Nielegalny obrót odpadami ujawniony w toku śledztwa dot. grupy przestępczej handlującej wyrobami akcyzowym

  • 21.09.2021, 18:26
  • Maciej Koniuszewski Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Nielegalny obrót odpadami ujawniony w toku śledztwa dot. grupy przestępczej…
  • Zachodniopomorska KAS ujawniła nielegalne odpady w województwie łódzkim.
  • Niebezpieczne chemikalia wylewane bezpośrednio do gruntu.

 

Dnia 14 września 2021 roku funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, w toku czynności procesowych w sprawie grupy przestępczej obracającej nielegalnymi wyrobami akcyzowymi, wykonywanych w województwie łódzkim na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, ujawnili również nielegalnie sprowadzone odpady stałe i płynne stwarzające poważne ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Powzięto także informacje o innej lokalizacji, w której wylewano już do gruntu nieznane substancje chemiczne. Na miejsce wezwano Straż Pożarną oraz Inspekcję Ochrony Środowiska. Czynności wsparło mobilne laboratorium KAS, a także miejscowa Policja, która przejęła dalsze czynności w związku z ujawnionymi odpadami.

Funkcjonariusze KAS z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, kontynuują postępowanie karne przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się przestępstwa karno-skarbowe oraz zbrodnie fakturowe. Skala uszczupleń podatkowych wywołanych przez grupę przestępczą może przekraczać 130.000.000 zł. W sprawie zabezpieczono łącznie 5 zestawów ciężarowych z wyrobami, od których nie odprowadzono należnej akcyzy. Zatrzymano też ponad pół miliona złotych w gotówce.

Zarzuty m.in. uczestnictwa w grupie, obejmujące nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi, a także kwalifikowane zbrodnie fakturowe prokurator ogłosił dotychczas 25 podejrzanym. Wobec 12 z nich szczecińskie sądy na wniosek prokuratora zastosowały tymczasowe aresztowanie, a w areszcie pozostaje 11 osób.  Śledztwo ma charakter rozwojowy, a w sprawę zaangażowane są jednostki Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji z całej Polski.

Za postępowanie z odpadami sprzeczne z ustawą o odpadach grozi kara administracyjna nawet do 1.000.000 zł. Jeżeli natomiast okaże się, że dochodziło do transgranicznego przemieszczania odpadów, bądź zachowanie sprawców przyniosło określone w kodeksie karnym szkody środowiskowe, sprawcom może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Karą za handel paliwem nie spełniającym norm jakości grozi grzywna do 50.000 zł lub kara pozbawienia wolności do 3 lat. Za niepłacenie należnej akcyzy do 5 lat pozbawienia wolności. Gdy towarzyszy temu wykorzystanie nierzetelnych faktur, kara może wynieść nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Maciej Koniuszewski Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe