Pan Kleks i inni. Wystawa "Szancer, wyobraź sobie!" w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

  • 30.10.2021, 22:50
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich
Pan Kleks i inni. Wystawa "Szancer, wyobraź sobie!" w Zamku Książąt Pomorskich… Szancer, wyobraź sobie! (1)
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do świata twórczości wybitnego ilustratora, Jana Marcina Szancera. Od 5 listopada w zamkowych przestrzeniach będzie można oglądać baśniowe prace artysty. To magiczna wyprawa do krainy wyobraźni dla dzieci i dorosłych.

Jan Marcin Szancer, wybitny twórca ilustracji literatury dziecięcej, człowiek - instytucja o niebywałym talencie, znany doskonale wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. - Obrazy wykreowane przez Szancera ukształtowały wyobraźnię kilku pokoleń dzieci i młodzieży - mówi Jolanta Rybkiewicz kierownik Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.- To dzięki jego pracom i niezwykłej pomysłowości wiemy jak wyglądał Pinokio, Calineczka, bohaterowie bajek J.Ch Andersena czy legendarny Pan Kleks. Trudno wyobrazić dziś sobie te i wiele innych postaci inaczej niż na ilustracjach autorstwa Szancera. Wystawa „Szancer, wyobraź sobie!”, zabierze nas do tego niezwykłego świata znanego z bajek, a także opowie nam o życiu twórcy.

W podstawowej warstwie wystawa skierowana jest do dzieci, ale posiada również drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczeniach polskich Żydów w XX wieku.

Wystawa przybliży świat Szancera dzieląc jego życie i twórczość na kilka etapów. Najpierw poznamy małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni. Najbardziej barwne i radosne z prac powstawały w najczarniejszym okresie życia autora.

 

- Będzie można nie tylko oglądać wystawę, ale także w niej uczestniczyć. – mówi Jolanta Rybkiewicz.- Prócz niezwykłych prac Szancera częścią ekspozycji będą specjalne instalacje: szafa z podwójnymi drzwiami, sceny teatralne czy ściana niewidocznych strachów. Dzięki takiej scenografii zwiedzający będą mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię - zachęca J. Rybkiewicz.

 

Wystawa „Szancer, wyobraź sobie!” przygotowana została przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie i tam miała miejsce jej pierwsza prezentacja. Ekspozycję w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można oglądać od 5 listopada 2021 do 20 marca 2022 (Galeria Wschodnia, wejście J, poziom -1). Zamkowe wystawy dostępne są od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 -18:00.

 

 

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (1)

Szancer, wyobraź sobie! (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe