Wycieczka patriotyczna do Siekierek

  • 14.10.2021, 15:32
  • red.
Wycieczka patriotyczna do Siekierek
We wtorek 12 października z inicjatywy gryfickiego koła Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych, z udziałem członków Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, zaproszonych osób z organizacji społecznych i kulturalnych, żołnierzy Wojska Polskiego oraz młodzieży szkolnej z Gryfic oraz Płotów odbyła się patriotyczna wycieczka do Siekierek i miejsc pamięci związanych z forsowaniem Odry w kwietniu 1944 roku.

12 września to nieprzypadkowa data – w tym dniu w 1943 roku zaczęła się Bitwa pod Lenino. W okresie PRL ta data była obchodzona jak Dzień Wojska Polskiego. To ważna bitwa w historii oręża polskiego, do Armii Berlinga trafili w znacznej większości polscy patrioci którzy z różnych względów – najczęściej ofiary kolejnych zsyłek – znaleźli okazję aby po prostu wrócić do kraju. Wielu udało się dotrzeć do Armii Andersa ale wielu przedzierających się przez rosyjskie bezkresy zwyczajnie nie zdążyło. To była kolejna szansa. I jak dopatruje się wielu historyków – Stalin liczył, że wysyłając nieostrzelanych w boju, po podstawowym przeszkoleniu żołnierzy do bitwy bez właściwego rozpoznania w terenie niezwykle trudnym do prowadzenia ataku rozwiąże sobie problem niewygodnego sojusznika. Polski żołnierz za niemieckimi liniami widział w oddali Polskę i nic nie było w stanie go na tej drodze zatrzymać.

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic miało wprawdzie inne emocjonalne konotacje, ale było dowodem nie tylko determinacji lecz i kunsztu bojowego polskiego żołnierza.

Wycieczka to nie tylko odniesienia do historii związanej z II Wojną Światową. Rejon Cedyni oraz tereny Pomorza Zachodniego są ściśle związane z okresem tworzenia się podstaw polskiej państwowości. To czasy Mieszka I i zmagania z zakusami terytorialnymi niemieckich możnowładców. To bardzo ciekawa historia walk o wpływy ale też rozkwitu tych ziem pod władzą Pomorskich Książąt.

Barwna narracja świetnego przewodnika, znawcy historii, potrafiącego o prawie każdej miejscowości na trasie pokonywanej prze autokar powiedzieć coś ciekawego zarówno z tej dawnej jak i bliższej historii.

W programie zwiedzania w części związanej z forsowaniem Odry znalazł się przejazd do Siekierek i Starych Łysogórek ze zwiedzaniem cmentarza i muzeum oraz złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy przy pomniku. Następnie przejazd do Gozdowic, zwiedzanie Muzeum Sapera i złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku sapera.

Na trasie przez Cedynię, Banie, Mieszkowice do Chojny odwiedzenie najdalej na zachód wysuniętego punktu Polski w Kostrzynku. Na tym terenie historyczną narrację przejął przewodnik z Chojny Ryszard Mizgier. Na terenie Chojny odwiedziliśmy wspaniały bogaty w architektoniczne i historyczne ciekawostki kościół, w którym od 30 lat trwa remont – ale to temat na osobne opowiadanie. Atrakcje Chojny to także zabytkowy ratusz, mury obronne z dwiema wspaniałymi bramami a także wyjątkowy, Platan Olbrzym.

Bogaty program wycieczki w którym wiele ciekawych i ważnych obiektów znalazło tylko stosunkowo pobieżną narrację to zachęta aby się zaciekawić i zachęcić do odwiedzenia tych miejsc ponownie.

Niezaprzeczalny walor tego projektu, to spotkanie pokoleń kombatantów, emerytów oraz szkolnej młodzieży to ważny element społecznej integracji.

Wypada też wspomnieć, że bogaty program można było zrealizować dzięki wsparciu starostwa powiatowego w Gryficach, burmistrza Gryfic, Prezesa PKS Gryfice, posła na Sejm RP Artura Łąckiego  oraz państwa Wigurskich.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe