Konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku rozstrzygnięty

 • 04.10.2021, 15:26
 • Daniel Źródlewski
Konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku rozstrzygnięty MNS piękność - wystawa - 007 fot Oczajdusza Michal Wojtarowicz

Zakończyła się jedenasta edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku organizowanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Najważniejszym celem konkursu był wybór i uhonorowanie autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie w dwóch kategoriach: działalności wystawienniczej i edukacyjno-popularyzatorskiej. Spośród nadesłanych  zgłoszeń z  muzeów, komisja wybrała dwa najlepsze wydarzenia oraz przyznała wyróżnienia w obu kategoriach.

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 4 października o godz. 14:00. Gratulujemy wszystkim laureatom.

 

Zgłoszenia w kategorii działalność wystawienniczej:

 

 1. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie – wystawa „Losy (nie)równoległe. W 80. rocznicę lutowych deportacji Żydów z niemieckiego Stargardu i Polaków z Kresów Wschodnich” – autorka Jolanta Aniszewska.
 2. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie – wystawa „Korowód przedmiotów” – autor Mateusz Szeremeta.
 3. Muzeum Narodowe w Szczecinie – wystawa „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku” – autor Dariusz Kacprzak.
 4. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – wystawa Szczecińskie marki przemysłowe” – autor Andrzej Wojciech Feliński.

 

Zgłoszenia w kategorii działalność edukacyjno-popularyzatorska:

 

 1. Muzeum Ziemi Karlińskiej – projekt „Osadnicy w Karlinie w pierwszych latach powojennych, czyli jak wyglądały lata 1945-1947” – autor Krystian Zalewski.
 2. Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu – projekt „Pamiętajmy o … historii. Działania muzealne z okazji 750–lecia miasta w dobie pademii ” – autorzy Magdalena Szymczyk, Dagmara Kozłowska, Aleksandra Stempińska, Marcin Ananicz .
 3. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie – relacja z prac archeologiczno-architektonicznych „Dziennik pisany z krypty” – Marcin Burdziej.
 4. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie – broszura popularnonaukowa „Do szewskiej pasji doprowadzeni. Stargardzki kwartał XXVIII w świetle badań archeologicznych” – autorzy Iwona Wojciechowska i Mateusz Szeremeta.
 5. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – książka „Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy” – autor Jacek Ogrodniczak.
 6. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – zbiór bajek „Co zaczarowane pojazdy robią nocą. Szczecińskie motobajki” – autor Jacek Ogrodniczak, Ida Lipecka.
 7. Muzeum Narodowe w Szczecinie – działania edukacyjne  „Manufaktura uśmiechu -  czyli jak Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie udostępniał to co niedostępne w okresie pandemii” – zespół Działu Edukacji MNS w składzie: Krystyna Milewska, Dorota Baumgarten-Szczyrska, Ewa Kimak, Agata Kamińska, Dorota Obalek-Bylak, Michał Pozorski.

 

Protokół

Komisji Konkursowej

Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2020

 

 

Komisja w składzie:

Anna Bartczak

Małgorzata Frymus

Bogdana Kozińska

Eryk Krasucki

Przemysław Wraga

 

w dniu 20.09.2021 na posiedzeniu dokonała wyboru najlepszych wydarzeń w dwóch kategoriach tematycznych.

 

W kategorii działalność wystawiennicza Komisja postanowiła nagrodzić wystawę „Piękność twą widzę. Od  Čiurlionio do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”, autorstwa Dariusza Kacprzaka z Muzeum Narodowego w Szczecinie za dogłębną i panoramiczną prezentację sztuki litewskiej oraz owocną i twórczą współpracę z Muzeum w Kownie.  Jury docenia wartość merytoryczną i wizualną nie tylko wystawy, ale także towarzyszącego jej katalogu.

 

Ponadto Komisja przyznała wyróżnienie za wystawę „Losy (nie)równoległe. W 80. rocznicę lutowych deportacji Żydów z niemieckiego Stargardu i Polaków z Kresów Wschodnich”, autorstwa Jolanty Aniszewskiej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie za poruszające zestawienie podobnych losów różnych grup narodowościowych i odwagę wyjścia z tym tematem w przestrzeń publiczną.

 

 

W kategorii działalność edukacyjno-popularyzatorska Komisja postanowiła nagrodzić Jacka Ogrodniczaka za książkę „Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy” za uczłowieczenie historii przedmiotu, skrupulatność badawczą i potoczystość opowieści.

 

Ponadto Komisja przyznała wyróżnienie za „Dziennik pisany z krypty” autorstwa Marcina Burdzieja z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie za oryginalną formę prezentacji i popularyzacji badań archeologicznych.

 

 

Anna Bartczak

Małgorzata Frymus

Bogdana Kozińska

Eryk Krasucki

Przemysław Wraga

 

Daniel Źródlewski

Zdjęcia (1)

MNS piękność - wystawa - 011 fot Oczajdusza Michal Wojtarowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe