Rzecznik Praw Obywatelskich w Szczecinie

  • 20.09.2017, 14:39
  • str
Rzecznik Praw Obywatelskich w Szczecinie
We wtorek 19 września w ramach cyklu spotkań jakie realizowanego na terenie Województwa Zachodniopomorskiego Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich w Urzędzie Marszałkowskim spotkał się z dziennikarzami.

Zasadniczym tematem rozmowy był problem nasilającego się rasizmu i nietolerancji wobec mniejszości narodowych i obcokrajowców przebywających w Polsce.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Rzecznik zauważył duży rozdźwięk w tej przestrzeni między polityką na szczeblu centralnym i szczeblu lokalnym. W polityce organów centralnych widać duże napięcie jeśli chodzi o imigrantów, uchodźców, mniejszości narodowych i etnicznych a także na temat polityki historycznej.

Niestety częstoi tak się zdarza, że czasami kontekst mniejszości narodowych  i etnicznych jest wykorzystywany jako element w grze politycznej co nie buduje dobrego klimatu do wzmacniania tych wartości konstytucyjnychktóre regulują funkcjonowanie naszego państwa.

Z drugiej strony widać inne podejście na szczeblu lokalnym. Ja mam regularny kontakt z prezydentami Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Warszawy.

Rzecznik przytoczył tu przykład Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz która zawsze w przypadkach ataków na tle narodowościowym na obywatela innego kraju potrafi zaprosić na spotkanie aby zatrzeć niemiłe wrażenie związane z incydentem.

Teraz władze lokalne mają ogromną rolę do odegrania w sytuacji gdy na szczeblu centralnym nie ma polityki sprzyjającej dialogowi i zrozumieniu.

Bardzo się cieszę, że Szczecin jest jednym z tych miast które właśniew ten sposób o tym myśli i zdaje sobie sprawę z tego jakieto ma znaczenie dla rozwoju gospodarczego, turystyki, budowania wsółpracy pomiędzy mniejszościami narodowościowymi i etnicznymi podtrzymując klimat dialogu i tolerancji.

Po spotkaniu z dziennikarzami w Zamku Książąt Pomorskich odbyło Zachodniopomorskie Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza, wicemarszałka Jarosława Rzepy, przedstawicieli mniejszości, pracowników naukowych i młodzieży szczecińskiego liceum i Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich jako gość honorowy.

Relacja z Forum w następnej relacji.

str

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe