Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla prof. Michała Kleibera

  • 16.10.2021, 22:35
  • Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny
Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego…
W poniedziałek, 18 października odbędzie się uroczystość, podczas której tytuł doktora honoris causa odbierze prof. Michał Kleiber – wybitny uczony, ambasador polskiego i światowego środowiska naukowego, osoba o ogromnych zasługach w pracy publicznej i państwowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu Senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. Michał Kleiber zostanie wyróżniony za „nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i organizacyjne, ogromny wkład w rozwój i promocję badań, współpracę naukową oraz kształcenie młodej kadry Politechniki Szczecińskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie". Uchwałę w tej sprawie Senat ZUT podjął w kwietniu ubiegłego roku.


 

Prof. Michał Kleiber

 

Michał Kleiber urodził się w 1946 roku w Warszawie. W dzieciństwie pasjonował się tenisem. Swój pierwszy sukces sportowy odniósł w wieku 11 lat wygrywając mistrzostwa Warszawy w swojej kategorii wiekowej. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Matematyki Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Prof. Kleiber jest wybitnym polskim naukowcem oraz specjalistą w zakresie mechaniki. Jego działalność naukowa związana jest z metodami obliczeniowymi mechaniki, nieliniową mechaniką ciał stałych, mechaniką układów o własnościach losowych, informatyką i matematyką stosowaną, w tym modelowaniem i symulacją komputerową, metodami numerycznymi oraz metodami sztucznej inteligencji.

 

Jest autorem bądź współautorem ponad 300 prac naukowych i 11 książek opublikowanych w wydawnictwach o najwyższej, światowej renomie. W latach 2001–2005 prof. Michał Kleiber był ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. Przez dwie kadencje, w latach 2007–2015, pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk. W latach 2005–2010 był społecznym doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. edukacji, nauki i innowacji. W roku 2001 został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskim Noblem) w dziedzinie nauk technicznych. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Były minister nauki, prof. Michał Kleiber odbierze tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w poniedziałek, 18 października o godz. 12.00 w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym ZUT przy ul. 26 kwietnia 10 w Szczecinie.

 

Nadanie tytułu doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Kleiberowi odbędzie się w roku jubileuszu 75-lecia tradycji akademickich na Pomorzu Zachodnim.

Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny

Zdjęcia (1)

prof. Michał Kleiber

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe