Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich

  • 27.09.2021, 20:43
  • red.
Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich
Ekologia, biopaliwa, wodór, wiatraki na morzu to najczęściej wymieniane słowa w tym roku w gospodarce. O tym jak ma wyglądać ekologia na terenach wiejskich dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji "Energetyka, Środowisko, Rolnictwo", która odbyła się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie.

Udział w niej wzięli szefowie resortu rolnictwa, eksperci z Polski i Węgier, a także politycy różnych opcji. - To debata o wyzwaniach energetycznych, jakie czekają polską wieś. Musimy mówić o rozwoju ale także do szacunku mieszkańców wsi. Cieszy mnie udział gości z Polski oraz z Węgier - mówił Artur Balazs.

Zarówno Polska jak i Węgry mają podobnie niski współczynnik emisji gazów cieplarnianych, odpowiednio 2,1 tys./ha i 1,4 tys./ha. Wyzwaniem jest natomiast by zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej w każdym kraju UE do 2030 roku, 40% wytwarzanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Jak podkreślali paneliści w bilansie energetycznym będzie maleć udział paliw kopalnych, a ich miejsce będą zajmować źródła odnawialne. Zaznaczono, że dobrym kierunkiem jest samodzielne wytwarzanie energii na własne potrzeby, a to jest możliwe właśnie przy wykorzystaniu OZE. Nowoczesne rolnictwo produkuje potrzebuje dronów do nadzoru jak i analizy efektywności wykonanych prac. Poldrone z Gniezna pracuje wspólnie z organizacjami rolniczymi nad wykorzystaniem drona w kształcie skrzydła do potrzeb rolników.

Według ekspertów sektor energetyki będzie rozwijał się w kierunku energii rozproszonej - biogazu, elektrowni wodnych czy biomasy. W tym ostatnim przypadku zaznaczono, że konieczne jest by wiedzieć skąd dana biomasa został pozyskana, by nie doprowadzać do takiej patologicznej sytuacji, w której surowiec do wytwarzania biomasy pochodzi z drewna wycinanego w puszczy amazońskiej.

Jednym ze sposób na pozyskanie zielonej energii jest wodór z bioodpadów. Taką wizję przedstawia Polska Grupa Wodorowa z Gniezna. Do produkcji wodoru w ten sposób zminimalizowane jest zużycie w porównaniu z procesem elektrolizy. Samorządy pozbywają się problemu odpadów a otrzymują zieloną energię, którą można zagospodarować na miejscu.

Przedsiębiorcy z sektora OZE stawiają m.in. na tworzenie farm fotowoltaicznych, pozyskiwanie energii z wiatru - elektrownie wiatrowe czy wody - elektrownie wodne. Jest też potencjał na wykorzystanie w większym stopniu energii z biogazu. Jak podkreślali paneliści za rozwojem odnawialnych źródeł energii muszą pójść inwestycje w sieci dystrybucyjne. Bez tego nie będzie można wykorzystać w szerokim zakresie wytworzonej energii. - Polska ma bardzo dobre relacje gospodarcze z Niemcami co jest dla nas ważne na pograniczu. Jednak musimy budować partnerstwa ze Skandynawią a także z południowymi sąsiadami w tym Węgrami. Oparcie się na relacjach z jednym partnerem w biznesie jest bardzo ryzykowne - zwraca uwagę Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.

Artur Balazs w trakcie konferencji zwrócił uwagę na możliwość powrotu do międzynarodowego połączenia kolejowego ze Świnoujścia do Budapesztu.

na zdjęciu Artur Balazs

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe