Niedozwolona optymalizacja podatkowa – wygrana KAS przed NSA

  • 09.09.2021, 13:49
  • Małgorzata Brzoza Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Niedozwolona optymalizacja podatkowa – wygrana KAS przed NSA
  • Zachodniopomorska KAS wygrała przed NSA sprawę dotyczącą negacji transferów zysków do spółki cypryjskiej.
  • Stosując niedozwoloną optymalizację podatkową spółka uszczupliła należności Skarbu Państwa o kwotę prawie 3,5 mln zł.
  • Wyrok jest prawomocny.

 

W lipcu br. zapadł wyrok w sprawie prowadzonej przez Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, w której urząd zakwestionował  transfery zysków do spółki cypryjskiej (sygn. II FSK 523/21).

W prowadzonym postępowaniu ustalono, że bezpośrednio przed wypłatą dywidendy, w polskiej spółce z o.o. oraz spółkach z nią powiązanych doszło do zmian kapitałowych. Po dokonaniu tych zmian spółka polska w lipcu 2014 r. wypłaciła spółce cypryjskiej dywidendę, którą wykazała jako dochód zwolniony od opodatkowania.

Przepływ środków wypłaconych tego samego dnia i w takich samych ratach z tytułu dywidendy przedstawia poniższy schemat.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie uznał, że rzeczywistymi beneficjentami wypłaconej dywidendy nie była spółka cypryjska tylko osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi. Uznano również, że celem zmian kapitałowych było stworzenie sztucznej struktury umożliwiającej wypłatę dywidendy polskim rezydentom podatkowym bez opodatkowania.

W takiej sytuacji nie można zastosować ani zwolnienia wynikającego z umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie o unikaniu podwójnego opodatkowania, ani zwolnienia wynikającego z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny oceniając skargę spółki uznał, że rzeczywisty powód wykazanych zmian kapitałowych w spółce został prawidłowo oceniony. Tym samym spółka polska, jako osoba prawna wypłacająca dywidendę miała obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych i wpłacić go na konto urzędu skarbowego.

Stosując niedozwoloną optymalizację podatkową spółka uszczupliła należności Skarbu Państwa o kwotę 3.456.170 zł, którą jest zobowiązana uiścić wraz z należnymi odsetkami.

Wyrok jest prawomocny.

Małgorzata Brzoza Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe