ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

  • 29.08.2021, 19:29
  • Maria Witkowska – Zamek Książąt Pomorskich
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
Program wydarzeń kulturalnych – wrzesień 2021

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie reżimu sanitarnego według aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia (ze względu na trwającą epidemię COVID-19) i regulaminów: obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach.

 

Spotkania, wystawy, spektakle i koncerty - wydarzenia z udziałem publiczności, odbywają się z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Liczba osób jest ograniczona.

Ze względu na pogodę lub sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

 

 

WYDARZENIA PLENEROWE

 

 

ŚWIĘTO GRYFA

25 września (sobota), godz. 14:00 – 22:00

26 września (niedziela), godz. 12:00 – 17:00

Dziedzińce Zamku, wstęp wolny

 

Widowisko plenerowe popularyzujące dzieje Księstwa Pomorskiego. Wydarzenie nawiązuje do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku gryfa pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z 29 września 1214 roku.

 

Po zamkowych dziedzińcach przechadzać się będą wojowie, rycerze i damy. Swoje warsztaty rozstawią rekonstruktorzy rzemiosł dawnych, którzy przybliżą jak wyglądało m.in. kowalstwo, tkactwo, zdobienie tekstyliów metodą stemplowania, rymarstwo czy kaletnictwo. Odbędą się warsztaty motanek (tradycyjnych lalek słowiańskich), zaprezentowane zostanie przyrządzanie podpłomyków, dostępne będą kramy z historyczną biżuterią. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach historycznych. Dostępne będą także stoiska z książkami historycznymi.

 

Nie zabraknie pokazów walk rekonstruktorów – wojów słowiańskich z początków panowania Gryfitów i pojedynków rycerzy z okresu panowania księcia Kazimierza V. Prezentacja technik walk będzie opatrzona komentarzem historycznym. Odbędą się także pokazy renesansowej, włoskiej sztuki żonglowania chorągwiami – sbandieratori w wykonaniu Gwardii Gryfa. Ciekawym punktem będzie inscenizacja związana z postacią księcia Bogusława X.

Zaprezentowany zostanie także obrzęd równonocy jesiennej – Święta Plonów Słowian Nadbałtyckich wg. opisów Saxa Gramatyka z 1168 roku. Podczas rekonstrukcji wykorzystane zostaną elementy specjalnej scenografii i unikatowe rekwizyty.

 

W programie Święta Gryfa znalazły się także wykłady wybitnych specjalistów. Prof. dr hab. Marian Rębkowski, autor wydanej niedawno książki „Jak powstało Pomorze?”, opowiadać będzie o początkach państwa pomorskiego władanego przez dynastię Gryfitów. O historii Gryfa, jako symbolu i znaku heraldycznego mówić będzie dr hab. Andrzej Janowski.

 

W programie wydarzenia także propozycje muzyczne. Warsztaty śpiewu tradycyjnego poprowadzi Joanna Lacher. Odbędą się koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Daj Ognia.

 

Prowadzenie Tomasz Wieczorek i Igor Górewicz.

Organizator Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Program Święta Gryfa

25 września (sobota)

14:00 – rozpoczęcie

14:30 – pokazy bohurtowych walk rycerzy epoki Kazimierza V

15:30 – „Gwardia Gryfa” sbandieratori, czyli renesansowa sztuka żonglowania chorągwiami

16:15 – warsztaty śpiewu tradycyjnego w muzycznym namiocie Joanny Lacher

17:15 – pokazy walk wojów epoki początków Pomorza (do książąt Warcisława i Racibora) z komentarzem historycznym

18:00 – pokaz technik walk rycerzy epoki księcia Kazimierza V, wg. traktatów szkół szermierczych z komentarzem historycznym

18:30 – pokazy bohurtowych walk rycerzy epoki księcia Kazimierza V

19:15 – wejście księcia Bogusława X

19:30 – „Gwardia Gryfa” sbandieratori, czyli renesansowa sztuka żonglowania chorągwiami

20:15 – prezentacja obrzędu Święta Plonów Słowian Nadbałtyckich, wg. opisów Saxa Gramatyka

21:00 – koncert zespołu Daj Ognia

22:00 – zakończenie pierwszego dnia Święta Gryfa 2021

 

26 września (niedziela)

12:00 – rozpoczęcie

12:00 – wykład prof. dr hab. Marian Rębkowskiego pt. „Jak powstało Pomorze?” [sala Kina Zamek]

13:00 – wykład dr hab. Andrzej Janowski „Historia Gryfa Pomorskiego” [sala Kina Zamek]

12:30 – pokaz walk wojów

13:00 – warsztaty śpiewu tradycyjnego w muzycznym namiocie Joanny Lacher

14:00 – koncert zespołu Daj Ognia

15.00 – „Gwardia Gryfa” sbandieratori, czyli renesansowa sztuka żonglowania chorągwiami

15:30 – pokazy walk wojów epoki początków Pomorza (do książąt Warcisława i Racibora) z komentarzem historycznym

16:00 – pokazy bohurtowych walk rycerzy epoki księcia Kazimierza V

17:00 – zakończenie

 

Daj Ognia

Muzycy wykorzystują dźwięki archaicznych lir smyczkowych, białego śpiewu, dud, bębnów i kości, splatających się w niezwykłe brzmienie – pełne melancholii, jednak porywające do tańca. Zespół występuje w składzie Anna Sitko – śpiew, Michał Górka – tagelharpa, mandola, Wit Rzepecki – strakharpa, dudy, Agnieszka Oramus – bęben obręczowy, darabuka, baraban, Michał Biel – bęben obręczowy, baraban, kości.

Zespół stworzony przez krakowskich muzyków zadebiutował na konkursie Scena Otwarta podczas festiwalu Mikołajki Folkowe 2018, na którym otrzymał wyróżnienie. Działa we współpracy z Muzeum Krakowa. Regularnie grywa na festiwalach historycznych w Polsce.

Jesienią 2019 roku do dotychczas instrumentalnego zespołu dołączyła wokalistka – Anna Sitko – specjalizująca się w pieśniach tradycyjnych. W tym składzie grupa zaczęła koncertować i pracować nad płytą, której premiera miała miejsce w grudniu 2020 r.

 

 

KONCERTY

 

O.N.E. QUINTET

Środa jazZamek

22 września (środa), godz. 19:00

Duży Dziedziniec, bilety 40 zł

 

Zespół był nominowany do Fryderyków 2021 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU.

O.N.E. Quintet to młode, utalentowane i pełne energii instrumentalistki, które na co dzień działają na scenie jazzowej, awangardowej i pop. Na swoim koncie mają m.in. udział w wyjątkowym widowisku multimedialnym „Kobiety grają̨ Industrię” w ramach finału festiwalu Industriada 2018, a także występ na uroczystości 100. rocznicy uzyskania praw politycznych przez kobiety w Polsce. W 2019 r. kwintet został wyróżniony w konkursie „Ladies Jazz Festival” w Gdyni oraz otrzymał nagrodę̨ specjalną podczas „Krokus Jazz Festiwal” 2019 r. w Jeleniej Górze. Został także zaproszony do finałowego składu „B-Jazz International Contest” 2020 w Belgii. Rok później został wybrany przez krytyków JAZZ FORUM zespołem roku w kategorii NADZIEJA JAZZU oraz był nominowany do Fryderyków w tej samej kategorii.

 

W maju 2020 r. ukazał się debiutancki album grupy pt. „ONE”, który oceniono jako „dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencje”. Niecały rok później krążek doczekał się̨ wydania na winylu. Kwintet czerpie inspiracje z twórczości m.in. Soweto Kincha, Krzysztofa Komedy, Brada Mehldau, Zbigniewa Seiferta, Zbigniewa Namysłowskiego, Adama Pierończyka, Charlie’go Hadena czy Chrisa Dave’a.

 

Podczas koncertu na zamkowym dziedzińcu usłyszymy autorski program złożony z kompozycji i aranżacji artystek O.N.E. Quintet. Będzie to jazz zagrany nowocześnie, inspirowany zarówno muzyką współczesną, jak i hip hopem oraz etno.

 

Koncert odbędzie się w ramach cyklu „środa jazZamek”. To propozycja dla wielbicieli jazzu, a także dla odkrywców nieprzeciętnych brzmień z dawką zupełnie nowej, świeżej energii.

 

ZESPÓŁ TWORZĄ:

Monika Muc – saksofonistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Ryszarda Krawczuka, wcześniej studentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie w klasie prof. Piotra Barona. Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody „Powiew Młodego Jazzu” na Krokus Jazz Festiwal w 2017 r., zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018 oraz wyróżnienia na „Blue Note Competition” w Poznaniu w 2019r. Współtworzy zespół O.N.E. Quintet oraz występuje i nagrywa wraz z Królem.

 

Dominika Rusinowska – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie doktora Henryka Gembalskiego. Jest laureatką i finalistką wielu konkursów w Polsce i za granicą, w tym m.in. półfinalistką międzynarodowego Conad Jazz Contest oraz nagrody publiczności na II międzynarodowym konkursie im. Z. Seiferta. Pisze teksty piosenek i aranżacje, współtworzyła pierwszy autorski koncert live “Ufaj i idź” dla portalu Deon, rockową płytę̨ zespołu Lizard “Half live”, muzykę̨ do filmu dokumentalnego o historii Jerozolimy oraz inspirowany folkiem album Oberek. Interesuje się szeroko pojętą muzyką współczesną̨ i improwizowaną.

 

Pola Atmańska – utytułowana pianistka i kompozytorka. Ukończyła studia w katowickim Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu u prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatką m. in. III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii (2016), I nagrody na konkursie Getxo Jazz Festiwal (2015), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Kompozycje Jazzową (2016), Nagrody Specjalnej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (2019). W swojej twórczości podejmuje się̨ interdyscyplinarnych działań współtworząc muzykę̨ do pokazów mody czy spektakli teatralnych. Angażuje się̨ na rzecz innych twórczyń biorąc udział w takich inicjatywach jak np. „Scena dla Kobiet” czy współpracując z Instytutem Pileckiego z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet. Obecnie współpracuje z Marią Sadowską, Misią Furtak, Yoachimem, a także współtworzy swoje autorskie trio.

 

Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album „Muzyka Naiwna” (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers koncertując na wielu polskich i zagranicznych festiwalach.

 

Patrycja Wybrańczyk – perkusistka, absolwentka „Katedry Jazzu” w ZPSM II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie i obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Współtworzy m.in. Petersson’s Lightroom Project oraz O.N.E. Quintet. Uczestniczy też w wielu innych projektach muzycznych oraz tych z pogranicza różnych dziedzin artystycznych (np współpraca z Martą Ziółek przy „One Woman Show” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie). Aktywnie koncertuje i udziela się na polskiej scenie jazzowej i awangardowej. Swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki awangardowej, improwizowanej, klasycznej oraz z szeroko pojętego jazzu skandynawskiego.

 

 

Zamkowe Lato Artystyczne 2021

 

SAGITTARIUS BLUES GROUP

5 września (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł i 5 zł (ulgowy)

 

Polski zespół blues rockowy założony w 1981 roku. W 1985 r. grupa zakwalifikowała się do „Złotej Dziesiątki” Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu, koncertowała na XXII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na festiwalach "Blues Top '85" w Sopocie, „Jesień z Bluesem '85” w Białymstoku, brała udział w „Koncercie Czystych Serc” w warszawskiej Hali Gwardii. W latach 1986-1987 zespół występował m.in. na świnoujskiej „FAMIE” (1986), „Rawie Blues '87” w Katowicach, „VI Muzycznym Campingu” w Brodnicy (1987 - gościnnie ze Sławkiem Wierzcholskim), festiwalu w Jarocinie (1987), „Spotkaniach Bluesowych” w Rzeszowie (1986, 1987) i „TGB Rock '85” w Stalowej Woli (1985), zagrał trasy koncertowe z Tadeuszem Nalepą (wspólne występy w rzeszowskim klubie „Dedal” i Filharmonii Rzeszowskiej), zespołami Dżem i Nocna Zmiana Bluesa. W początkowych latach działalności w muzyce Sagittariusa brzmiały elementy charakterystyczne dla klimatu amerykańskiego blues rocka z przełomu lat 60. i 70. Później zespół oddalał się coraz bardziej od konwencji bluesowej, upatrując w nowych stylach muzycznych szansy na znalezienie dla siebie nowego miejsca na rynku muzycznym. Po kilkakrotnych zmianach składu grupa rozwiązała się na początku lat 90. W grudniu 2011, po niezwykłym koncercie z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie (gdzie zespół spotkał się razem na scenie po ponad 20 latach) doszło do reaktywacji. Koncert został zarejestrowany i następnie wydany w 2012 r. jako album CD/DVD pt: „Sagittarius - Deszczowy Blues”. W 2013 roku zespół na nowo rozpoczął regularną działalność koncertową. 24 sierpnia 2013 r., na zaproszenie Piotra Nalepy, wziął udział w Koncercie Pamięci Tadeusza Nalepy w dniu rocznicy siedemdziesiątych urodzin artysty.

Zespół wystąpi w składzie: Robert Lubera, Andrzej Kosiorowski, Mariusz Moskalewicz i Andrzej Paprot.

 

SWEET FOUR

12 września (niedziela), godz. 16:00

Duży Dziedziniec, bilety 10 zł i 5 zł (ulgowy)

Zespół rewelersów Sweet Four został założony w czerwcu 1991 roku. Pomysłodawcą i kierownikiem grupy oraz autorem wielu opracowań utworów jest Krzysztof Machowski, solista Warszawskiej Opery Kameralnej (obecnie Polskiej Opery Królewskiej).

Zespół wykonuje utwory a cappella i z akompaniamentem fortepianu. Wokaliści kultywują tradycje śpiewacze okresu międzywojennego oraz powojennego XX wieku. Sweet Four jest obecnie jednym z nielicznych i najdłużej działającym w Polsce zespołem kontynuującym i propagującym twórczość legendarnych rewelersów takich jak m.in. Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda, Chór Eryana oraz Comedian Harmonists.

W tym roku zespół obchodzi 30-lecie pracy artystycznej.

Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą. Brała udział w programach kabaretowych („Piwnica pod Baranami” w Krakowie, „Piwnica przy Krypcie” i Teatr Polski w Szczecinie) oraz programach telewizyjnych TVP2 i TV POLONIA („Wieczór z Alicją”, „Swojskie klimaty”, „Jubileusz 25-lecia Janusza Strobla”). Zespół od kilku lat uczestniczy w Dniach Kultury Kresowej organizowanych przez Stowarzyszenie „KRAJOBRAZY” w Legnicy, gdzie wykonuje piosenki i pieśni należące do kultury kresowej okresu międzywojennego XX w. W 2020 r. Zespół nagrał i upublicznił na YouTube teledyski do piosenek „Barbara” i „Zimny drań”. Sweet Four pielęgnując i krzewiąc przez lata swojej działalności, twórczość rewelersów stał się ambasadorem i wizytówką Szczecina w Polsce i Polski na świecie.

W programie koncertu m.in. piosenki z filmów i kabaretów okresu międzywojennego XX wieku, utwory filmowe, kabaretowe i rozrywkowe okresu powojennego.

Zespół wystąpi w składzie: Krzysztof Machowski (tenor), Alfred Schelenz (tenor), Adam Baran (baryton), Zdzisław Zawadka (bas) i Jan Kępiński – akompaniament.

----------------------------------------------

Koncert gościnny

15-LECIE STOWARZYSZENIA DOM NOBLA

1 września (środa), godz. 18:00

Bilety 10 i 5 zł (ulgowy)

Specjalny koncert związany z 15-leciem działalności szczecińskiego Domu Nobla i wspomnienie Anny Szachowicz, założycielki Towarzystwa Polsko-Skandynawskiego.

Wystąpią:

Ewa Filipowicz-Kosińska – sopran,

Jana Kit – sopran,

Felipe Alonso Cespedes Sanchez – tenor,

Bartłomiej Kornacki – bas,

Olga Bila – fortepian.

Prowadzenie Andrzej Wątorski

Inauguracja Domu Nobla (Nobel House) miała miejsce 16 grudnia 2006 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dom Nobla jest jedynym w Polsce i Europie stowarzyszeniem przybliżającym sylwetki zdobywców Nagrody Nobla, zajmuje się promocją twórczości i osiągnięć wybitnych naukowców, polityków, literatów. Przybliża także szczecinianom kulturę i sztukę krajów, z których wywodzą się nobliści.

Organizator – Dom Nobla w Szczecinie

 

TEATR

Spektakle dla dzieci

ŚLIMAK

5 września (niedziela), godz. 10:00

11 września (sobota), godz. 10:00

12 września (niedziela), godz. 10:00

Sala Kina Zamek (wejście A)

Bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

Przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych widzów o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztaczając przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

 

 

MISIACZEK

18 września (sobota), godz. 10:00

19 września (niedziela), godz. 10:00

Sala 101 (wejście A)

Bilety 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Reżyseria Paweł Niczewski

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Teksty piosenek Marta Guśniowska

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Paulina Majtas, Paweł Niczewski

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18 miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.

 

 

Spektakl dla widzów dorosłych

 

DZIEŁA WSZYSTKIE SZEKSPIRA (W NIECO SKRÓCONEJ WERSJI)

Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield

 

18 września (sobota), godz. 17:00

Sala Kina Zamek (wejście A), bilety: 30 zł, ulgowy 20 zł

Występuje Kompania Szekspirowska w składzie: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki

Reżyseria Arkadiusz Buszko

Scenografia i kostiumy Wanda Kowalska

 

Przedstawienie już od 18 lat cieszy się uwielbieniem szczecińskich widzów. Sztuka została napisana ponad dwie dekady temu przez trzech amerykańskich studentów: Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda. Przekładu na język polski dokonał Włodzimierz Kaczkowski. To doskonała mieszanka pastiszu, parodii, odniesień do współczesności oparta na kanwie dzieł największego dramaturga wszech czasów. O przedstawieniu najlepiej świadczą dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003 / 2004”, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży (czerwiec 2005), Buława Hetmańska 2006, nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.

 

 

EDUKACJA

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

MIEJSKIE PUNKTY WIDZENIA

Wykłady towarzyszące wystawie Szczecin. Atlas obecności.

 

SZCZECIN - REDEFINICJE I REKONSTRUKCJE

14 września (wtorek), godz. 17:00

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

Opowiada: Bogdan Twardochleb

Spotkanie będzie nawiązywać do opowieści o Szczecinie, jakie powstawały po 1945 roku i jakie wciąż powstają. Wydaje się, że szczecinianie energicznie zmieniają wizerunki swego miasta, wzbogacają je i dopełniają. Czy tak było zawsze? Dokąd zmierza miasto? Jakim miastem może być Szczecin w przyszłości?

 

 

NEKROPOLIE SZCZECINA JAKO TRWAŁY ŚLAD W HISTORII MIASTA

28 września (wtorek), godz. 17:00

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

Opowiada: Marek Łuczak

 

Komisarz dr Marek Łuczak jest koordynatorem wojewódzkim ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego oraz autorem kilkudziesięciu książek o historii i zabytkach Szczecina. W tym roku został honorowym Ambasadorem Szczecina. Podczas spotkania, autor przybliży historię badań i odkryć śladów pamięci regionu zapisanych w szczecińskich nekropoliach.

 

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują darmowe wejściówki, do odbioru w kasach Zamku.

 

 

NARODOWE CZYTANIE

Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej”

4 września (sobota), godz. 12:00 – 14:00

Sala Literacka (wejście A), wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Prowadzenie Krystyna Maksymowicz

Goście specjalni: Anna Januszewska, Iwona Kowalska-Zych, Wojciech Sandach - aktorzy Teatru Współczesnego, lektorki z grupy Espero (Polski Związek Niewidomych o/Szczecin) oraz studenci wydziału wokalistyki Akademii Sztuki Joanna Sinkiewicz, Karolina Bałdyga, Anna Martyna i Sebastian Laskowski.

„Moralność pani Dulskiej” została lekturą Narodowego Czytania w 2021 roku. Zapraszamy na wspólne czytanie znakomitej sztuki teatralnej, której fragmenty będą interpretować zaproszeni artyści. Cykl Narodowe Czytanie jest objęty Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

 

 

31 LAT SZKOŁY ZDROWIA W ZAMKU

8 września (środa), godz. 17:00

Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. Jacek Rudnicki

Wieczór wspomnień związany z trzema dekadami istnienia zamkowego cyklu edukacyjnego. Szkoła Zdrowia towarzyszyła kilku pokoleniom szczecinian, ucząc ich reguł zdrowego trybu życia niezależnie od wieku i sytuacji życiowej. Uczestnicy jubileuszowego spotkania usłyszą także premierowe wykonanie piosenki, jaką specjalnie na tę okazję przygotował prof. Rudnicki.

 

ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY

Dantejskie sceny, czyli Trzy po trzy

19 września (niedziela), godz. 16:00

Sala Kina Zamek (wejście A), bilety 10 zł

Prowadzenie: dr Andrzej Wątorski, dr Wojciech Kral

 

W tym roku, we wrześniu przypada siedemsetna rocznica śmierci Dantego Alighieri, "ojczulka Dantego", jak go nazywają Włosi. Podczas Zamkowego Wieczoru Książęcego, widzowie usłyszą wiele ciekawostek związanych z twórcą „Boskiej Komedii”, m.in. dowiedzą  się dlaczego ten najbardziej florencki z florenckich pisarzy jest pochowany w Rawennie i dlaczego dwa miasta od 700 lat wojują ze sobą o jego doczesne szczątki. Będzie też, mowa o "Boskiej Komedii" - strukturze i treści dzieła, jego kontekstach teologicznych, filozoficznych, artystycznych, geograficznych oraz politycznych, a także o obsesji liczby trzy. Poruszony zostanie również temat plastycznych, muzycznych, literackich i filmowych nawiązań do dzieła Dantego.

 

 

ZAMKOWE GAWĘDY HISTORYCZNE

Szczecin w kolorze brunatnym – historia miasta w okresie III Rzeszy

21 września (wtorek), godz. 17.00,

Sala Literacka (wejście A), bilety 5 zł

Prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński

Jakie było miejsce Szczecina w niemieckich planach wojny i jak II wojna światowa zmieniła nasze miasto? Okres władzy nazistów w Szczecinie wynosił tylko 12 lat, ale podobnie jak na losie Niemiec, Europy i świata, odcisnął on swoje przerażające piętno. Widzowie spotkania dowiedzą się o okolicznościach przejęcia władzy przez NSDAP, skali poparcia szczecinian dla partii Adolfa Hitlera, poznają metody rządów nazistów, wprowadzony przez nich terror i potęgę stosowanej propagandy, aby pozyskać jak największe poparcie społeczne.

 

KINO

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

ŚWIĘTO POLSKICH FILMÓW W KINIE ZAMEK

 

We wrześniu Kino Zamek, działające w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, zaprasza na filmowe wydarzenie skierowane do miłośników polskiego kina. Wśród starannie wybranych propozycji, w programie znajdą wartościowe filmy fabularne i dokumentalne.

 

Na widzów czekają nagradzane polskie debiuty, w tym doceniony na festiwalu w Gdyni „Ostatni Komers” i wyróżniony Nagrodą Publicznością na festiwalu „Młodzi i Film” komediowy „Biały Potok” z Marcinem Dorocińskim w głównej roli. W Kinie Zamek pokażemy także najnowszy magiczny i niezwykły film Jana Jakub Kolskiego „Republika dzieci”. Zobaczyć będzie można również znakomity i nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument o Romanie Polańskim i Ryszardzie Horowitzu powracających do swojego dzieciństwa w Krakowie oraz poruszającą opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, którą świat zna jako Położną z Auschwitz.

Wydarzenie w Kinie Zamek zakończy szczecińska premiera filmu „Spacer z aniołami”, zwycięzcy Konkursu Polskiego tegorocznego 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, rekomendowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej 2021.

Wszystkie pełnometrażowe wrześniowe propozycje w Kinie Zamek będą miały swoje szczecińskie kinowe pokazy premierowe.

 

REPUBLIKA DZIECI szczecińska premiera

3 września (piątek), godz. 17:00

8 września (środa), godz. 19:30

15 września (środa), godz. 19:30

familijny, Polska 2021 (132 min)

Reżyseria Jan Jakub Kolski

Obsada: Łukasz Simlat, Piotr Żurawski, Andrzej Grabowski

Zimą 1903 roku z obrazów Jacka Malczewskiego ucieka gromada namalowanych przez mistrza postaci. Fauny, chimery, utopce, rusałki i inne fantastyczne istoty spod pędzla znanego malarza, przenoszą się na teren zarzecza we współczesnej Polsce, do krainy zwanej Mszarami. W pobliżu ma ruszyć za chwilę wielka elektrownia wodna. Woda zaleje tysiące hektarów ziemi. Z domu dziecka w miasteczku przeznaczonym do zalania, wyrusza druga grupa bohaterów. Tę tworzą dzieci niepogodzone z decyzjami dorosłych, które rozdzielą je na zawsze. Tobiasz, który również trafia do współczesności wprost z obrazu Malczewskiego, postanawia przyłączyć się do nich i staje na czele grupy. Śladem chłopca podąża Rafał, jego anioł stróż. Mieszkańcy Mszarów muszą sobie poradzić z nieoczekiwaną wizytą młodocianych obcych na ich terytorium. Czy pomogą im stworzyć wymarzoną przez nich Republikę Dzieci?

 

BIAŁY POTOK szczecińska premiera kinowa

3 września (piątek), godz. 20:00

16 września (czwartek), godz. 19:30

18 września (sobota), godz. 19:30

23 września (czwartek), godz. 17:00

komedia obyczajowa, Polska 2021 (79 min)

Reżyseria Michał Grzybowski

Obsada: Marcin Dorociński, Dobromir Dymecki, Agnieszka Dulęba-Kasza

Komedia pomyłek o dwóch zaprzyjaźnionych małżeństwach. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie podporządkowane pracy i drugiej ciąży. Mieszkający po sąsiedzku Kasia i Bartek borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Niespodziewanie dla wszystkich podczas kłótni Kasia wyjawia mężowi, że łączy ją coś więcej z Michałem… Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień. Emocje sięgają zenitu. Na dodatek w małżeński spór angażują się windykatorzy, policja oraz wścibski sąsiad. Chaos narasta mnożąc zabawne sytuacje aż do finałowej tragedii, która okaże się szansą dla obydwu małżeństw – ratunkiem dla ich relacji.

 

OSTATNI KOMERS szczecińska premiera

7 września (wtorek), godz. 19:30

15 września (środa), godz. 17:00

17 września (piątek), godz. 19:30

21 września (wtorek), godz. 19:30

dramat, Polska 2020 (85 min)

Reżyseria Dawid Nickel

Obsada: Mikołaj Matczak, Michał Sitnicki, Sandra Drzymalska

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnim tygodniu nauki w gimnazjum, w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

 

POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN szczecińska premiera

9 września (czwartek), godz. 19:30

16 września (czwartek), godz. 17:00

19 września (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (75 min)

Reżyseria: Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer

Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną gawędą o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem.

 

POŁOŻNA szczecińska premiera

7 września (wtorek), godz. 17:30

17 września (piątek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2020 (54 min)

Reżyseria Maria Stachurska

Bohaterką filmu jest bohaterka okresu okupacji – Stanisława Leszczyńska. Przedwojenna położna, pomagająca Żydom z łódzkiego getta, została pojmana przez gestapo i zesłana do obozu w Oświęcimiu. Tutaj rozpoczęła się jej misja: odbierała porody w najmroczniejszym miejscu na Ziemi. Dokument Marii Stachurskiej stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o źródło siły osoby walczącej o godność człowieka w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Relacje i archiwalne materiały, ilustrowane muzyką Michała Lorenca, tworzą portret akuszerki, której powołanie było silniejsze, niż rozkazy doktora Mengele.

 

 

SPACER Z ANIOŁAMI szczecińska premiera

23 września (czwartek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (84 min)

Reżyseria Tomasz Wysokiński

W RPA nagminnie znikają dzieci. Często kryją się za tym zorganizowany biznes, lokalna zmowa milczenia i mrożące krew w żyłach historie. Jerry, który od czasów dzieciństwa walczy ze swoimi demonami, podejmuje próbę odnalezienia dziewczynki z Soweto, porwanej przed kilkoma laty. Droga, którą musi przejść bohater, wiedzie przez slumsy i szemrane ulice, a także śladami apartheidu, miejscowych kultów religijnych i osobistych wspomnień. Podbijane hipnotyczną muzyką Pawła Mykietyna prywatne śledztwo, a zarazem głęboka podróż wewnętrzna, zaprowadzą nas do samego jądra ciemności.

 

 

 

 

FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA

 

Odbywający się rokrocznie w Koszalinie, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, będzie miał także swoją szczecińską odsłonę. Celem Festiwalu jest promowanie idei integracji poprzez sztukę filmową, poruszającą problematykę niepełnosprawności w różnych jej aspektach. W Kinie Zamek zobaczymy sześć produkcji. Będą to filmy krótkometrażowe, dokumentalne i fabularne

SEANSE BEZPŁATNE

8 września (środa), godz. 17:00

ONDYNA

fabularny, Polska 2019 (40 min)

Reżyseria Tomasz Śliwiński

Obsada: Bartosz Bielenia, Magdalena Koleśnik, Judyta Paradzińska

Ondyna to mityczna nimfa wodna, która zakochała się w śmiertelniku. Był niewierny, więc rzuciła na niego klątwę – będzie oddychał tak długo, jak długo będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i umarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba zwana Klątwą Ondyny.

Cezary nadal mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

 

OKO BOGA

dokumentalny, Polska 2019 (17 min)

Reżyseria Igor Kawecki

Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach.

 

RAJ

dokumentalny, Hiszpania 2020 (20 min)

Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją: ratowaniem kruchego życia Taha. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, oboje uczą się przetrwać w szpitalnej sali.

 

9 września (czwartek), godz. 17:00

DATEK

fabularny, Rosja 2021 (10 min)

Reżyseria Tigran Metaks

Po kradzieży portfela główny bohater, kieszonkowiec, dowiaduje się, że jego ofiara ma dziecko z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić portfel z gotówką, ale jego współpracownicy sprzeciwiają się pomysłowi.

 

NA KRAWĘDZI

dokumentalny, Izrael 2020 (50 min)

Reżyseria Rina Papish

Niezwykła historia Avnera, mistrza w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom, obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

 

SPOJRZENIE

fabularny, Korea Południowa 2020 (15 min)

Reżyseria Wonjin Kim

Gdy niewidomy żebrak wchodzi do pociągu metra, osiem osób obojętnie odwraca się od niego. Kiedy mężczyzna mija pasażerów, dziecko wskazuje na leżący na podłodze 50-cio dolarowy banknot. Napięcie wzrasta. Wszyscy rzucają się po pieniądze. Po długiej walce banknot zdobywa sprzedawca. Ale potem żebrak wraca…

 

------------------

KINO PLENEROWE

PARTY

7 września (wtorek), godz. 21:30

Dziedziniec Menniczy, bilety 5 zł

(seans filmu w ramach Zamkowych Nocy filmowych, zaplanowany był na 9 lipca. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych pokaz został przełożony.)

dramat, komedia, Wielka Brytania 2017 (71 min)

Reżyseria Sally Potter

Obsada: Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cherry Jones, Emily Mortimer, Cillian Murphy

Janet organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Jej mąż wykorzystuje sytuację do ogłoszenia wiadomości, która zmieni przebieg spotkania.

 

 

 

WYSTAWY

 

WYSTAWY CZASOWE

SZCZECIN. ATLAS OBECNOŚCI

do 3 października 2021

Skrzydło Wschodnie zamku, wejście J (poziom -1)

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00, prócz 5 i 12 września – 10:00 – 16:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

Wystawa pokazuje Szczecin w kontekście indywidualnych i grupowych doświadczeń jego mieszkańców. Dotyka zarówno ich prywatności, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wizerunki szczecinian.

Integralną częścią wystawy jest aktywny udział widzów. Zwiedzający mają okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, opiniami, mogą pozostawić ślad swojej obecności w tym niezwykłym przedstawieniu miasta i jego historii. Ekspozycja „Szczecin. Atlas Obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta, druga poświęcona jest szczecińskiej urbanistyce i architekturze. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego szczecinian, ceremonii i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń społecznych jak bunty czy protesty. Na wystawę składają się materiały, fotografie pozyskane ze zbiorów instytucjonalnych i prywatnych, dokumenty zachowane w archiwach i bibliotekach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych.

 

 

POD CZAPĄ. FOTOGRAFIE ANDRZEJA CZAPIEWSKIEGO

Wystawa Fotoklubu Zamek

od 1 września do 31 października

Hol Wschodni, wstęp wolny

Autor jest członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej „Kontur” w Szczecinie i Fotoklubu Zamek. Fotografią pasjonuje się od 1997 roku. Jest ona dla niego narzędziem urzeczywistniania artystycznych wizji. W przekształconych obrazach Czapiewski przedstawia osobisty odbiór sytuacji, które codziennie rozgrywają się wokół nas. „Pod Czapą” to jego pierwsza indywidualna wystawa fotograficzna. 

 

 

WYSTAWY STAŁE

Od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00, w niedziele w godz. 10:00 – 16:00

Bilety: 6 i 4 zł (ulgowe) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Na zamku szczecińskim wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand, Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

Nowa, niewielka ekspozycja na zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty, to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

CELA CZAROWNIC

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy.

Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.

Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.

 

Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz

Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

ZWIEDZANIE WIEŻY DZWONÓW

Wieża czynna jest do końca września, codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście 17:30). UWAGA! W przypadku niesprzyjającej pogody (silny wiatr, deszcz, burza) zwiedzanie może zostać odwołane.

Bilety wstępu (10 zł i 6 zł ulgowy) dostępne w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I).

Osoby, które zakupią jednocześnie bilety wstępu na zamkowe wystawy (6 i 4 zł), będą mogły nabyć bilet na wieżę w promocyjnej cenie – 6 zł i ulgowy 4 zł.

Górująca nad szczecińskim Zamkiem Książąt Pomorskich Wieża Dzwonów jest najwyższą z zamkowych wież. Wraz z iglicą sięga około 60 m. Ze znajdującego się na wysokości 36 m punktu widokowego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę, m.in. na katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Warto pokonać ponad 200 schodów, by z góry zobaczyć fascynującą panoramę i sam zamek.

Wieża Dzwonów była częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego za czasów księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. i 80. XVI wieku. Prace te prowadzili mistrzowie włoscy pod kierunkiem Wilhelma Zachariasza. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonej części wcześniejszych budynków – Kamiennego Domu i średniowiecznej świątyni.

  1. pod szklanymi taflami w Wieży Dzwonów prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. Po dotarciu na szczyt zobaczyć można dzwon maryjny z 1524 r., ufundowany w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu. Na ścianie zewnętrznej od strony Dziedzińca Menniczego wmurowana jest figura św. Ottona z Bambergu pochodząca z kościoła zamkowego (replika z 1934 r., Franz von Ruedorffer). Na iglicy jest gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

 

SPACER PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH Z PRZEWODNIKIEM

Niezwykła okazja, aby poznać historię rodu Gryfitów i ich siedziby. Po zamkowych dziedzińcach wraz z chętnymi spaceruje pracownik instytucji, który opowiada o szczecińskim zamku i jego mieszkańcach.

Bilety 15 zł

Przebieg trasy:

  • Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona, makieta zamku)
  • Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III).

Spacer trwa około 35 minut. Propozycja adresowana jest do grup minimum czteroosobowych. Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie.

Cena nie zawiera wstępu na wystawy stałe i czasowe.

Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.

Szczegółowe informacje w Centrum Informacji Kulturalne i Turystycznej Zamku, tel. +48 91 489 16 30

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

 ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa:

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

Przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/

oraz w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna w godz. 10:00-18:00 (wtorek-niedziela) i Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela).

Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30

Maria Witkowska – Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (8)

Czapiewski wystawa
Integracja Ty i Ja
O.N.E. Quintet 2 - Ola Bodnaruś
O.N.E. Quintet 3 - Ola Bodnaruś
Sagittarius materiały zespołu
Sweet Four
Szczecińskie historie wystawa

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe