Piknik OZE już za tydzień

  • 19.09.2021, 10:02
  • Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny
Piknik OZE już za tydzień
Prezentacje, pokazy, warsztaty, mini regaty łódek solarnych i konkursy na świeżym powietrzu odbędą się 24 września w Szczecinie w ramach pierwszego Pikniku Odnawialnych Źródeł Energii. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni naukowej znajdą się m.in. stanowiska edukacyjne opracowane przez zespoły projektów „INT190" i „INT205" oraz przygotowane przez pracowników Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydziału Techniki Morskiej i Transportu, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydziału Ekonomicznego i gości wydarzenia.

Podczas pikniku pasjonaci odnawialnych źródeł energii będą wyjaśniać oraz prezentować jak wyglądają pompy ciepła, opowiedzą o wybranych technikach pomiarowych powietrza, zaprezentują to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. W strefie dla aktywnych będzie można ocenić swój ślad węglowy oraz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Każdy z gości będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w podczerwieni. Uczestnicy wydarzenia zapoznają się ze zjawiskami, które związane są z pracą turbin wiatrowych. Zwieńczeniem pikniku będzie uroczysty finał konkursów OZE.

 

Popularyzatorzy nauki przybliżą wszystkim gościom pikniku świat ekologii w różnych dziedzinach – turystyce, budownictwie, transporcie. Młodzież będzie mogła również posłuchać o tym, w jaki sposób do neutralności klimatycznej zmierzają inne państwa.

 

Edukatorzy zabiorą uczestników pikniku w podróż zrównoważonym transportem, podczas której zapoznają się z tradycyjnymi i współczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi w komunikacji miejskiej. Dodatkowo w ramach projektu „INT 205" odbędą się wyścigi łódek solarnych.

 

Szkoły, które zgłosiły chęć udziału w wyścigu otrzymały wcześniej zestawy do budowy łódek napędzanych energią słoneczną (mały panel PV, silniczek, śmigiełko). Dlatego też, uczestnicy konkursu stawią się na wyścig z własnoręcznie zbudowanymi łódkami, które zostaną wypuszczone w basenie ustawionym na placu wydarzenia. Konkurencja zostanie rozegrana w dwóch kategoriach: na najszybszą oraz najpiękniejszą łódkę solarną – tłumaczy dr inż. Dorota Leciej-Pirczewska, współorganizatorka pikniku.

 

Na parkingu przed Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT będzie można zagrać w „Mobiliadę" – grę planszową promującą zrównoważony transport.

 

Ideą powstania gry jest zarówno edukacja w zakresie podstawowych pojęć dotyczących mobilności, jak i promocja korzystania ze środków transportu publicznego, poszerzanie wiedzy o potencjale turystycznym regionu oraz prezentacja szeregu ciekawych inicjatyw i projektów realizowanych na terenie obszaru metropolitalnego. Gra skierowana jest zarówno do indywidualnych mieszkańców, turystów odwiedzających nasz region, jak i do placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, gdzie może stać się jedną z pomocy edukacyjnych przy prowadzeniu zajęć z tematyki transportu, świadomości ekologicznej czy znajomości regionu – tłumaczy dr inż. Karolina Kurtz-Orecka, organizatorka pikniku.

 

Gra planszowa „Mobiliada, czyli rodzina Mobilków w podróży" powstała w ramach projektu „LAST MILE – Zrównoważona mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych" realizowanego przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Szczegóły nt. gry znajdują się na stronie: http://rbgp.pl/gra-planszowa-mobiliada-fabula-postaci/.

 

Piknik Odnawialnych Źródeł Energii odbędzie się w piątek, 24 września, w godz. 9.00-16.00 na parkingu Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT przy al. Piastów 50 A. Patronat honorowy nad wydarzeniem oraz konkursami objął rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Jacek Wróbel. Piknik OZE skierowany jest do młodzieży szkolnej i akademickiej, mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu INT190 MoRE "Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin" we współpracy z projektem INT205 "Energia+Technologia=Szkoła+Zawód - Technologie energii odnawialnej w szkołach - dla wykwalifikowanych pracowników przyszłości". Oba koncepty wspófinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg VA MV/BB/PL.

 

PROGRAM:

 

9.00 - Oficjalne rozpoczęcie Pikniku OZE

9.20 - Otwarcie konkursu dla aktywnych – konkurs realizowany podczas Pikniku OZE

9.30 - Zgłoszenia chętnych do gry „Mobiliada" – runda 1 (4-8 osób)

9.45 - „Mobiliada" – runda 1

10.00 - Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie „OZE w obiektywie"

10.15 - Pierwszy cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

11.00 - Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie wiedzy o OZE

11.15 - Drugi cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

11.30 - Zgłoszenia chętnych do gry „Mobiliada" – runda 2 (4-8 osób)

11.45 - „Mobiliada" – runda 2

12.00 - Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na haslo promujące OZE „Jestem za OZE"

12.15 - Trzeci cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

13.00 - Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najlepszą interpretację wyników pomiaru jakości powietrza

13.15 - Czwarty cykl krótkich prelekcji o tematyce ekologicznej

13.30 - Zgłoszenia chętnych do gry „Mobiliada – runda 3 (4-8 osób)

13.45 - „Mobiliada" – runda 3

14.00 - Wyścigi łódek solarnych we współpracy z projektem INT205 Technologie energii odnawialnej w szkołach – dla kwalifikowanych pracowników przyszłości

14.30 - Debata oksfordzka o tematyce OZE

15.45 - Losowanie zwycięzców konkursu dla aktywnych i wręczenie nagród

15.50 - Zamknięcie zwiedzania stoisk

15.50 - Oficjalne zakończenie Pikniku OZE

 

Kontakt do organizatora:

Dr inż. Karolina Kurtz-Orecka

Email: [email protected]

T: 608 691 975

 

Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe