Renata Teresa Korek – promocja publikacji „Prace pomorskie. Cz. I. Etnograficzna”

  • 16.09.2021, 21:42
  • Trzebiatowski Ośrodek Kultury
Renata Teresa Korek – promocja publikacji „Prace pomorskie. Cz. I. Etnograficzna”

Dnia 10 września 2021 r. w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książki Renaty Teresy Korek „Prace Pomorskie. Cz. I. Etnograficzna”, opublikowanej przez Wydawnictwo Jasne Andrzeja Chludzińskiego w Pruszczu Gdańskim. Autorka książki jest trzebiatowianką, absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Swoją drogę zawodową rozpoczęła od Domu Dziecka w Gryficach, kolejno były szkoły w Dargosławiu i Trzebiatowie. Już w tym czasie zwróciła uwagę na niezwykłą wielokulturowość Trzebiatowa, w którym żyli zgodnie obok siebie Polacy, Ukraińcy, Romowie i niewielka grupa Niemców oraz funkcjonowały cztery kościoły : katolicki, greckokatolicki, prawosławny i luterański. Zauważyła też przedwojenne ślady obecności trzebiatowskich Żydów. W 1996 r. Pani Renata została dyrektorką Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury i od tego momentu rozpoczęła własne badania nad zjawiskiem wielokulturowości miasta docierając do wielu rodzin, przeprowadzając wywiady, badania archiwalne i bibliograficzne. Ich pokłosiem stała się ta książka.

Promocja była niezwykłym, wręcz uroczystym wydarzeniem. Moderatorkami były dr Janina Kochanowska – Honorowy Obywatel Trzebiatowa i prof. Magdalena Zowczak - Uniwersytet Warszawski – Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, recenzentka książki. Przybyli: Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, Ryszard Chmielowicz – starosta gryficki, prof. Zbigniew Sobisz z Akademii Słupskiej. Obecni byli radni powiatu i gminy oraz ks. Michał Plets z rodziną -  proboszcz parafii greckokatolickiej. Na sali tłumnie zgromadzeni byli mieszkańcy Trzebiatowa w tym Ukraińcy i Romowie, przedstawiciele Stowarzyszeń: Aramis, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Emerytów i Rencistów, studenci etnologii z Uniwersytetu Warszawskiego, miłośnicy historii, przewodnicy. Konsul H. Kołodziej wręczył Autorce Medal z okazji  trzydziestolecia niepodległej Ukrainy. Na zakończenie ustawiła się długa kolejka zainteresowanych książką - po dedykację Autorki. Całe wydarzenie nagrywali przedstawiciele mediów : Anna Winnicka z Radia Koszalin i pracownicy Superportalu24 z Gryfic.

                                                                                                 Janina Kochanowska

Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe