Rektor ZUT odsłonił tablicę upamiętniającą prof. Wiesława Olszaka

  • 09.09.2021, 23:12
  • Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny
Rektor ZUT odsłonił tablicę upamiętniającą prof. Wiesława Olszaka
Był wybitnym uczonym i specjalistą w dziedzinie budowy oraz eksploatacji maszyn. Prof. Wiesław Olszak był również wspaniałym nauczycielem akademickim, wychowawcą wielu pokoleń szczecińskich inżynierów i naukowców – mówił rektor Jacek Wróbel, podczas uroczystości nadania imienia prof. Wiesława Olszaka wydziałowemu Laboratorium Hala Technologiczna.

Dziewiątego września br. na dziedzińcu Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT odbyła się uroczystość nadania imienia prof. Wiesława Olszaka uniwersyteckiemu Laboratorium Hala Technologiczna.

 

Uroczystości tej towarzyszyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej szczecińskiego inżyniera i naukowca. W wydarzeniu udział wzięli między innymi: Rektor ZUT prof. Jacek Wróbel, Rektor AGH prof. Arkadiusz Mężyk, członkowie Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczący Rady Uczelni Zbigniew Cenkier oraz Paweł Szeremeta z Urzędu Marszałkowskiego.

 

Nasza Hala Technologiczna od dziś nosi imię człowieka szlachetnego, życzliwego i zasłużonego dla szczecińskiego świata nauki, a przede wszystkim dla naszej uczelni – powiedział rektor ZUT prof. Jacek Wróbel.

 

Prof. Wiesław Olszak był prorektorem ds. nauki, dziekanem Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Szczecińskiej, wieloletnim dyrektorem Instytutu Technologii Mechanicznej obecnie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT, doktorem honoris causa Politechniki Szczecińskiej i Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

 

Za swoją działalność naukowo-techniczną, dydaktyczną i organizacyjną został odznaczony między innymi: Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem za Zasługi dla Rozwoju Nauki na Pomorzu Zachodnim.

 

Jego badania skoncentrowane były w obszarze technologii maszyn i ściśle powiązane z praktyką inżynierską. Dotyczyły w szczególności procesu frezowania, plastycznej obróbki gwintów na obrabiarkach oraz nagniatania powierzchni w celu poprawy ich jakości.

 

W czasie wojny prof. Wiesław Olszak był żołnierzem oddziałów AK walczących na Kielecczyźnie o wolność Polski, za co został odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności.

 

Tablica upamiętniająca prof. Olszaka została zaprojektowana przez Tymona Królikowskiego studenta III roku konserwacji zabytków na UMK w Toruniu. Model odlewniczy przygotowali: dr Marcin Królikowski, Krzysztof Filipowicz oraz pracownicy Laboratorium Hala Technologiczna. Odlew wykonano w uniwersyteckiej odlewni pod nadzorem prof. Bogdana Piekarskiego oraz dr. Andrzeja Drotlewa.

 

Fot. dr inż. Michał Dolata.

Mateusz Lipka - Zachodniopmorski Uniwersytet Technologiczny

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe