14 ZACHODNIOPOMORSKA BRYGADA OT ma już 2 lata

  • 08.09.2021, 11:27
  • Źródło: 142 blp Trzebiatów
14 ZACHODNIOPOMORSKA BRYGADA OT ma już 2 lata
14 ZACHODNIOPOMORSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego SĘDZIAKA ps. ,,Warta"

 

Brygada powstała jesienią 2019 roku, jako jedna z dwóch ostatnich powołanych na terenie kraju

Dowództwo oraz sztab Brygady znajduje się w Szczecinie - Podjuchach

 

W skład Brygady wchodzą bataliony lekkiej piechoty:

141 batalion lekkiej piechoty Choszczno,

142 batalion lekkiej piechoty Trzebiatów,

Wałcz ( w planach)

 

Pierwszym dowódcą Brygady był płk Grzegorz KALICIAK, a obecnym dowódcą jest płk Tomasz BOROWCZYK.

Brygada uczestniczy w działaniach „antycovidowych", pomaga w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wspiera inne służby w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych.

 Żołnierze uczestniczą także w uroczystościach o charakterze patriotycznym.

Żołnierze Brygady przechodzą szkolenia rotacyjne (co najmniej 2 dni w miesiącu), nieplanowe (w zależności od potrzeb) oraz specjalistyczne np. instruktorskie dla strzelców wyborowych.

Kadrę dowódczą oraz instruktorską tworzą doświadczeni żołnierze z jednostek operacyjnych Wojska Polskiego, w tym wielu żołnierzy jednostek specjalnych oraz weterani misji poza granicami kraju.

Podczas uroczystości z okazji Święta Brygady uroczystą przysięgę wojskową złożyło 41 nowych żołnierzy.

Brygada we wrześniu 2021 r. liczy ponad 800 żołnierzy.

 

Żołnierzem WOT może być każdy dorosły i nie karany Polak. Służba nie koliduje z nauką, obowiązkami zawodowymi czy życiem rodzinnym.

 

Patron 14 ZBOT - ppłk. dypl. Stanisław Jerzy Sędziak

 

Za szczególną odwagę i zasługi odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Orderem Virtuti Militari

 

Jeden z Cichociemnych, oficer Armii Krajowej. Brał udział w wojnie wrześniowej 1939 r. Walczył na Lubelszczyźnie, m. in Pod Krasnobrodem i w drugiej bitwie tomaszowskiej {22-27 września 1939 r.) Po kapitulacji 39 DRRez. ukrywał się w Chełmie i w Sierpcu, gdzie przebywał do 8 grudnia 1939r. Przez Warszawę i Kraków dotarł do Tarnowa, gdzie został aresztowany przez gestapo. Podczas konwoju udało mu się zbiec. W nocy z 17 na 18 grudnia przekroczył granicę ze Słowacją, a następnie dotarł na Węgry, skąd przez Jugosławię ze Splitu drogą morską dotarł 7 lutego 1940 r. do Marsylii.

 

We Francji wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych z przydziałem do Centrum Wyszkolenia Piechoty - Podoficerskiej Szkoły w Cetquidan. Po klęsce Francji, 30 czerwca 1940 r. drogą morską ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Przybył do Biggar, gdzie, już po zorganizowaniu I Brygady Strzelców został dowódcą plutonu w kompanii IlI batalionu, pełniąc tę służbę do grudnia 1940 r. 20 marca 1941r. awansowany do stopnia porucznika służby stałej lekkiej piechoty; praktyki sztabowe odbywał w angielskiej 54 Dywizji Zmotoryzowanej. Zwieńczeniem tych działań było zgłoszenie się do pracy konspiracyjnej w Kraju 16 grudnia 1941 r. W nocy z 3 na 4 września 1942 r. odbył skok na Placówkę Odbiorczą w rejonie Łyszkowic; następnie przedostał się do Warszawy.

 

Wyznaczony przez Komendę Główną AK na stanowisko szefa Sztabu Okręgu AK Nowogródek oraz pełnienia funkcji Komendanta Podokręgu Nowogródek AK. 11 listopada 1944 r. mianowany majorem dyplomowanym służby stałej piechoty. Rozkazem nr 319 z 1 czerwca 1945 r. awansowany do stopnia podpułkownika dyplomowanego służby stałej piechoty.

 

W październiku 1945 r. wyjechał do Warszawy, gdzie pełnił funkcję zastępcy prezesa Zarządu Obszaru Centralnego WiN oraz zastępcy prezesa Zarządu Obszaru Centralnego WiN. Stanowisko to zajmował do 4 stycznia 1947 r. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB przeszedł ciężkie, ubeckie śledztwo, był bity i maltretowany w celu wymuszenia obciążających go i innych zeznań. Więziony na Mokotowie, skąd 16 sierpnia 1948 r. przetransportowany do Centralnego Więzienia Karnego we Wronkach. Zwolniony z ZK Strzelce Opolskie 29 kwietnia 1957 r. Zmarł w Toruniu 2 sierpnia 1978 r.

 

 

żródla:

Wobec Niepodległej - Ppłk Stanisław Sędziak 1913-1978, łnst:,tut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Szczecinie.  Szczecin 2020

http:! fpolska-zbrojna.pl/Mobile1ArticleShow/30660http://elitadywersji.org/stanislaw-sedziak-cic.hociemny

http://po http://elitadywersji.org/stanislaw-sedziak-cichociemny  lska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/30660

 

 

Źródło: 142 blp Trzebiatów

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe