Obchody Dnia Sybiraka w Gryficach

  • 21.09.2021, 18:47
  • red.
Obchody Dnia Sybiraka w Gryficach
W piątek 17 września na Placu Zwycięstwa w Gryficach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka w towarzystwie pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych i służb mundurowych, członków Gryfickiego Koła Związku Sybiraków, mieszkańcy z licznym i aktywnym udziałem uczniów ze szkół powiatu gryfickiego.

Obchody rozpoczął Happening Historyczny pod nazwą „Kresowe Dzieci”. Odbyły się recytacje okolicznościowych utworów poetyckich oraz Apel Pamięci. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja pamiątek po Sybirakach oraz kiermasz książki gryfickich autorów.

Szacuje się, że na „nieludzkiej ziemi” pozostało około 530 tysięcy Polaków. Głód, mróz, praca ponad siły w nieludzkich warunkach, brak leków, sprawiły, że tylko nieliczni przeżyli i wrócili do kraju. Obchody Dnia Sybiraka mające ocalić od zapomnienia ofiary represji i upamiętnić ludzi, przymusowo wywożonych w głąb ZSRR, są organizowane na całym świecie.

 

Dla uczestników uroczystości przygotowano też smakowitą grochówkę.

Na drugą część uroczystości uczestnicy przeszli na gryficki cmentarz, gdzie przed pomnikiem „Matki Sybiraczki”, po okolicznościowych wystąpieniach nastąpiło złożenie wieńców i zapalonych zniczy.

 

red.

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe