

26 listopada (piątek), godz. 19:30

dramat, Iran/Niemcy/Czechy 2020 (151 min)

Reżyseria Mohammad Rasoulof

Obsada: Ehsan Mirhosseini, Shaghayegh Shourian, Kaveh Ahangar

Film zdobył Złotego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowej na 70. MFF w Berlinie. Na festiwalu w Valladolid otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, na festiwalu w Crested Butte Kolorado Nagrodę Specjalną Jury za odwagę w kręceniu filmów, a na MFF São Paulo nagrodę publiczności dla najlepszego zagranicznego filmu. Żadnej z tych nagród reżyser nie odebrał osobiście, gdyż ma zakaz opuszczania kraju, a swoje filmy kręci nielegalnie.

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój film poświęcił Mohammad Rasoulof.

Film ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak przybycie Daryi, młodej kuzynki z Niemiec, gwałtownie może zmienić życie Bahrama i Zaman, spokojnej pary w średnim wieku.

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. 

--------------------------------------------

GUNDA

10 listopada (środa), godz. 17:00

30 listopada (wtorek), godz. 19:30

dokumentalny, USA/Norwegia 2020 (93 min)

Reżyseria Wiktor Kossakowski

Najwyższy czas, byśmy zaczęli patrzeć na zwierzęta uważnie i czule – uważa noblistka Olga Tokarczuk, a dokument Wiktora Kossakowskiego jest wspaniałą, głęboko poruszającą manifestacją tego postulatu. Zresztą „Gunda”, sensacja zeszłorocznego festiwalu w Berlinie, to więcej niż film. To intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas. To wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie, dyskretny apel do naszej wrażliwości. A wreszcie czyste kino, uzdrawiający eliksir, jak mówi zachwycony dziełem Kossakowskiego reżyser Paul Thomas Anderson.

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.

Przepięknie sfilmowana, czarno-biała „Gunda” tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala nam to usłyszeć. Jak podkreśla producent wykonawczy filmu, aktor Joaquin Phoenix, „Gunda” przekracza bariery oddzielające nas od innych gatunków. I dodaje, że ten film jest dla niego głębokim duchowym doświadczeniem, medytacją o egzystencji.

 

CZŁOWIEK, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJĄ SKÓRĘ

10 listopada (środa), godz. 19:30

13 listopada (sobota), godz. 19:30

30 listopada (wtorek), godz. 17:00

dramat, Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja, Tunezja 2020 (104 min)

Reżyseria Kaouther Ben Hania

Obsada: Yahya Mahayni, Dea Liane, Koen de Bouw, Monica Bellucci

Z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali ucieka do Libanu. Jego celem jest Paryż, chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowane jego marzenie – wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Inspiracją dla tunezyjskiej reżyserki stała się działalność kontrowersyjnego artysty konceptualnego Wima Delvoyea. Film otrzymał nominację do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

 

SEANS NIEPODLEGŁOŚCIOWY

OBŁOKI ŚMIERCI - BOLIMÓW 1915

11 listopada (czwartek), godz. 17:30

11 listopada (czwartek), godz. 19:00

dokumentalny, Polska 2020 (67 min)

Reżyseria Ireneusz Skruczaj

Podczas I Wojny Światowej na ziemiach dzisiejszej Polski, pod Bolimowem, odbył się pierwszy w historii masowy atak bronią chemiczną. W latach 1914-1915 zginęło tam blisko 80 tysięcy ludzi. "Obłoki Śmierci - Bolimów 1915" to fabularyzowany dokument historyczny. Zrekonstruowano w nim najważniejsze wydarzenia z pola bitwy I Wojny Światowej na tamtych terenach. W obrazie znajdują się archiwalne ujęcia i fotografie z frontu, niepublikowane wcześniej w Polsce.

 

ZŁOTY LEW FESTIWALU W GDYNI 2021

WSZYSTKIE NASZE STRACHY

12 listopada (piątek), godz. 17:00

12 listopada (piątek), godz. 19:30

13 listopada (sobota), godz. 17:00

17 listopada (środa), godz. 17:00

17 listopada (środa), godz. 19:30

24 listopada (środa), godz. 17:00

24 listopada (środa), godz. 19:30

dramat, Polska 2021 (90 min)

Reżyseria: Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt

Obsada: Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra

Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Walka z homofobią staje na drodze relacji z Olkiem. Oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego.

 

A-HA

18 listopada (sobota), godz. 19:30

dokumentalny, Norwegia 2021 (108 min)

Reżyseria Thomas Robsahm

Obsada: Morten Harket, Magne Furuholmen, Pål Waaktaar-Savoy

„A-ha” to 108 minut podróży w czasie, archiwalnych materiałów i dużo świetnej muzyki, ale też spotkanie z zespołem po latach, kiedy to ponownie rusza w trasę koncertową. Podczas oglądania A-ha, możemy obserwować historię zespołu z perspektywy 4 lat. Prawie 35 lat po imponującym debiucie, A-ha dalej oczarowuje fanów melancholijną i ponadczasową muzyką. Choć członkowie zespołu razem dają koncerty na całym świecie, podróżują oddzielnymi samochodami i nie utrzymują bliskich relacji. Spotykają się tylko na scenie, gdzie oddają się wspólnej pasji i miłości, czyli muzyce. Film w szczegółowy sposób portretuje wyzwania twórcze oraz relacje pomiędzy trzema silnymi osobowościami. To historia muzyki łączącej pokolenia, wielkich ambicji, zerwanych przyjaźni – i być może przebaczenia.

 

WYSTAWY

 

WYSTAWY CZASOWE

Wystawy w galeriach: bilety 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

POSZTERRA

Wędrowna wystawa plakatu V4

od 12 do 28 listopada

Galeria Gotycka, wejście J

Międzynarodowa Wystawa Plakatu Węgierskiej Akademii Sztuki z okazji 30-lecia utworzenia zrzeszenia V4, która z początkiem roku 2021 rozpoczęła podróż szlakiem stolic i innych miast krajów Europy Środkowej, zatrzyma się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Prezentowane na niej prace autorstwa wybitnych artystów, a także ich uczniów - plakacistów młodego pokolenia, dają wgląd we współczesną historię plakatu kulturalnego - teatralnego, filmowego, muzycznego, wystawowego, a także autorskiego - Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Kurator: Krzysztof Ducki.

 

JOANNA WOJTAL-KALINOWSKA. PRZED–SŁOWA

do 28 listopada

Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

 

Wystawa malarstwa artystki jest podróżą do wewnątrz siebie, do intymnej sfery emocji, przeczuć i wspomnień. Przed-słowa to obrazy często głęboko skrywanych uczuć, nienazwanych i niewypowiedzianych jeszcze myśli. To także próba wydobycia ich i nadania im nowych określeń i znaczeń. „Przed-słowa to chwile zamknięte w klatkach pamięci, w labiryntach myśli, w zaułkach wyobraźni... które na nowo otwieram w obrazach” - mówi autorka.

 

Joanna Wojtal-Kalinowska, artystka urodzona w 1983 r. w Świdniku, z wykształcenia architektka krajobrazu, malarka i graficzka komputerowa, z zamiłowania także fotografka przyrody. Obecnie na stałe związana z Berlinem, gdzie mieszka, tworzy oraz rozwija swoje artystyczne pasje. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych (III miejsce w International Photographer of Year 2016 kategoria - Nature: Wildlife (Amateur)), a także liczne wyróżnienia w Fine Art Photography Awards - w kategorii Abstract, Wildlife i Nature (Amateur) 2017-2020.

W 2019 roku ukończyła dwuletnie podyplomowe studia na kierunku malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka konkursu „Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu”, jej praca w technice czarny tusz na papierze była prezentowana na zbiorowej wystawie pokonkursowej w Muzeum Narodowym w Krakowie latem 2019. W marcu 2020 została zaproszona do udziału w zbiorowej wystawie „A Changing Landscape & The Female” w Van der Plas Gallery w Nowym Jorku. W 2021 jej prace były prezentowane na wystawach zbiorowych: „Barcelona Contemporary” w Valid World Hall Gallery w Barcelonie,„Future Landscapes” w THE ROOM Contemporary Art Space w Wenecji, „Lifeline” w Gallery of Biblioteca Angelica w Rzymie oraz „Free To Imagine Free To Choose” w Rossocinabro Gallery w Rzymie.

W sierpniu 2021 r. odbyła się jej wystawa autorska „Intimate Landscapes” w Berlinie.

 

Twórczość J. Wojtal-Kalinowskiej jest głęboko zakorzeniona w naturze, która fascynuje ją swoją nieokiełznaną siłą, zmiennością i nieprzewidywalnością. Artystka nie próbuje jednak jej ślepo naśladować czy kopiować, ale pozwala jej się prowadzić i uwodzić. Sztuka jest dla niej rodzajem poezji wizualnej, metaforycznym językiem, w którym potrafi jednocześnie otwierać i zamykać różne przestrzenie i emocje, a tworzenie jest wewnętrzną wędrówką przez różne światy uczuć, myśli, czy przeczuć, wędrówką z pogranicza jawy i snów, poprzez nieznane przestrzenie czy krajobrazy. W jej pracach z gąszczu kresek i konturów wyłaniają się fragmenty twarzy, postaci, sylwetek zwierząt i roślin, formy znane oraz zupełnie nowe byty. Wiele detali czy szczegółów ukrytych w plątaninie kresek ukazuje się na nowo odbiorcy przy bliższym przyjrzeniu się, indywidualnej kontemplacji dzieła. Każdy obraz to odrębna podróż, forma prywatnego dziennika, w którym ukryte są fragmenty osobistych historii. To również pewien rodzaj gry z widzem, prowokowaniem i uwodzeniem go, labirynt pełen niedopowiedzeń i symboli, w którym nie ma jednego poprawnego wyjścia, wystarczy wyruszyć w drogę i pozwolić się prowadzić własnej intuicji, żeby odkryć nowe perspektywy, znaczenia i formy.

 

POD CZAPĄ. FOTOGRAFIE ANDRZEJA CZAPIEWSKIEGO

Wystawa Fotoklubu Zamek

do 30 listopada

Hol Wschodni, wstęp wolny

Autor jest członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej „Kontur” w Szczecinie i Fotoklubu Zamek. Fotografią pasjonuje się od 1997 roku.

Źródłem inspiracji jest dla niego otaczająca rzeczywistość utkana ze szczegółów, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Czapiewski dostrzega i stara się uchwycić w pozornie zwykłych przedmiotach, zjawiskach, wydarzeniach ich niepowtarzalność. Jest wnikliwym obserwatorem przywiązanym do detalu i kompozycji. Obraz zatrzymany w kadrze jest dla fotografa punktem wyjścia do dalszego procesu twórczego. Surowe zdjęcia są przetwarzane w programie graficznym. Finałem tych zabiegów są odrealnione, abstrakcyjne prace, będące realizacją oryginalnych pomysłów autora. W przekształconych obrazach Andrzej Czapiewski przedstawia osobisty odbiór sytuacji życia codziennego. „Pod Czapą” to jego pierwsza indywidualna wystawa fotograficzna.

 

WYSTAWY STAŁE

Od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Na zamku szczecińskim wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand, Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

Nowa, niewielka ekspozycja na zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty, to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

CELA CZAROWNIC

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy.

Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.

Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.

 

Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz

Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

SPACER PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH z pracownikiem Zamku

Niezwykła okazja, aby poznać historię rodu Gryfitów i ich siedziby. Po zamkowych dziedzińcach wraz z chętnymi spaceruje pracownik instytucji, który opowiada o szczecińskim zamku i jego mieszkańcach.

Bilety 15 zł

Przebieg trasy:

  • Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona, makieta zamku)
  • Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III).

Spacer trwa około 35 minut. Propozycja adresowana jest do grup minimum czteroosobowych. Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie.

Cena nie zawiera wstępu na wystawy stałe i czasowe.

Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.

Szczegółowe informacje w Centrum Informacji Kulturalne i Turystycznej Zamku, tel. +48 91 489 16 30

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa:

zamek.szczecin.pl

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl

oraz w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (wtorek-niedziela) i Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (16)

Aha
Berlin Alexanderplatz
C Łazarewicz autor: Adam Tuchlinski
Człowiek Którzy sprzedał
Gunda
Koncert Chórów ZKP
Niefortunny numerek 05
Obłoki śmierci
Pleasure
Post Mortem
Szancer plakat
Teściowie
Titane
Wszystkie nasze strachy
wystawa V4
Żeby nie było śladów kadr z filmu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe