Nowogard: Polski Ład szansą na przyspieszenie rozwoju gminy

  • 18.08.2021, 11:12
  • red.
Nowogard: Polski Ład szansą na przyspieszenie rozwoju gminy
Miasto i Gmina Nowogard bardzo aktywnie włączyła się do udziału w rządowej propozycji „Polskiego Ładu. W trakcie zwołanej w Ratuszu Konferencji prasowej burmistrz Robert Czapla wraz z zastępcą burmistrza Jackiem Rafińskim, skarbnikiem gminy Marcinem Marchewką oraz kierownikiem wydziału Funduszy, Kultury i Sportu Jarosławem Soborskim zaprezentowali złożone przez burmistrza wnioski o dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. W trakcie prezentacji mocno podkreślono, że złożone projekty uwzględniają propozycje wszystkich opcji politycznych uwzględniające głos radnych i potrzeby i postulaty mieszkańców.

Potrzeby modernizacyjne w gminach chyba nie tylko naszego regionu, mimo ogromnego postępu, są jeszcze bardzo duże. Stąd też pozyskiwanie środków zewnętrznych jest dla samorządów ważnym czynnikiem pozwalającym na realizowanie zadań często nie do sfinansowania w ramach własnego budżetu.

Gmina Nowogard, jak podkreślił burmistrz Robert Czapla, z powodzeniem aspiruje w różnych programach oferujących atrakcyjne dofinansowanie gminnych inwestycji. „Polski Ład” to okazja do kolejnego przyspieszenia w realizacji ważnych dla mieszkańców zadań.

Kolejne inwestycje to także wsparcie dla miejscowych przedsiębiorców którzy mają szansę na udział w realizacji kolejnych przedsięwzięć co przekłada się nie tylko na rozwój lokalnych firm ale też wzrost ilości miejsc pracy

 

 

Wszystkim nam zależy na tym aby pozyskiwać jak najwięcej zewnętrznych pieniędzy, dzięki którym można wykonywać inwestycje. Inwestycje to rozwój gminy i poprawa infrastruktury. Dzięki inwestowaniu w remonty i modernizacje poszczególnych dróg, placów oraz budynków instytucji publicznych, miasto otwiera się na nowe horyzonty. Przybywa turystów, otwierają się kolejne sklepy i firmy a samo poruszanie się po wyremontowanych ulicach staje się wygodniejsze. Realizując inwestycje wspiera się również lokalnych przedsiębiorców. Bo przecież ktoś drogę wyremontować musi. Rozwój przedsiębiorstw to kolejne nowe miejsca pracy a co za tym idzie podwyższenie standardów życiowych samych mieszkańców.

 

Zgłoszone wnioski na inwestycje, które mogą zostać wykonane po przyznaniu dofinansowania przez rząd zaprezentowane zostały w trzech grupach „tematycznych”.

1. Kompleksowa budowa i modernizacja infrastruktury drogowej w Gminie Nowogard

Łącznie: 187 000 000,00 zł

 

1.1 Budowa obwodnicy Nowogardu

Szacunkowy koszt: 170 000,000 00 zł.

Projekt dotyczy znaczącej poprawy stanu infrastruktury drogowej w Gminie Nowogard poprzez budowę drogi gminnej stanowiącej objazd Nowogardu od strony południowej i wschodniej.

 

1.2. Przebudowa ulicy Żeromskiego

Szacunkowy koszt: 3 000 000,00 zł

II etap obejmuje w swym zakresie przebudowę odcinka ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ulicą 15 lutego do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza (przy tym fragmencie ulokowane jest przedszkole). Długość odcinka do przebudowy wynosi ok 170 m.

Pierwszy, wykonany w 2018 roku, odcinek ul. Żeromskiego stanowił łącznik dwóch dróg wojewódzkich - ul. Poniatowskiego z ul. Bohaterów Warszawy.

 

1.3. Przebudowa ulicy Zielonej

Szacunkowy koszt: 2 158 000,00 zł

Inwestycja zlokalizowana jest w centralnej części Nowogardu, po południowej stronie J. Nowogardzkiego.

Zakres niniejszego projektu obejmuje: rozebranie istniejącej nawierzchni, roboty ziemne, odwodnienie, budowę nawierzchni drogi wraz z chodnikami, wykonanie parkingów (17 miejsc).

Długość drogi: 430 m.

 

1.4. Przebudowa ulicy Zamkowej

Szacunkowy koszt: 325 000,00 zł

Projekt obejmuje wykonanie ok. 200 m odcinka drogi od Zakładu Karnego do ogródków działkowych. Gmina Nowogard wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Gardno" przeprowadziła w ubiegłym roku remont dróg i chodników na osiedlu przy ulicy Zamkowej. Dzięki temu, dziurawe drogi i zniszczone chodniki zniknęły z krajobrazu ulicy.

 

1.5. Budowa ulicy Dworcowej

Szacunkowy koszt: 4 200 000,00 zł

Budowa łącznika pozwoli na rozładowanie ruchu z ulicy Bankowej oraz 3 Maja. Przebudowany łącznik stanowić będzie również ułatwienie dla mieszkańców korzystających ze stacji kolejowej PKP, dworca PKS i busów.

 

1.6. Budowa drogi w obrębie wiejskim Kulice

Szacunkowy koszt: 5 772 000,00 zł

Droga stanowić będzie dojazd do nowego osiedla domków jednorodzinnych, co z pewnością przyczyni się do poprawy dostępności i bezpieczeństwa mieszkańców.

Długość drogi: ok. 2 km.

 

1.7. Budowa drogi na odcinku Długołęka-Starogoszcz

Szacunkowy koszt: 1 545 000,00 zł

Zaproponowany projekt umożliwi przebudowę drogi polegającą na ułożeniu nawierzchni mineralno - asfaltowej wraz ze zjazdami do nieruchomości oraz zagospodarowaniem wód opadowych.

Konstrukcja drogi musi zapewnić przeniesienie ruchu samochodów osobowych, ciężarowych oraz sprzętu i maszyn rolniczych.

 

 

2. Rewitalizacja placu Wolności jako centrum kulturalno-społecznego w Nowogardzie

Łącznie: 20 000 000,00 zł

 

2.1. Przebudowa placu Wolności

Szacunkowy koszt: 13 520 000,00 zł.

Niniejszy projekt dotyczy zagospodarowania i rewitalizacji placu Wolności w Nowogardzie w celu nadania mu nowych funkcji przestrzennych.

W ramach niniejszego projektu planuje się przeprowadzenie prac w dwóch etapach:

Etap I – przebudowa chodnika w granicach pasa drogowego drogi wojewódzkiej 106 oraz przebudowę północnego wlotu placu wolności z jednoczesnym zamknięciem wlotu drugiego.

Etap II – obejmuje całościową zmianę zagospodarowania terenu w rejonie placu.

Nowe elementy zagospodarowania, w tym: budowę nawierzchni placu, chodników i dróg, budowę fontanny, budowę murków oporowych, budowę schodów, budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, budowę pergoli, montaż elementów małej architektury, wykonanie nasadzeń z drzew, krzewów i pnączy ozdobnych.

 

2.2. Modernizacja Biblioteki Miejskiej

Szacunkowy koszt: 1 920 000,00 zł

W myśl założeń projektowych zostanie wykonany remont podjazdów dla osób niepełnosprawnych, a poszczególne sale, w tym czytelnia i wypożyczalnia zostaną powiększone. Przebudowa uwzględnia też m.in. termomodernizację i remont wnętrza biblioteki, przebudowę i remont instalacji sanitarnych, kotłowni i instalacji c.o.,instalacji wentylacyjnej grawitacyjnej, odgromowej a także m.in. remont dachu

 

2.3. Modernizacja Nowogardzkiego Domu Kultury

Szacunkowy koszt: 4 560 000,00 zł

Celem rozbudowy NDK jest plan, aby powstało więcej pomieszczeń. Coraz więcej młodych osób, ale i nie tylko, realizuje swoje zainteresowania w kołach działających na terenie Nowogardzkiego Domu Kultury. Jednak brak pomieszczeń utrudnia swobodne planowanie zajęć. Dlatego też powstał pomysł jego rozbudowy. Opracowanie koncepcji, a następnie przygotowanie dokumentacji projektowej pozwolą zobaczyć, jakie są możliwości techniczne np. dobudowania kolejnego piętra.

 

 

3. Zwiększenie efektywności energetycznej budynków Szpitala Rejonowego, placówek edukacyjnych i Urzędu Miejskiego w Nowogardzie

Łącznie: 5 550 000,00 zł

 

3.1. Szpital:

Szacunkowy koszt: 2 235 000,00 zł

Termomodernizacja szpitala obejmuje:

1. Budynek Główny, część A. : wymiana instalacji c.o. (komplet) (system grzewczy), stolarka okienna, stolarka drzwiowa. Wymiana instalacji c.w.u. (komplet) (ciepła woda), docieplenie - ściana zewnętrzna i stropodach oraz ściana w gruncie.

2. Przychodnia i administracja: kocioł gazowy kondensacyjny + wymiana instalacji c.o. (komplet) (system grzewczy).,stolarka okienna, kocioł gazowy kondensacyjny + wymiana instalacji c.w.u. (komplet) docieplenie - ściana zewnętrzna stolarka drzwiowa, (drzwi zewnętrzne (frontowe i tylne), docieplenie - ściana w gruncie i stropodach.

3. Diagnostyka: wymiana instalacji c.o. (komplet) (system grzewczy), wyłaz dachowy, brama garażowa, stolarka drzwiowa i okienna, docieplenie - ściana w gruncie, wymiana instalacji c.w.u. (ciepła woda) docieplenie - stropodach ściana zewnętrzna oraz strop nad przejazdem.

 

3.2 Szkoły:

Szacunkowy koszt: 2 815 000,00 zł

Niniejszy projekt dotyczy termomodernizacji placówek edukacyjnych w Nowogardzie: SP 3 i LO II:

Zakres projektu:

- modernizacja systemu grzewczego,

- montaż pompy ciepła i modernizacja cwu,

- docieplenie ścian,

- wymiana stolarki i drzwi,

- docieplenie stropodachu,

- montaż nowej centrali nawiewno-wywiewnej z rekuperacją.

 

3.3. Budynek UM:

Szacunkowy koszt: 500 000,00 zł.

 

red.

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe