Mural szczecińskiego artysty przywitał studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

  • 04.10.2021, 18:17
  • Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny
Mural szczecińskiego artysty przywitał studentów Zachodniopomorskiego…

Chcąc upamiętnić rocznicę 75-lecia powołania Szkoły Inżynierskiej, która jest początkiem naszego uniwersytetu, na ścianie budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT został namalowany mural, który symbolizuje dyscypliny związane z naszą działalnością naukową. Można go już w pełni podziwiać – mówił rektor Jacek Wróbel, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

Mural namalował szczeciński artysta Maciej „Kreda" Jurkiewicz, który jest absolwentem Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej.

 

Projekt inspirowany był freskiem „Stworzenie Adama" autorstwa Michała Anioła. Dwie dłonie ukazują dwie uczelnie – Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Szczecińską, które w 2009 roku połączyły się i utworzyły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – mówi Maciej „Kreda" Jurkiewicz.

 

Dzieło symbolizuje również rozwój techniki, która powinna przyczyniać się do wspierania świata przyrody.

 

Kolory, które widać na muralu to zielony i niebieski. Dłoń zielona przedstawia świat przyrody, jest delikatna i ma łagodne kontury. Dłoń niebieska (robotyczna) jest silna, mocna i odzwierciedla postęp technologiczny, który powinien wspierać i podtrzymywać naturalne procesy – wyjaśnia Jurkiewicz.

 

Pomiędzy dłońmi znajdują się atrybuty nawiązujące do dyscyplin naukowych, które reprezentuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Mural można podziwiać jadąc samochodem lub tramwajem aleją Piastów (droga w kierunku Pomorzan).

 

Dzieło zostało wykonane farbami fotoaktywnymi firmy Pigment, które wyprodukowano na licencji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie według wynalazku prof. dr hab. inż. Antoniego Waldemara Morawskiego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe