Szkodnictwo leśne

  • 13.10.2021, 11:19
  • red.
Szkodnictwo leśne
Lasy Państwowe to ważna dziedzina krajowej gospodarki i jako taka jest efektywnie – naszym zdaniem – zarządzana przez zatrudnionych tam specjalistów i służby leśne w leśnictwach, nadleśnictwach i Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych. W Polsce lasy to nie tylko przedsiębiorstwo gospodarki leśnej, ale dobro nas wszystkich. Każdy ma prawo wstępu do lasu i korzystania z jego uroków i jego zasobów – oczywiście z pewnymi ograniczeniami wynikającymi głównie z wymogów ochrony środowiska określonych odpowiednimi przepisami.

Niestety nie wszyscy są skłonni do korzystania z tego dobra we właściwy sposób i zgodnie z prawem.

Oprócz przestępstw i wykroczeń polegających na kradzieży drewna, bolączką pracowników Służby Leśnej jest wyrzucanie śmieci do lasu oraz nieostrożne obchodzenie się z ogniem, co skutkuje powstawaniem pożarów.

W ostatnim okresie największa ilość śmieci trafiających do lasów pochodzi z pozostałości po rozbiórce samochodów.

Strażnicy leśni przy wykonywaniu zadań służbowych mają prawo do czynności określonych w ust. 2 – 8 art. 47 ustawy o lasach. W szczególności prowadzą działania mające na celu ochronę zasobów przyrodniczych oraz bezpieczne korzystanie z lasu przez społeczeństwo poprzez egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. Ale oczywiście nie mogą być wszędzie. Stosuje się system monitoringu, ale też nie można nim objąć całego lasu i nie jest on przeznaczony tylko do monitorowania leśnego szkodnictwa.

Leśnicy apelują przy zwalczaniu tego rodzaju bezprawnych działań nieoceniona jest pomoc społeczeństwa. Wszelkie informacje o zdarzeniach mających cechy szkodnictwa leśnego należy zgłaszać pracownikom nadleśnictwa (numery telefonów na stronie internetowej nadleśnictwa).

 

Na zdjęciach: przykłady wyrzucania śmieci do lasu (także niestety w miejscach przystosowanych do odpoczynku podróżnych) oraz tereny po pożarze lasu w wyniku zaprószenia ognia wykonane przez funkcjonariuszy Straży Leśnej – Nadleśnictwo Gryfice.

red.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe