KALENDARIUM WYDARZEŃ Muzeum Narodowego w Szczecinie: 20 – 26 września 2021

  • 19.09.2021, 20:47
  • Daniel Źródlewski
KALENDARIUM WYDARZEŃ Muzeum Narodowego w Szczecinie: 20 – 26 września… Stettin Szczecin

20 WRZEŚNIA 2021 | PONIEDZIAŁEK
godzina 17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS
Promocja książki Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz „1970. Zło/Przypadek"

21 WRZEŚNIA 2021 | WTOREK
godzina 12.00 | plac Solidarności / przy Przełomy Café
Wernisaż „Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane. Miejsca i ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020”

22 WRZEŚNIA 2021 | ŚRODA
godzina 12.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego
Ceremonia otwarcia nowych wystaw stałych „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”
WYŁĄCZENIE ZAPROSZENIA (proszę nie publikować informacji o wydarzeniu)

godzina 17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS
Projekcja filmu o twórczości Cezarego Sokołowskiego „Fotograf demokracji”

23 WRZEŚNIA 2021 | CZWARTEK
godzina 17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”

23 - 26 WRZEŚNIA 2021 | CZWARTEK - NIEDZIELA
między 12.00 a 18.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego
Premierowe pokazy nowych wystaw stałych „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”

 

 

WYSTAWY CZASOWE:
Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego
– „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów MNS”
– „REMBO | PIĘKNO. Sztuka Afryki Wschodniej”

Muzeum Sztuki Współczesnej MNS
– retrospektywa Ryszarda Góreckiego „Pizza Soldiers”

Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych MNS (od 23.09.2021)
– prezentacja Działu Etnografii Pomorza MNS w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Rarytasy z wody, pola i łąki. Najlepsze pomorskie kulinarne produkty regionalne"


__________________________________________________

 

PROMOCJA KSIĄŻKI AGNIESZKI KUCHCIŃSKIEJ-KURCZ „1970. ZŁO/PRZYPADEK"

Zapraszamy na promocję książki „1970. Zło/Przypadek”. Autorką publikacji jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Spotkanie odbędzie się 20 września (poniedziałek), o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.

Książka przedstawia historię rewolty grudniowej, wydarzenia, które można uznać za jedno z najtragiczniejszych w historii powojennej Polski, a jednocześnie kluczowe dla późniejszych zmian zachodzących w PRL. Narracja publikacji mieści się w ramach czasowych od ogłoszenia wprowadzenia podwyżki na artykuły podstawowe, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 12 grudnia 1970 roku, co wywołało wybuch niezadowolenia wśród społeczeństwa i wielotysięczne demonstracje, aż do Czarnego Marszu, który miał miejsce w Szczecinie 1 maja 1971 roku.

Wiodącym motywem publikacji są wydarzenia w Szczecinie, zaprezentowane na tle wydarzeń ogólnopolskich. W Grudniu 1970 roku śmierć na Wybrzeżu poniosło 45 osób, a 1165 zostało rannych. W samym Szczecinie zginęło 16 osób, z czego większość straciła życie na placu, pod którym mieści się dzisiaj Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Na stronach publikacji możemy śledzić dzień po dniu przebieg wydarzeń Grudnia '70 w Szczecinie, wzbogacony o wspomnienia bezpośrednich świadków. Możemy poznać losy ludzi, których życie załamało się, gdyż przypadkowo znaleźli się akurat w tym, a nie innym miejscu i akurat ich dosięgnęły kule wojska lub milicji. Możemy też przeczytać o wielkich nadziejach łączonych ze strajkiem i zmianami na najwyższym szczeblu władzy i jak te nadzieje zostały zawiedzione.

AGNIESZKA KUCHCIŃSKA-KURCZ – szczecińska dziennikarka, publikowała m.in. w podziemnej „Czarnej Skrzynce”, „Jedności”, „Morzu i Ziemi”, „Kurierze Szczecińskim”, „Głosie Szczecińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Głosie Wieczornym”, „Wprost”, „Polityce, „Prawie i Życiu”” i in. Współautorka kilku reportaży telewizyjnych o najnowszej historii Pomorza Zachodniego. Zdobywczyni tytułu „Publicysta Roku” w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, a także nagrody przyznanej przez zachodniopomorskie redakcje za działalność na rzecz powstania muzeum najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Inicjatorka powstania Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, którym kieruje.

___________________________________________________

 

WYSTAWA CZASOWA:
ODZYSKANE – ZAGOSPODAROWANE – ZDEMITOLOGIZOWANE.
MIEJSCA I LUDZIE ZIEM ZACHODNICH I PÓŁNOCNYCH 1945–2020

„Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane. Miejsca i ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020” to wystawa przygotowana przez Instytut Zachodni w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych – Muzeum w wielu miejscach. Jej wernisaż odbędzie się 21 września 2021 r. o godzinie 12:00 równolegle w pięciu miastach: Poznaniu, Olsztynie, Opolu, Wrocławiu oraz Szczecinie (pl. Solidarności / Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy)

Na wystawę autorstwa Małgorzaty Bukiel i prof. Andrzeja Saksona, składają się zdjęcia pochodzące ze zbiorów Instytutu, w znacznej mierze wykonane w drugiej połowie lat 40. XX w. w ramach prowadzonych wówczas ekspedycji naukowych na Ziemie Zachodnie i Północne. Ukazują one tereny nowo przyłączone do Polski w wyniku II wojny światowej wraz z charakterystycznymi tam zjawiskami: zniszczeniami wojennymi, życiem toczącym się pośród gruzów i wojskowego sprzętu, migracjami ludzi i podjętej przez nich odbudowy we wszystkich wymiarach ludzkiego życia.

Wystawę otwiera opowieść o masowej wymianie ludności, która dokonała się na tych terenach, a która była konsekwencją politycznych decyzji o zmianie granic oraz wzmianka o prof. Zygmuncie Wojciechowskim, zasłużonym dla badań nad tytułowymi ziemiami założycielu Instytutu Zachodniego, którego 120. rocznica urodzin przypadała w 2020 r. Dalej widzowie mają szansę spojrzeć powojenne kadry z życia miast, miasteczek i wsi Ziem Zachodnich i Północnych, a potem porównać je z późniejszymi ujęciami tych samych miejsc i uchwycić zmianę, jaka dokonała się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim do lat 90. XX w., a następnie do dziś.

Wystawa jest kolejną ekspozycją przygotowaną w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Prócz trzech wystawy stałych (we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy oraz w niedawno otwartej wystawie Regionalnej Izby Pamięci w Kątach Wrocławskich) instytucje zrzeszone w Sieci przygotowały dotychczas wiele ekspozycji czasowych, jednak dopiero teraz po raz pierwszy będzie można zobaczyć tę samą wystawę w tym samym czasie w pięciu miastach, będących siedzibami instytucji zrzeszonych w Sieci. Jest to zatem swego rodzaju zmaterializowanie idei „Muzeum w wielu miejscach”.

Sieć Ziem Zachodnich i Północnych tworzą: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Szczecinie – oddział Centrum Dialogu Przełomy, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Jest to program realizowany ze środków i pod auspicjami Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji o programie znajduje się na oficjalnej stronie Sieci Ziem Zachodnich i Północnych.

___________________________________________________

 

PROJEKCJA FILMU „FOTOGRAF DEMOKRACJI”

Zapraszamy na pokaz otwarty filmu „Fotograf demokracji”, który opowiada o twórczości Cezarego Sokołowskiego – jedynego laureata nagrody Pulitzera w dziedzinie fotografii wśród polskich twórców.

Autorami są wrocławscy fotoreporterzy Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej. Pokaz odbędzie się 22 września (środa) o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1.

Cezary Sokołowski to fotoreporter, który od prawie czterdziestu lat pracuje dla amerykańskiej agencji Associated Press. W 1992 roku zdobył nagrodę Pulitzera za zdjęcie rosyjskiego czołgisty na ulicy w Moskwie w trakcie puczu Janajewa. Karierę rozpoczął jako fotolaborant w Centralnej Agencji Fotograficznej. Na przestrzeni lat fotografował etapy przemian ustrojowych w Polsce i Europie. Na swoich fotografiach uwieczniał kształtowanie się demokracji w Polsce, powstanie „Solidarności”, stan wojenny, rozpad ZSRS, rewolucję w Rumunii czy wojnę w Jugosławii.

Natalia Dobryszycka jest fotoreporterką i dziennikarką pracującą dla prasy polskiej oraz międzynarodowej. Karierę zawodową rozpoczynała w Gazecie Wyborczej. Obecnie współpracuje z mediami brytyjskimi i agencją Reuters.

Piotr Hawałej - od ponad dwudziestu pięciu lat zawodowy fotoreporter i operator telewizyjny. Współpracownik światowych agencji prasowych AP, AFP i Getty Images. Obecnie zawodowo związany z TVN24, TVN oraz ReutersTV.

___________________________________________________

 

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2021

RARYTASY Z WODY, POLA I ŁĄKI.
NAJLEPSZE POMORSKIE KULINARNE PRODUKTY REGIONALNE

Tegoroczna edycja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa będąca częścią ich corocznych europejskich obchodów skupia się wokół tematyki dziedzictwa kulinarnego różnych regionów i kuchni regionalnych.

Pomorze Zachodnie to kraina, która dzięki swoim walorom geograficzno – przyrodniczym obfitującym w cieki i zbiorniki wodne, pola i rozległe łąki w kuchni lokalnej przygotowywała potrawy z surowców z nich pozyskiwanych. Wystawa „Rarytasy z wody, pola i łąki. Najlepsze pomorskie kulinarne produkty regionalne” pokazuje tradycyjne sprzęty i narzędzia do produkcji miodu, wypieku chleba i połowu ryb zgromadzone w Dziale Etnografii Pomorza MNS. Jej część współczesna zwraca uwagę na niezmienne wykorzystanie środowiskowych możliwości województwa zachodniopomorskiego i na kontynuację przygotowywania potraw i produktów opartych na lokalnych możliwościach i dziedzictwie kulinarnym.

 

Wystawa czynna od 23 września do 17 października 2021
Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27

Spotkanie: 14 października 2021, godzina 17.00
Prowadzenie: Iwona Karwowska, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Agnieszka Kołodziej, Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

Przygotowanie: Dział Etnografii Pomorza MNS przy współpracy Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

 

___________________________________________________

 

SPACER KURATORSKI „STETTIN/SZCZECIN – JEDNA HISTORIA”

Zapraszamy w czwartek, 23 września 2021 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego na spacer kuratorski po wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”. Wstęp - 1 zł (bilet specjalny należy zakupić w kasie Muzeum)

O wystawie opowie dr Beata Małgorzata Wolska – kuratorka wystawy, adiunkt w Dziale Sztuki Europejskiej 1800–1945 Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

Kolejne Spotkania:
07.10 (czwartek) godz. 17:00 – Różne (od)cienie patriotyzmu. Oprowadza dr Beata Małgorzata Wolska
21.10 (czwartek) godz. 17:00 – Stettin/Szczecin – o duszy miasta. Refleksje wokół nowej galerii stałej sztuki XIX i XX wieku w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Oprowadza dr Dariusz Kacprzak
14.11 (niedziela) godz. 15:00 – Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Oprowadza dr Beata Małgorzata Wolska

Uwaga! Ze względu na obostrzenia związane z pandemią wirusa COVID-19 liczba osób mogących wziąć udział w oprowadzaniu jest ograniczona. W każdym spotkaniu może wziąć udział 20 osób (wynika to z limitów osób mogących jednocześnie przebywać na sali wystawowej, ustalonych odgórnie). Nie prowadzimy zapisów, o wejściu na wydarzenie będzie decydować kolejność pojawienia się chętnych.

 

Daniel Źródlewski

Zdjęcia (6)

EDD Produkty regio
film Fotograf demokracji - plakat
Junacy 16 brygady SP uprzątają z gruzów nadbrzeże Szczecin 1948 r fot. K Komorowski
Pizza Soldiers
Publikacja 1970 Zło Przypadek
REMBO PIĘKNO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe