Polacy są świadomi wpływu stanu jamy ustnej na inne obszary zdrowia, ale większość nie dba o jej florę bakteryjną

  • 22.09.2021, 11:18
  • Źródło: Sylwia Majcher-Stępień - TOUCH.PR
Polacy są świadomi wpływu stanu jamy ustnej na inne obszary zdrowia, ale…
Jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu stanu jamy ustnej na różne obszary naszego zdrowia, ale jak pokazuje “Badanie świadomości na temat mikrobiomu jamy ustnej”, przeprowadzone na zlecenie Nutro Pharma, większość z nas nie dba o własną florę bakteryjną i posiada znikomą wiedzę nt. probiotyków. Zaledwie 20 proc. respondentów wskazało, że dba o florę bakteryjną inną niż w jelitach. Eksperci wskazują na potrzebę szerszej edukacji.

Bakterie pełnią istotne funkcje w przyrodzie i gospodarce człowieka, odgrywają zasadniczą rolę w procesach obiegu materii. W naszej jamie ustnej znajduje się nawet 700 gatunków mikroorganizmów. Niektóre z nich żyją z nami w symbiozie i mają zasadniczy wpływ na zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jednak zakłócenie tej równowagi (dysbioza), wynikające z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, spadku odporności, antybiotykoterapii lub czynników genetycznych, prowadzi do rozwoju miejscowych infekcji (zapalenia przyzębia itp.). W konsekwencji nieleczone infekcje w obrębie jamy ustnej mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak na przykład: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu II, choroby neurodegeneracyjne czy porody przedwczesne, a nawet wywoływać niektóre nowotwory.

 

NutroPharma zleciła przygotowanie badania, w którym sprawdziła, m.in. jaki stosunek do higieny jamy ustnej mają Polacy, jak dbają o jej mikrobiotę i jaką mają świadomość w zakresie pozytywnego wpływu probiotyków na zdrowie.

 

Wyniki badania wskazują na dużą społeczną świadomość dotyczącą wpływu stanu jamy ustnej na kondycję całego organizmu. Niestety nie zawsze ta świadomość przekłada się na podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych.

 

Wśród aktywności podejmowanych najczęściej w zakresie codziennej higieny jamy ustnej jest mycie zębów. Ponad 55 proc. badanych deklaruje, że szczotkuje je dwa razy dziennie, raz dziennie to wskazanie 25,4 proc. ankietowanych. Poza szczotkowaniem respondenci sięgają również po inne preparaty oraz dodatkowe rozwiązania służące do pielęgnacji jamy ustnej: płyny do płukania 70,6 proc. czy nici dentystyczne 42 proc. Jednocześnie, aż 19,6% badanych nie stosuje dodatkowych środków i zabiegów w celu zapewnienia odpowiedniej higieny jamy ustnej.

 

 

Zauważalna jest też rosnąca świadomość stosowania suplementów diety w dbaniu
o jamę ustną - stosuje je 12 proc. ankietowanych.

 

Jednak wiedza o probiotykach, w kontekście zdrowia jamy ustnej i potrzebie ich regularnego przyjmowania, jest wciąż niska.


W świadomości społecznej, są one często kojarzone wyłącznie z osłoną jelit przy antybiotykoterapii.

 

Na zadane w badaniu pytanie: Czy dbasz o florę bakteryjną, inną niż ta w jelitach? - zaledwie 20,8 proc. odpowiedziało “tak”. Tymczasem eksperci biją na alarm.

 

  • Nieleczone choroby jamy ustnej odbijają się na ogólnym zdrowiu człowieka. Liczne zaniedbania powodują przyrost osadu bakteryjnego, kamienia i powstawanie pogłębionych kieszonek dziąsłowych. A to właśnie tutaj tworzy się skupisko niebezpiecznych bakterii. Wykazano związek między nieleczonymi stanami zapalnymi o podłożu bakteryjnym a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób metabolicznych, kardiologicznych, płuc, nerek, cukrzycy, zapalenia stawów, wielu chorób o podłożu autoimmunologicznym, choroby Alzheimera czy nawet porodów przedwczesnych - wyjaśnia dr n. med. Marcin Aluchna.


Ważnym aspektem badania była świadomość znaczenia higieny jamy ustnej w ciąży. Dla przykładu - poważna infekcja dziąseł, jeśli nie zostanie wyleczona, może prowadzić do powikłań ciążowych czy porodu przedwczesnego. W tym przypadku wyniki badania są bardzo budujące. 84,3 proc. kobiet oraz blisko 75 proc. mężczyzn jest świadomych wpływu stanu jamy ustnej na przebieg ciąży.

 

  • Dobrze kontrolowane i leczone przez lekarza dentystę, ciążowe zapalenie dziąseł jest łagodnym, odwracalnym stanem, który zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki oraz jej dziecka, lecz zapalenie głębiej położonych tkanek przyzębia może stanowić ogromny problem położniczy. Niezwykle zatem istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu jest utrzymanie odpowiedniego stanu jamy ustnej u ciężarnej kobiet zwraca uwagę ginekolog, profesor Marzena Dębska.

 

 

 

 

 

Jeśli probiotyk, to naturalny

 

Bardzo optymistycznym prognostykiem na przyszłość są wyniki badania wskazujące na kryteria, jakimi kierujemy się przy wyborze probiotyku. Na pierwszym miejscu pojawiło się bezpieczeństwo (niemal 67 proc). Ponad połowa ankietowanych wybiera probiotyki, które zawierają naturalne składniki (56,7 proc). 45,6 proc.  kieruje się rekomendacjami lekarza. Warto dodać, iż cena nie stanowi dla konsumenta decydującego czynnika, jednak większość ankietowanych zanim zdecyduje się na zakup konkretnego produktu skrupulatnie sprawdza jego skład.

 

O Badaniu

Badanie zrealizowane przez 4OpenMind – Instytut Badań i Analiz Rynku Medycznego, na zlecenie Nutro Pharma. Przeprowadzone zostało w sierpniu 2021 r. na grupie 500 respondentów, techniką Ci (badanie online – jedna z form pomiarów ilościowych, zakładająca prowadzenie badań z wykorzystaniem kwestionariuszy).

 

NutroPharma,

NutroPharma to polska firma obecna na rynku od 1990 roku. Od ponad 30 lat oferuje wysokiej jakości suplementy diety oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Dostarcza oparte na dowodach naukowych receptury produktów oraz wspiera konsumentów w specyficznych potrzebach żywieniowych. Oferowane przez firmę rozwiązania stanowią rzetelne wsparcie wczesnej profilaktyki prozdrowotnej. NutroPharma opiera swoją działalność na współpracy z wieloma wybitnymi naukowcami i praktykami z kraju oraz z zagranicy, dba o właściwy przekaz merytoryczny i wspiera swoje produkty badaniami klinicznymi.

 

Salistat

Suplement diety Salistat SGL03 to preparat oparty na 6 aktywnych składnikach, które pomagają zachować zdrowie zębów i prawidłowy mikrobiom jamy ustnej. Jego składniki wykazują silne działanie hamujące namnażanie bakterii z kategorii próchnicogennych oraz odpowiedzialnych za wywoływanie stanów zapalnych w jamie ustnej. Innowacyjna formuła produktu jest wynikiem współpracy polskich oraz włoskich naukowców. Wielopłaszczyznowe działanie składników preparatu opisują liczne badania, a jego skuteczność została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych przez Instytut Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Wykazano m.in. korzystny wpływ Salistat SGL03 na zdrowie jamy ustnej już po 10 dniach stosowania. https://salistat.pl/

 

Przypisy:

Berlutti F et al. Annali di Stomatologia 2011; II (3-4):10-18.  Valenti P et al. J Clin Gastroenterol 2004;38 (6):S127-9.

Conneely OM. J Am Coll Nutr 2001;20 (5):389S-395S.  Bellamy W. et al. J Appl Bacteriol 1992;73:472-9.

Arslan SY et al. Oral Microbiol Immunol. 2009;24(5):411-6.  Nowak K et al. CHEMIK 2013; 67:2.  Kędzia A et al. Postępy Fitoterapii 2/2013, 71-75. Pidutti P et al. Journal of Applied Microbiology 2017; 124; 398-407. Raport Jagiellońskiego Centrum Innowacji dotyczący działania suplementu diety Salistat SGL 03. Materiały wewnętrzne

 

Źródło: Sylwia Majcher-Stępień - TOUCH.PR

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe