Tytuł doktora honoris causa dla wybitnego uczonego w dziedzinie nauk rolniczych

  • 22.10.2021, 16:22
  • Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny
Tytuł doktora honoris causa dla wybitnego uczonego w dziedzinie nauk rolniczych…
Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie uhonoruje tytułem doktora honoris causa, byłego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Zygmunta Litwińczuka. Uroczystość odbędzie się w piątek, 22 października na Wydziale Elektrycznym ZUT.

Prof. Zygmunt Apolinary Litwińczuk to autorytet naukowy w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika, zwłaszcza hodowli bydła. Jest cenionym nauczycielem oraz wychowawcą młodzieży akademickiej.

 

Senat uczelni, podczas posiedzenia, które odbyło się pod koniec czerwca 2020 roku podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Litwińczukowi. Zapisano w niej, iż tytuł ten należy się uczonemu „w uznaniu jego nieprzeciętnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych, ogromnego wkładu w rozwój i promocję badań, w szczególności za zasługi dla Akademii Rolniczej i ZUT w zakresie współpracy i kształcenia kadry naukowej".

 

Dla byłego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie będzie to czwarty tytuł doktora honoris causa.

 

Prof. Zygmunt Litwińczuk

 

Zygmunt Apolinary Litwińczuk urodził się w 1950 roku w Iłowcu. Ukończył studia na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (obecny Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w 1976 r., zaś doktora habilitowanego w 1981 r.
W roku 1990 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1995 roku profesorem zwyczajnym.

 

Działalność naukowa prof. Zygmunta Litwińczuka dotyczy między innymi zagadnień z zakresu hodowli bydła i oceny jakości produktów zwierzęcych. Prof. Litwińczuk przyczynił się do restytucji rodzimej rasy bydła białogrzbietego. Jest autorem ponad 700 opracowań naukowych.
Z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie związany był zawodowo od 1971 roku, gdy zaczął pracę w Zakładzie Hodowli Bydła. W 2016 roku został 11. rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykładał również na Akademii Podlaskiej i powołanym na jej bazie Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W latach 1992–2002 kierował tam Katedrą Hodowli Bydła i Oceny Mleka.

 

Prof. Zygmunt Apolinary Litwińczuk był prezesem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego (2007–2013) i członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (1997–2016). Został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), medalami: im. T. Vetulaniego (2007)
i im. Prof. M. Oczapowskiego (2017).

 

Nadanie tytułu doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Litwińczukowi odbędzie się 22 października w piątek o godz. 12.00 w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym ZUT przy ul. 26 kwietnia 10 w Szczecinie.

 

Prof. Litwińczuk będzie 60. osobą wyróżnioną tym tytułem przez szczecińską uczelnię.

Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny

Zdjęcia (1)

Prof. Zygmunt Litwińczuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe